reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Diamond Viper V550

14.3.1999, Vladimír Pavlík, recenze
Diamond Viper V550
Vynikající grafická karta se konečně dostala do rukou i nám.
Specifikace:

Karta AGP 2x s čipem "NVIDIA RIVA TNT" (128-bit video akcelerátor, RAMDAC 250MHz) a 16MB paměti (8x SDRAM Hyundai). V naší konfiguraci při 2D zobrazení zvládl maximální rozlišení 1920x1200 / HighColor 32bit a při 3D zobrazení 1920x1080 / HighColor 24bit při obnovovací frekvenci obrazu jen 85Hz. Z nestandardních rozlišení podporuje jediné 1152x864 / TrueColor 32bit a 100Hz. Karta není osazena TV výstupem, plošný spoj je na tuto úpravu připraven.



Instalace:

Po vložení AGP karty do základní desky a spuštění Windows95 se karta detekuje jako standardní grafický adaptér. Po restartu můžeme spustit instalaci z dodávaného CD-ROM disku nebo sami ručně změnit typ videokarty ve Vlastnostech Obrazovky. Po této úpravě se pak karta hlásí jako Viper 550 (AGP).

Viper V550 je vybaven 16MB SDRAM paměti pracující na 125MHz a 250MHz RAMDAC převodníkem, který umožňuje dosáhnout rozlišení až 1920x1200. Zajímavostí TNT čipu je, že má (stejně jako Voodoo 2) dvě vykreslovací jednotky (Twin Texel engine) urychlující práci s vícenásobnými texturami (multi-texturing). Další charakteristiky Viper V550 jsou: Single-pass multi-texturing, 24-bitový Z-buffer s 8-bitovým stencil bufferem, full scene anti-aliasing, anizotropické a trilineární filtrování, bump mapping, triangle setup engine, 10GFLOP floating point geometry procesor (10 miliard operací za sekundu v plovoucí desetinné čárce). Ovladače jsou optimalizovány pro Direct3D a OpenGL ICD. 128-bitová grafická jednotka disponuje 2,0GB/s datovou šířkou paměti, MPEG-1, MPEG-2 (pouze ve verzi AGP), Indeo a Cinepak playback. Softwarově podporuje DVD (pouze AGP) a je rozšiřitelná DTV 2000 kartou pro příjem a záznam TV signálu na PC.

Viper V550 je optimalizován pro Windows 98, což znamená, že podporuje zobrazení na několika monitorech, On Now a má WHQL certifikaci od Microsoft. Dodáván je ve verzi PCI i AGP 2x s plnou podporou sideband a pipelining. Pokud máte zájem o instalaci poslední verze ovladačů obraťte se na stránky výrobce, kde jsou k dispozici aktualizované verze pro systém Windows 95/98 a Windows NT.

Karta podporuje standard VESA (VBE 2.0), DPMS (energy saving) a DDC-2B (PnP monitory). Pod systémem Windows 98 dále podporuje DirectDraw, DirectVideo a samozřejmě Direct3D, pod Windows NT 4.0 pouze DirectDraw a OpenGL. Na testované kartě je nainstalováno 8 kusů pamětí typu SDRAM (výrobce Hyundai, typ HY 57V161610-8, maximální takt 125 MHz). Celkem je na kartě tedy 16MB SDRAM a dál se tato paměť rozšířit nedá. Podle sdělení produkt managerů se v USA a Kanadě prodává verze s televizním výstupem (pouze v normě NTSC) a připravuje se do prodeje verze osazená 32 MB paměti.

Testy:

S kartou byla bez problémů vyzkoušena hra Duke Nukem 3D ve všech nabízených VESA módech,. Dále byla zkoušena instalace a provoz ve Windows 95/98 a ve Windows NT 4.0. Zde fungovala zcela bez problémů. Pro Windows NT je nutné mít nainstalován Servis pack 3.

Klady:

  • Jednoduchá instalace z dodávaného CD-ROM disku, nacházejí se zde ovladače pro Windows95, Windows98, Windows9x, Windows NT 4.0 a ovladače Direct 6X.
  • Pod Windows NT 4.0 podporuje OpenGL.
  • Na www stránkách výrobce je celkem pěkná a aktuální podpora nových verzí ovladačů (viz. výše).
  • Ovladače DirectX 6 jsou na CD i v české verzi.

Zápory:
  • Nelze rozšířit paměť.

Závěr:

Jedná se o špičkovou AGP grafickou kartu se 16MB paměti vhodnou pro 2D/3D aplikace. Viper 550 se může pochlubit vysokým kontrastem a sytými barvami. V tomto ohledu se může směle měřit s čipem Matrox MGA G200 (Matrox je známý svou kvalitou obrazu a zejména výborným 2D výkonem). Výkon nového Viperu je také skvělý, v benchmarkových testech (naleznete je např. na Fast Graphics) skutečně překonává Voodoo 2 (na kartě Diamond Monster 3D II) a pouze dvě karty Voodoo 2 v SLI dosahují vyššího počtu zobrazených snímků za sekundu. Zejména impozantní je výkon při práci s velkými texturami, při níž nechává konkurenci daleko za sebou. Viper V550 má výborný výkon jak v 3D tak i v 2D aplikacích ve všech barevných hloubkách. Podporuje VESA módy, takže je možno používat i některé starší hry pod DOSem bez jakýchkoliv problémů. Jako upgrade je Viper V550 výkonné řešení, ovšem pokud vlastníte Voodoo 2 a chcete zvýšit výkon za levný peníz, pořiďte si raději druhou Voodoo 2 kartu.


K testování zapůjčil: LEVI International
reklama