Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Derivace Radeonu 9600, část I. - ty levné (SE a non-Pro)

18.2.2004, Zdeněk Kabát, recenze
Derivace Radeonu 9600, část I. - ty levné (SE a non-Pro)
Grafické karty s Radeony 9600 bychom mohli zařadit jako celek do mainstreamu, ale málokdo ví, jaké jsou výkonnostní rozdíly mezi jejich derivacemi. Proto se v následujícím třídílném seriálu pokusíme srovnat všechny verze čipu ATi RV350/RV360 – Radeon 9600SE, 9600, 9600 PRO a 9600XT. V první části naleznete „ty levné“, čili verze „SE“ a non-Pro.
Hercules 3D Prophet 9600SE 128MB
  • ·Frekvence jádra: 325MHz
  • Frekvence pamětí: 200MHz (400MHz DDR)
  • Paměťová sběrnice: 64-bit
  • Cena: 3 673 Kč vč. DPH


Obr. 2 – Krabice grafické karty Hercules
Klikněte pro zvětšení

Ač papírově nejslabší karta, Hercules 3D Prophet Radeon 9600SE přišel do redakce v největší krabici. Grafické provedení sice není nijak převratné, ale je podařené a navíc zadní strana poskytla mnoho prostoru na důkladný několikajazyčný popis obsahu. Po otevření je ale vidět, že dvě třetiny objemu jsou prázdné.


Obr. 3 – 3D Prophet Radeon 9600SE zepředu
Klikněte pro zvětšení

První pohled na grafickou kartu prozrazuje, že je nízkoprofilová, což má jistě význam pro lepší odvod tepla od pasivu. Detailnější pohled na kartu prozrazuje, že má asi od referenčního designu dále, neboť zpracování integrovaných obvodů je velice precizní a napájení je také vytvořeno důkladně.


Obr. 4 – Další pohled zezadu
Klikněte pro zvětšení

Na zadní straně můžeme nalézt, stejně jako na přední, dva paměťové čipy. Použití čtveřice čipů indikuje 64-bitovou sběrnici, ale zároveň dovoluje právě nízký profil celé karty. I zadní strana prozrazuje, že výrobce byl velice pečlivý.


Obr. 5 – Detail pasivního chlazení
Klikněte pro zvětšení

Chladič je tím, co člověka rozhodně zaujme. Jedná se o hliníkový pasiv s modrým nádechem a skládá se z patnácti žeber uspořádaných půlkruhovitě a z jakéhosi „přístavku“ zasahujícího nad paměti, který ještě rozšiřuje chladicí plochu. Po sejmutí je vidět, že teplovodivé pasty je tak akorát, samozřejmě je silikonová. Výtku bych měl k přítlaku heatsinku ke kartě, který je opravdu slabý.


Obr. 6 – Paměťový čip Hynix

Čtveřice paměťových čipů je od společnosti Hynix, což již samo o sobě znamená kvalitu a možnost dosáhnout vyšších frekvencí. Každý z nich má kapacitu 32MB, celkem je tedy na kartě 128MB paměti na 64-bitové sběrnici. Nominální frekvence je 250MHz, tedy 500MHz efektivně (na kartě jsou taktovány na 200MHz), latence je 4 ms. Datasheet k pamětem naleznete ZDE.


Obr. 7 – Dodávané příslušenství
Klikněte pro zvětšení

Dodávané příslušenství není příliš pestré, ale vzhledem k segmentu, pro který je Radeon 9600SE určen, se není co divit. V krabici naleznete po otevření ještě sedmijazyčný manuál, CD s ovladači a kabel pro TV-Out (tímto výstupem jsou již dnes vybaveny snad všechny karty, proto ho nebudu v popiskách zmiňovat).

Zkušenosti a přetaktování
Instalace karty nedělá prakticky žádné problémy, jen mě znepokojil fakt, že ani s použitím nejnovějších ovladačů Catalyst 4.2 systém neidentifikoval kartu a uváděl ji jen jako Radeon 9600 Series. On to de facto není problém, ale bohužel pak není možné přetaktovat tento čip programem Rivatuner. Hercules sám dodává ke kartě velmi jednoduchý přetaktovávací nástroj, kde můžete měnit frekvence jádra a pamětí a sledovat rychlost rotujícího 3D obrazce (ukazuje FPS). Zde je screenshot:


Obr. 8 – Screenshot z Hercules 3D Tweakeru

Jednu poznámku bych měl k teplotám karty, které byly trochu vyšší. Není zapotřebí ani tepelný senzor, abychom poznali, že malý pasivní chladič není žádný zázrak. Na druhou stranu uchladil čip dostatečně i při vysokém přetaktování a nespornou výhodou je nulový hluk. Topily také paměti, ale to lze očekávat vždy.

Přetaktování se opravdu podařilo, paměti jsem dostal bez jakýkoliv artefaktů nahoru o 22% na frekvenci 243MHz (486MHz efektivně) a jádro mě velmi mile překvapilo – 480MHz při zachování plné stability (+48% původní frekvence). Může to být sice náhoda tohoto kusu, ale vzhledem k tomu, že všechny Radeony 9600 jsou založeny na stejném jádru, je vysoká pravděpodobnost takových úspěšných přetaktování.