reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Duel notebooků: HP nx9105 a Asus A4708DBH

, , recenze
Duel notebooků: HP nx9105 a Asus A4708DBH
Dnes vám představíme dva notebooky, které kromě dobré ceny nabízejí i velmi slušný výkon a solidní možnosti využití: HP Compaq nx9105 a Asus A4000D. Oba kromě procesorů AMD Mobile Sempron disponují samostatným grafickým jádrem Mobility Radeon 9200 či GeForce 4 420 Go, pamětmi DDR333, kombinovanou DVD/CD-RW mechanikou či integrovanou WiFi.
Duel notebooků: HP nx9105 a Asus A4708DBH
Jen se koukněte...

Opět vám zde jako první nabídneme fotky notebooku. Sami si tak můžete udělat obrázek o vzhledu a rozmístění všech komponent. A jelikož se o výbavě a příslušenství a možnostech notebooku budeme blíže rozepisovat později, ponecháme je zatím bez komentáře. Pouze musíme upozornit na tlačítka u touchpadu, která slouží k přehrávání CD disků bez nutnosti zapnout celý notebook a nabootovat do systému - je o tzv. funkci AudioDJ.


Obr.23 - Ještě jednou pohled na otevřený notebook
Pro detail klikněte myší

Druhé foto znovu ukáže notebook zevnitř, abyste si mohli udělat obrázek o tom, jak je nebo není snadné se dostat např. k patici procesoru či k pamětem. My můžeme s uspokojením konstatovat, že vše je dostupné velmi dobře a nic tedy nebrání možnosti upgradovat na Athlon 64 či na DDR400...


Obr.24 - Pohled do nitra notebooku
Pro detail klikněte myší

Popis notebooku

Čelní pohled na notebook není nijak zajímavý. Pouze zde můžete vidět pojistku víka a větrací otvory. Tedy alespoň nám se to tak jeví, protože z nich nebyl slyšet žádný zvuk. Reproduktory je umístěny zevnitř ve víku.


Obr.25 - Notebook zepředu

Pravá strana je již o něco zajímavější, protože zde nalezneme PCMCIA port, optickou mechaniku, čtečku paměťových karet FireWire, Infra RED port a dva USB 2.0 konektory. Dole opět vidíme větrací otvory. Optická DVD/CD-RW kombinovaná mechanika je značky Matshita UJDA760 a podporuje pouze následující DVD formáty: DVD-R, DVD-RW. Nepřečte tak ani DVD+R/RW média či DVD-RAM. (Na rozdíl od konkurence). Rychlosti jsou opět horší, než-li u notebooku HP nx9105: 24x (čtení CD-ROM)/10x (zápis CD-RW)/16x (zápis CD-R) a max. rychlost čtení je 8x pro DVD-ROM. Výtku si také zaslouží čtečka paměťových karet, ke které se kvůli hraně notebooku dostává jen těžko!


Obr.26 - Notebook zprava

Méně zajímavá je pak levá strana. Zde můžeme vidět výstup na sluchátka, vstup mikrofonu, zbylé dva USB porty, napájecí konektor a zámek. I zde jsou pak všudypřítomné větrací otvory.


Obr.27 - Notebook zleva

Zadníčást notebooku je vybavena konektory RJ11 a RJ45, externím VGA výstupem a TV-Outem. Nechybí ani paralelní port a opět větrací otvory.


Obr.28 - Notebook zezadu

Pevný disk je opět stejný jako u soupeře ze stáje HP. Jde o značku Hitachi s průměrnou kapacitou 40GB a rychlostí pouhých 4200 ot./s (Ultra ATA100). Vyrovnávací paměť je taktéž nízká: 2 MB.


Obr.29 - Foto pevného disku

Výhodou oproti notebooku HP je také Li-Ion baterie s o poznání větší kapacitou: 4800 mAh . Škoda, že se tato skutečnost kvůli nastavení notebooku v testu výdrže neprojevila... :-(


Obr.30 - Foto baterie

Příslušenství a software

Pokud jde o výbavu, jsou na tom notebooky Asus již tradičně velmi dobře, protože kromě optické myši k nim výrobce dodává i brašnu, což znamená úsporu minimálně tisíce korun. (V reálu ale možná i více.) A napájecí trafo? Délka přívodní šňůry činí cca 170 cm a pokračování z trafa do notebooku měří cca 200 cm. Samozřejmostí je pak i manuál či telefonní kabel, ale i redukce S-Video/Cinch! A spousta DVD a CD disků s ovladači apod.


Obr.31 - Taška na notebook působí kvalitním dojmem...

Jako prvně se samozřejmě podíváme na operační systém - jde o Windows XP Home SP2, které jsou k dispozici v české verzi. Mezi další softwarovou výbavu patří zejména programy: Asus DVD, Asus MediaShow SE 2.0, Asus PowerDirector 3.0 DE, Nero 6.3 OEM, CD s drivery a utilitami. Součástí dodávky jsou pak také hry: Battle Engine Aquila, GunMetal, či dema: Tom Clancy Splinter Cell, Warcraft III, Big Mutha Truckers, BREED, Colin McRae Rally 3, TOCA Race Driver,


Obr.32 - Foto CD disků, manuálů apod.
reklama
reklama
reklama