reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dvojrecenze LCD EuroCase 2204: cenová bomba?

28.2.2008, Pavel Kovač, recenze
Dvojrecenze LCD EuroCase 2204: cenová bomba?
Na mušku se nám dostal jeden zajímavý model 22" LCD panelu. Hlavním lákadlem je cena, která nemá obdoby, a panel stal se tak prakticky nejlevnějším 22" LCD monitorem na našem trhu. Do parády jsme si vzali hned dva kousky které se liší pouze drobnou obměnou.

Odchylka dE


Porovnáme si oba panely mezi sebou. Jsou zde opravdu jen drobné rozdíly, a tak ve výsledku lze považovat oba panely za identické. Prostě a jednoduše je z výroby každý panel lehce jinak zkalibrován. Největší problémy v nezkalibrovaném režimu mají monitory s čistě modrou, tmavě zelenou a šedou. Odchylka dE = 4,02. Po zkalibrování přes OSD menu na hodnoty R=50 G=41 B=29 (Pozor, hodnoty se mohou monitor od monitoru lišit!) se dostanete na velmi pozitivní výsledek odchylky dE=1,52 (průměr obou monitorů). Poté dojde na kalibraci přes .icc profil, a tím dosáhnete solidního výsledku dE=1,01.


Odchylka dE dvouvrstvého modelu


Odchylka dE čtyřvrstvého modelu


Barevný gamut


A protože přesnost barev není vše, tak se podíváme na rozsah barev neboli gamut. Ten u takto levného monitoru nelze očekávat nikterak velký. Obvykle pokryje režim sRGB, ale ten neposkytuje tak velký barevný prostor a lidskému oku není až tak uzpůsoben. Daleko více lidské oko respektuje například Adobe RGB, které zasahuje více do zelené barvy. EuroCase 2204 pokrývá prakticky celý sRGB barevný prostor. Pouze v červené lehce přesahuje. Naopak modrá je o něco slabší. Zkrátka takový průměr, který se dal i očekávat.


Gamut monitoru EC 2204

Nyní se podíváme na to, jak velký rozdíl je ve zkalibrovaném a nezkalibrovaném monitoru. Sledujte pouze rozdíly obrázků! Obrázek po kalibraci nevyjadřuje, jak daný obraz vypadá na monitoru EuroCase 2204.Porovnání obrazů před (nahoře) a po (vespod) kalibraci

Při pohledu na kalibrovaný a nekalibrovaný obrázek si můžete všimnout výrazného zabarvení do červena. To je u monitorů této cenové relace a technologie zcela běžné.

Přikládám zde archív s .icc profily, avšak ještě jednou připomínám, že .icc profil je vytvořen přímo pro testovaný kus a na vašem, i když stejném modelu, nemusí tento .icc profil příliš pomoci.
reklama