reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Duel 1TB NAS: Seagate vs. WD

27.3.2012, Jan Vítek, recenze
Duel 1TB NAS: Seagate vs. WD
Společnosti Samsung Western Digital nevyrábí pouze samotné pevné disky, ale také vlastní externí řešení včetně síťových úložišť typu NAS, či osobní cloudy, jak se jim dnes s oblibou říká. Naším tématem dnes budou dva takové, které se utkají v přímém souboji.
Síťová úložiště jsou stále populárnější, za což může jejich stále větší dostupnost pro běžné zákazníky, i když na té se negativně podepsalo prudké zvýšení cen pevných disků po thajských povodních. Nicméně jejich rozšiřování napomáhá také stále lepší funkčnost nových modelů a uživatelská přívětivost. A právě v tom by měly vynikat dnes testované modely, které nejsou určeny pro náročné zákazníky libující si ve zdlouhavé konfiguraci, aby výsledek odpovídal přesně jejich požadavkům. Naopak by se testované My Book Live od Western Digital a BlackArmor NAS 110 od Seagate měly zalíbit těm, kteří svůj NAS chtějí jen zapojit, zapnout, nastavit základní parametry a pak už se téměř o nic nestarat.

My uvidíme, s čím jmenované modely přijdou a samozřejmě si také vyzkoušíme jejich výkon, tedy datovou propustnost a vedle toho i spotřebu, která je v takovém případě velmi důležitá, neboť se od nich očekává dlouhodobý nebo i nepřetržitý provoz. Začneme ale s pohledem na první model - BlackArmor NAS 110.


Seagate BlackArmor NAS 110


NAS server řady BlackArmor s označením 110 je základní model vybavený jedním diskem, ostatně stejně jako WD My Book Live. Jeho kapacita je v rozmezí 1 TB až 3 TB, přičemž my jsme dostali na test 1TB model, což ale stejně nic neovlivní. Tento model samozřejmě nepodporuje žádné z RAID polí, i když to by šlo zařídit, pokud by disponoval alespoň jedním portem eSATA, ale to není tento případ. Na rozdíl od ostatních také nepodporuje Hot-Swap, což by stejně nemělo smysl a pak můžeme zmínit, že přichází s licencí na pět instalací zálohovacího software od Acronisu pro Windows. Na rozdíl od BlackArmor NAS 400 a 440 ale není certifikován pro VMware a nepodporuje iSCSI.

BlackArmor NAS 110 se dodává v obalu, jenž má být dle výrobce celý recyklovatelný. Uvnitř něj máme veškeré náležitosti k tomu, abychom jej mohli ihned zapojit a používat.

A nyní specifikace:

Model
Seagate BlackArmor NAS 110
Rozměry
176 x 147 x 61 mm
Hmotnost
1,65 kg
Kapacita
1 TB
Rozhraní
Gigabit Ethernet, 2x USB 2.0
Funkce a kompatibilita
CIFS; NFS; Bonjour; HTTP; HTTPS; FTP
DLNA, iTunes
One Touch Backup
Verze
ST310005MNA10G-RK - 1 TB
ST320005MNA10G-RK - 2 TB
STAW3000100 - 3 TB
Software
Ikona Odkaz na databázi

Pokud si prohlédnete tabulky se specifikacemi obou NAS serverů, zjistíte, že oba jsou si velmi podobné tím, co umí a jaké kapacity mohou nabývat. Jediným výrazným rozdílem v hardwarové výbavě tak je, že NAS Seagate disponuje dvěma USB porty, na něž můžeme navěsit tři druhy zařízení - buď disk či flashdisk, tiskárnu pro její sdílení na síti nebo záložní napájecí zdroj, který zajistí zachování integrity dat při výpadku energie.


Zpracování NAS


BlackArmor NAS 110 má velmi jednoduchý tvar. V podstatě jde o kvádr vyrobený z plechu a pokrytý tvrdým černým plastem se zdrsnělým povrchem. Dále samozřejmě nesmí chybět průduchy, štítek s informacemi a porty, tlačítka a jiné.

Přední část je však vyrobena z lesklého a hladkého plastu, takže na ní bude vidět každá šmouha a šrám. Seagate si pro barvu horního loga a podsvícení dalších kontrolek vybral zcela nepřekvapivě modrou barvu. Krom toho je podsvíceno i spodní tlačítko pro zálohování One Touch Backup, vedle nějž jsou dvě kontrolky a pak USB port.

Na opačné straně narazíme jednak na průduchy a pak na štítek s MAC adresou a jinými informacemi, pak tu je hlavní vypínač, kulatý napájecí konektor, druhý USB port a nakonec ethernetový RJ-45. Na můj vkus jsou však tyto prvky až příliš blízko u sebe, i když se dá předpokládat, že jejich kabely nebudeme potřebovat zrovna často přepojovat.

Ve výčtu obvyklých prvků chybí ještě jeden, a to tlačítko Reset pro obnovení továrního nastavení. To najdeme vespod téměř v rohu u jedné ze čtyř gumových nožek, které mají za úkol zajistit ztlumení vibrací od disku. A i když BlackArmor NAS 110 není sám o sobě příliš hlučný, bude lepší jej umístit spíše někde stranou právě kvůli vibracím, které mohou na desce stolu rezonovat. WD My Book Live naopak rušit nebude skoro vůbec, takže za chvíli zapomenete, že ho vedle sebe vůbec máte. Zatím tedy 1:0 pro Western Digital.


Příslušenství


V balení najdeme společně s NAS serverem také tištěné materiály a doprovodný software, dále nesmí chybět napájecí adaptér se třemi výměnnými nástavci pro různé zásuvky (dodává 12 V / 2 A) a nakonec tu je také ethernetový kabel.reklama