reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?
reklama

Duel chladičů pro Pentium 4: Arctic Cooling vs. Zalman

, , recenze
Duel chladičů pro Pentium 4: Arctic Cooling vs. Zalman
Přestože ještě nedávno dodával Intel ke svým procesorům tiché, kvalitní chladiče, nyní je s nejvyššími modely boxován sice účinný, ale relativně hlučný model. Proto jsme se rozhodli otestovat dvě tichá řešení pro Pentium 4 – Arctic Cooling Super Silent 4 Pro TC a Zalman CNPS7000-AlCu.
Zalman CNPS7000A-AlCu

Pokud jste již někdy zahlédli nějaký chladič od Zalmanu, budete se mnou za jedno, že jejich design je přinejmenším neobvyklý. Nejinak je tomu u modelu CNPS7000-AlCu. Ten se sice svou cenou řadí do vyšší kategorie, ale podle toho také vypadá obsah balení. Mimochodem, krabice, ve které jsem chladič dostal je vyloženě zapečetěná… A pak vysvětlete distributorovi, že to jinak otevřít nešlo :-)


Obr. 8 – Krabice se Zalmanem v plné kráse
Klikněte pro zvětšení


Obr. 9 - … a její bohatý obsah
Klikněte pro zvětšení

Zde jsou specifikace chladiče:
  • Podporované patice: Socket 462 (Athlon/Athlon XP/Duron), Socket 478 (Pentium 4/Celeron), Socket 754 (Athlon 64), Socket 940 (Athlon 64 FX, Opteron)
  • Rozměry: 109 x 109 x 62 mm
  • Plocha vyzařování: 3170 cm2 (!!)
  • Průměr větráku: 92 mm
  • Rychlost větráku: 1350 ot./min (Silent mód) až 2400 ot./min (Normal mód)
  • Hlučnost: 20,0 dB (Silent) až 25,0 dB (Normal)
  • Hmotnost: 445 gramů
  • Materiál: čistý hliník a čistá měď
  • Tepelný odpor: 0,29 °C/W (Silent), 0,22 °C/W (Normal)

Jak vidíte, specifikace jsou opravdu ohromující. Chladič podporuje díky dodávanému příslušenství všechny současné patice včetně Socketu 940 – pro Socket A se instalují hliníkové svorky do děr kolem patice (patice samotná by 445 gramů nesnesla), pro Socket 754 je obsažena kovová destička pro podložení a instalaci pro Socket 478 uvidíte níže.


Obr. 10 – uchycení na jednotlivé patice

Pozn.: Občas panují trochu zmatky v názvosloví. Abych uvedl vše na pravou míru – verze chladiče CNPS7000-AlCu a CNPS7000-Cu (celoměděný) jsou určeny jen pro Pentium 4 a Socket 754, zatímco CNPS7000A-AlCu a CNPS7000A-Cu obsahují příslušenství k instalaci pro všechny typy patic („A“ tedy značí Socket A). Pokud distributor uvádí jiné označení, je pravděpodobně chyba na jeho straně.


Obr. 11 – Zalman CNPS7000A-AlCu
Klikněte pro zvětšení

Co si budeme namlouvat, tento chladič je opravdu hezký. Z poměrně masivní základny chladiče vystupuje 128 žeber, z toho 38 měděných, což zajišťuje vyzařovací plochu celkem 3170 cm2 ! Tato obrovská plocha zajišťuje kvalitní chlazení i při nejnižších otáčkách. Žebra jsou relativně slabá a na konci každého je vylisované logo Zalman. Základna má průměr kolem 4cm a žebra se směrem nahoru rozšiřují do stran, takže vrchní část již dosahuje 109mm. Ovšem pozor, právě kvůli velkým rozměrům mohou nastat problémy s kompatibilitou na některých základních deskách. Seznam motherboardů s podporou Zalmanu CNPS7000 naleznete ZDE.


Obr. 12 – Pohled z boku odhaluje zblízka měděná žebra
Klikněte pro zvětšení

Vzhledem k masivnosti celého chladiče je i hmotnost relativně vysoká. Výrobce udává 445 gramů, což se již blíží limitu, který je povolený pro upevnění na Pentium 4 (ten je 450 gramů). Na druhou stranu, přešroubování ke svorkám mi přijde relativně bezpečný systém. U Socket A je limit na chladič jen 300 gramů, a proto se musí uchycovat do děr kolem patice.


Obr. 13 – Regulátor otáček

Jak jste si jistě všimli, chladič je regulovatelný, ale tentokrát ne přes termočidlo, ale manuálně pomocí malé krabičky nazvané Fan Mate 1. Ta obsahuje potenciometr, který dovoluje plynulé zvyšování otáček z 1350 až na 2400 ot./min. Pro Silent mód je chladič certifikován max. pro Pentium 4 3,06GHz, v ostatních případech podporuje všechny procesory.


Obr. 14 – Základna je evidentně slisované z žeber
Klikněte pro zvětšení

Když porovnáme hlučnost na jednotlivých otáčkách s chladičem Arctic Cooling, vidíme, že Zalman je o něco hlučnější. Zatímco chladič AC dosahuje 23 dB až při 2800 ot./min (kterých jsem v praxi ani nedosáhl), u Zalmanu to je kolem 2000 ot./min. Ovšem hluk, jehož intenzita je méně než 20 dB je téměř neslyšitelný. Subjektivní dojmy z hluku naleznete níže.

Na další stránce naleznete instalaci chladiče na motherboard, výsledky měření a posouzení hlučnosti.
reklama
reklama
reklama
reklama