reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Dvojrecenze LCD EuroCase 2204: cenová bomba?

, , recenze
Dvojrecenze LCD EuroCase 2204: cenová bomba?
Na mušku se nám dostal jeden zajímavý model 22" LCD panelu. Hlavním lákadlem je cena, která nemá obdoby, a panel stal se tak prakticky nejlevnějším 22" LCD monitorem na našem trhu. Do parády jsme si vzali hned dva kousky které se liší pouze drobnou obměnou.
Dvojrecenze LCD EuroCase 2204: cenová bomba?

Odchylka dE


Porovnáme si oba panely mezi sebou. Jsou zde opravdu jen drobné rozdíly, a tak ve výsledku lze považovat oba panely za identické. Prostě a jednoduše je z výroby každý panel lehce jinak zkalibrován. Největší problémy v nezkalibrovaném režimu mají monitory s čistě modrou, tmavě zelenou a šedou. Odchylka dE = 4,02. Po zkalibrování přes OSD menu na hodnoty R=50 G=41 B=29 (Pozor, hodnoty se mohou monitor od monitoru lišit!) se dostanete na velmi pozitivní výsledek odchylky dE=1,52 (průměr obou monitorů). Poté dojde na kalibraci přes .icc profil, a tím dosáhnete solidního výsledku dE=1,01.


Odchylka dE dvouvrstvého modelu


Odchylka dE čtyřvrstvého modelu


Barevný gamut


A protože přesnost barev není vše, tak se podíváme na rozsah barev neboli gamut. Ten u takto levného monitoru nelze očekávat nikterak velký. Obvykle pokryje režim sRGB, ale ten neposkytuje tak velký barevný prostor a lidskému oku není až tak uzpůsoben. Daleko více lidské oko respektuje například Adobe RGB, které zasahuje více do zelené barvy. EuroCase 2204 pokrývá prakticky celý sRGB barevný prostor. Pouze v červené lehce přesahuje. Naopak modrá je o něco slabší. Zkrátka takový průměr, který se dal i očekávat.


Gamut monitoru EC 2204

Nyní se podíváme na to, jak velký rozdíl je ve zkalibrovaném a nezkalibrovaném monitoru. Sledujte pouze rozdíly obrázků! Obrázek po kalibraci nevyjadřuje, jak daný obraz vypadá na monitoru EuroCase 2204.Porovnání obrazů před (nahoře) a po (vespod) kalibraci

Při pohledu na kalibrovaný a nekalibrovaný obrázek si můžete všimnout výrazného zabarvení do červena. To je u monitorů této cenové relace a technologie zcela běžné.

Přikládám zde archív s .icc profily, avšak ještě jednou připomínám, že .icc profil je vytvořen přímo pro testovaný kus a na vašem, i když stejném modelu, nemusí tento .icc profil příliš pomoci.
reklama
reklama
reklama