reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Derivace Radeonu 9600, část II. - ty výkonné (Pro a XT)

, , recenze
Derivace Radeonu 9600, část II. - ty výkonné (Pro a XT)
V druhém díle našeho srovnání derivací Radeonu 9600 se již podíváme na grafické čipy, jejichž výkon a další možnosti jsou o kategorii výše. Jedná se za prvé o Radeon 9600 Pro, který je na trhu od uvedení RV350, a pak o jeho zásadní inovaci na jádru RV360 – Radeon 9600XT. První recenzovaný model je od společnosti Gigabyte a druhý je Sapphire v edici FireBlade.
Derivace Radeonu 9600, část II. - ty výkonné (Pro a XT)
Gigabyte MAYA Radeon 9600 Pro 128MB
  • Frekvence jádra: 400MHz
  • Frekvence pamětí: 300MHz (600MHz DDR)
  • Paměťová sběrnice: 128-bit
  • Cena: 5 389 Kč vč. DPH


Obr. 2 – Krabice grafické karty Gigabyte Radeon 9600 Pro
Klikněte pro zvětšení

Krabice s grafickou kartu Gigabyte MAYA Radeon 9600 Pro je jen o fous menší než v případě Herculesu 9600SE (jinými slovy velká) a již od pohledu je doslova nabita. Svědčí o tom několik nálepek na povrchu oznamujících plné hry, různý software apod. Nejdříve ale ke kartě samotné.


Obr. 3 – Radeon 9600 Pro od Gigabyte zepředu
Klikněte pro zvětšení

Gigabyte se i u této karty drží svého kopyta a s modrým PCB a opravdu podařeným chladičem patří mezi nejhezčí grafické karty na trhu. U tohoto modelu se zdá, že Gigabyte nedodržel referenční design a navrhl si PCB sám, od pohledu vcelku podařeně (ale nejsem elektrotechnik :). Napájení vypadá vcelku solidně (aby ne, pro takový čip) a dále se na přední straně nachází čtveřice paměťových čipů.


Obr. 4 – A pohled na zadní stranu
Klikněte pro zvětšení

Zadní strana karty je také provedena velice precizně, ale v podstatě na ní nic speciálního nenalézáme. Opět jen 4 paměti.


Obr. 5 – Chladič grafické karty je prostě pěkný
Klikněte pro zvětšení

Ale u chlazení bych se rád pozastavil. Tento chladič od Gigabyte je opravdu velmi hezký, až mi bylo líto, že nebude ve skříni vidět. Má čtvercový tvar a na každé straně je rozdělen na 15 měděných žeber. Pod kovovým krytem se nachází větráček, který má průhledné listy, aby pod ním byla vidět svítící modrá dioda (dvakrát škoda zavřené skříně). Podle toho, že jsem chladič z karty nedostal, usuzuji, že je místo teplovodivé pasty použita „žvýkačka“. Ale chladí účinně.


Obr. 6 – Detail paměťového čipu Samsung

Paměti jsou na rozdíl o levných Radeonů 9600 v balení BGA (Ball Grid Array), čili jsou menší a nemají kolem sebe nožičky (úspora místa). Jedná se o výrobky Samsungu, konkrétně typ K4D263238E-GC2A (viz datasheet). Nominální frekvence je 350MHz (700MHz DDR), paměti jsou tedy opět na kartě podtaktované a dávají prostor pro overclocking.


Obr. 7 - Hardwarová část výbavy
Klikněte pro zvětšení

Příslušenství dodávané ke kartě je poměrně bohaté. Z té materiální stránky se jedná o podrobný manuál, TV kabel a redukci DVI->VGA.


Obr. 8 – Sedmero dodávaných CD
Klikněte pro zvětšení

Co se ale týče softwaru, je dodáván bohatý bundle. V krabici totiž naleznete CD s ovladači, CyberLink PowerDVD 5 a hry Will Rock, Tom Raider: The Angel of Darkness (2CD) a Rainbow Six 3 Raven Shield (2CD). Celkem tedy sedm cédéček, což je velmi slušné.

Zkušenosti a přetaktování
Nebudu se zde zabývat nějakou softwarovou instalací, protože vše probíhá hladce, pokud nemáte nějak obzvlášť zahlcený systém. Důležité ale je, jak karta hřeje a hlučí. Teplota je díky kvalitnímu chladiči subjektivně velmi dobrá a větráček v pořádku uchladí i přetaktovaný čip. Ovšem větrák se točí a tím vydává hluk. Naštěstí je Gigabyte jedna z těch tišších karet, takže jsem si na hlučnost provozu nestěžoval.

Přetaktování dopadlo sice o něco hůře než jsem čekal, ale přesto se podařilo zvýšit frekvence o slušné hodnoty. V případě jádra o 11,5% na 446MHz, paměti šly o 15% na solidních 344MHz (688MHz DDR). Tady je vidět, že Radeony 9600 a 9600 Pro jsou postaveny na stejném jádře a je otázkou štěstí, jak se Vám ho podaří přetočit. Vidíte, že i přes kvalitní chlazení zaostal Gigabyte ve frekvenci jádra za Herculesem a XpertVision ze včerejší části testu.
reklama
reklama
reklama