Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Derivace Radeonu 9600, část I. - ty levné (SE a non-Pro)

18.2.2004, Zdeněk Kabát, recenze
Derivace Radeonu 9600, část I. - ty levné (SE a non-Pro)
Grafické karty s Radeony 9600 bychom mohli zařadit jako celek do mainstreamu, ale málokdo ví, jaké jsou výkonnostní rozdíly mezi jejich derivacemi. Proto se v následujícím třídílném seriálu pokusíme srovnat všechny verze čipu ATi RV350/RV360 – Radeon 9600SE, 9600, 9600 PRO a 9600XT. V první části naleznete „ty levné“, čili verze „SE“ a non-Pro.
Sapphire Atlantis Radeon 9600 128MB
  • Frekvence jádra: 325MHz
  • Frekvence pamětí: 200MHz (400MHz DDR)
  • Paměťová sběrnice: 128-bit
  • Cena: 4 052 Kč vč. DPH


Obr. 9 – Krabice od Sapphire Atlantis Radeon 9600
Klikněte pro zvětšení

Pokud jste již někdy kupovali grafickou kartu Sapphire, musíte mi dát za pravdu, že jejich produkty jsou spíše v krabičce než v krabici. Velikost je akorát taková, aby se do ní vlezla karta s nějakým tím příslušenstvím. Graficky také vcelku podařená.


Obr. 10 – Grafická karta Sapphire zepředu…
Klikněte pro zvětšení

Radeon 9600 od Sapphire je sice „Graphics By ATi“, ale podle mého názoru se odlišuje od referenčního designu výraznějším zjednodušením obvodů. Horní strana brčálově zeleného PCB mi přišla poněkud pustá a nacházely se na ní všeho všudy 4 kondenzátory, zajišťující napájení vcelku výkonného jádra. Těžko říci, zda je za tímto designem snaha ušetřit.


Obr. 11 - … a zezadu
Klikněte pro zvětšení

Spodní strana karty je již o něco pestřejší, možná bych řekl, že je na ní naopak více součástek než na referenčním designu (že by Sapphire doplňoval chybějící obvody ze strany druhé?). Dále se zespodu nacházejí 4 paměťové čipy a dvě samolepky :)


Obr. 12 – Chlazení je podobné jako u Herculesu
Klikněte pro zvětšení

Pohled na chladič by Vám mohl připomenout výše testovaný Hercules 3D Prophet 9600SE. Jedná se totiž o stejný typ, jen je tentokrát čistě hliníkový bez barvy a nápis na něm říká „Powered by ATi“. Je také o něco málo širší, protože to dovoluje klasický profil karty. Teplovodivé pasty není na čipu příliš, ale zato musím Sapphire pochválit, že použil pastu stříbrnou.


Obr. 13 – Paměťový čip Samsung

U Radeonu 9600 vsadil výrobce na paměťové čipy Samsung s latencí 5 ms. Jejich nominální frekvence je tedy 200MHz (400MHz efektivně), což je akorát pro potřeby karty a žádná sláva pro overclocking. Na druhou stranu Samsungu se někdy paměti mimořádně daří. Datasheet těchto čipů naleznete ZDE.


Obr. 14 – Stručně i příslušenství
Klikněte pro zvětšení

Příslušenství opět není nijak bohaté, v krabici naleznete kromě karty ještě CD s ovladači a TV kabel, který zaujme svou tloušťkou (nevím proč dává Sapphire tak silné, ale budiž).

Zkušenosti a přetaktování
Ohledně instalace - opět nedošlo k žádným problémům, systém kartu nadetekoval jako Sapphire Radeon 9600 Atlantis a v pořádku připravil k použití. Co se týče teplot, tak vzhledem k použití stejného heatsinku jako u Herculesu jsou teploty poněkud vyšší, ale zato není karta vůbec slyšet. Paměti tolik nehřejí.

Přetaktování pomocí Rivatuneru bylo již méně úspěšné. Pravděpodobně na vrub slabším napájecím obvodům bych připsal dosažení frekvence jádra pouze 392MHz, což v porovnání s ostatními kartami není mnoho (nárůst o 20,6%). Paměti se i přes nominálních 200MHz podařilo vytáhnout o 25% na 250MHz, tedy 500MHz efektivně. Výsledek vcelku dobrý.