Duel Aceru - dvě 19" LCD s 6 a 8ms
4.1.2006, Pavel Kovač, recenze
Značka monitorů Acer o sobě dala vědět až s příchodem LCD monitorů. Hned se ujala skupiny low-endových panelů pro méně náročné zákazníky. Dnes vám přinášíme dva monitory na první pohled naprosto identické (Acer 1951As a 1951Bs). Odezva vyššího modelu je však o 2ms lepší, tedy teoreticky. Je takto malý rozdíl pozorovatelný v praxi?
Kapitoly článku:
- Duel Aceru - dvě 19" LCD s 6 a 8ms
- OSD, Testy - první část
- Testy - pokračování
- Závěr
Podání barev
Monitor podle stránek českého zastoupení má 16,7mil barev. Datasheet není k dostání, a tak jsem nebyl schopen přesně určit, zda se jedná o 6-bit či 8-bit zobrazení barev. U technologie TN+Film a u takto rychlých odezvách je však obvyklé 6-bit. Ovšem údaj 16,7mil barev naznačuje 8-bit. Těžko tedy posoudit. Ovšem je to celkem jedno, protože vše odhalí testy.
Bílo-černý přechod (Náhled)
Bílo-černý přechod byl u obou panelů zobrazen naprosto shodně a nutno podotknout, že i velmi dobře. Na TN panel je opravdu slušný. Černé barvy však bylo příliš, a tak obraz působil dost tmavým dojmem.Acer 1951As
Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (3,1MB), malý výřez (890kB).
Acer 1951Bs
Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (3,5MB), malý výřez (730kB).
Duhový přechod (Náhled)
Barevný přechod již však odhalil výrazné proužkování a co je hlavní, tak i dost dominantní červenou barvu. Oba panely jsou na tom naprosto shodně, a proto zatím vyhrává "Béčko".Acer 1951As
Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (2,9MB), malý výřez (729kB).
Acer 1951Bs
Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (2,9MB), malý výřez (729kB).
Zobrazení fotografie (Náhled)
Celkové barevné podání při zobrazení fotografie ukázalo dost syté barvy, které neodpovídaly reálným, a tak jakékoli úpravy fotografií jsou naprosto vyloučeny. Hlavní neduh byla červená a černá barva. Obou je příliš a to není dobré.
Acer 1951As
Nezmenšená fotografie je k dispozici zde (3,0MB).
Acer 1951Bs
Nezmenšená fotografie je k dispozici zde (3,0MB).
Zobrazení šedé na černé a šedé na bílé
Díky dost špatnému podání černé barvy v předchozích testech jsme ani nebyli tolik překvapeni, když se ukázaly hodnoty 4/0 a 251/255. Takovéto hodnoty patří k podprůměru. Panely se v tomto od sebe vůbec nelišily.
Podsvícení
Levné panely jsou levné také díky tomu, že je použito dost málo podsvětlovacích trubic, a tak je kladen velký důraz na rozvedení světla po celé obrazovce. Aba panely jsou dost přesvětlené a při tmě máte pocit, že se díváte na šedou plochu a ne na černou. Samotná homogenita podsvícení je narušena v horní a spodní části, kde je výrazně intenzivnější.
Interpolace při nižším rozlišení
Oba panely používají zřejmě stejnou řídicí elektroniku, a tak je i interpolace naprosto shodná. Právě z těchto důvodů zde uvedu jen jednu fotku.
Interpolace tenkých čar odhalilo další nedostatek. Samotné linky jsou dost rozmazané.
Interpolace textu je na tom také dost špatně. Písmena "e" a "s" jsou špatně čitelná díky velkému rozmazání.