Cyberpunk 2077 na RTX 3080: výkon a kvalita ray tracingu

Cyberpunk 2077 na RTX 3080: výkon a kvalita ray tracingu
, , recenze
Titul Cyberpunk 2077 si z hlediska technického zpracování zaslouží označení next-gen hry, což s sebou ale nese i vysoké nároky na hardware. My se dnes zaměříme právě na technické zpracování a na to, co můžeme vidět díky moderní kartě.
K oblíbeným
reklama

Grafické předvolby a nastavení

 
Záložka Video v nastavení hry nám umožní zvolit si monitor, obnovovací frekvenci pro VSync, omezení FPS shora na 10 až 240 FPS, HDR režim, režim okna/okna bez okrajů/plné obrazovky a samozřejmě i rozlišení.
 
To zajímavé ale ukrývá záložka Graphics, jejíž celková nabídka je následující. Předesílám, že toto nastavení nebylo použito v našich testech. Jde pouze a jen o volby, které mi osobně vyhovují a jsou v rámci možností dané sestavy. V samotných testech budeme používat univerzální volby. 
 
 
V rámci základních nastavení (Basic) tu máme řadu postprocessingových předvoleb, které jsou adepty na okamžité vypnutí, samozřejmě kromě Field of View, kde si nastavíme úhel zorného pole právě s ohledem na poměr stran monitoru. Jde spíše o filmové zrno, hloubku ostrosti, rozmazání při pohybu a především pak chromatickou aberaci, která u okrajů obrazu nechá rozjet RGB složky, což možná trochu simuluje efekt nestejného lomu světelných složek v optice, ale ve výsledku se díváme akorát na zbytečně rozplizlé objekty. Snad jen odlesky (lens flare) tolik nevadily a vzhledem k tomu, že ve hře stejně budeme mít umělý zrak, je to v podstatě i stylové. 
 
V sekci Advanced s rozšířeným nastavením tu máme řadu podrobnějších voleb, které ocení především ten, kdo bude muset kvůli slabšímu hardwaru ladit výkon, aniž by to moc pocítil na vizuálu hry. Jde tak třeba o detaily týkající se stínů či volumetrických efektů, celkové detaily objektů, kvalitu zrcadlení, nastavení anizotropického filtrování textur a takovým vhodným adeptem na zisk FPS bez příliš znatelného poklesu kvality by mohlo být ambient occlusion. 
 
Některé volby zde mimochodem nekončí na nastavení High či Ultra, respektive se to týká právě dvou: Screen Space Reflections Quality a Ray-traced Lighting. Ty mají za nastavením Ultra ještě příhodně pojmenovanou volbu Psycho.
 
Tím se dostáváme právě k ray tracingu, který můžeme naštěstí bez nutnosti restartu hry celý vypnout či zapnout a poté tu jsou už jen tři volby: zapnutí ray tracovaných stínů a vedle toho odrazy a čtyři úrovně kvality osvícení scény. 
 
Nakonec se ukáže škálování rozlišení, kde má CDPR připravené DLSS s předvolbami vypnuto/auto/quality/balanced/performance/ultra performance a vedle toho tu je FidelityFX CAS pro majitele Radeonů. Tyto funkce lze využít také na GeForce, ovšem na modelech RTX bude mnohem lepší sáhnout po DLSS. 

reklama
Nejnovější články
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Aktualizováno: Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s CPU AMD. Proč? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos
Tzv. rumors se umí občas pěkně rozcházet a velmi dobře to jde vidět na procesoru Samsung Exynos 9925. Ten by měl přinést do mobilních procesorů Samsung výkonnou grafiku od AMD. Už poněkolikáté se mění předpokládané datum uvedení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost
Společnost LAVO přichází na trh s novým úložištěm elektrické energie. Nebude ji ale ukládat primárně v akumulátoru, ale ve vodíku. Její úložiště totiž bude provádět elektrolýzu vody a chybět nebude palivový článek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny
Společnost QNAP varuje své zákazníky před dvěma malwary, které na jejích zařízení těží kryptoměny. Jde o Dovecat a dedpma, které se poslední dobou šíří Internetem a mohou napadat i jiná zařízení s Linuxem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář