Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Easy Key - multimediální klávesnice

23.3.1999, Vít Zatloukal, recenze
Easy Key - multimediální klávesnice
Klávesnice s tipně řešeným ovládáním CD a hlasitosti.
Specifikace:

PS/2 klávesnice umožňující použít některé nestandardní funkce navíc. Vzhled i rozložení kláves je standardní, navíc má jediné tlačítko "Ez" v pravém horním rohu. Dodávána je v pěkné krabici s instalačním CD diskem a několika klávesami s nestandardními písmeny pro národní jazyky. Výrobcem je čínská firma Chicony, jejíž www stránky však nejsou příliš aktuální. Pro připojení Easy Key lze použít i redukci z PS/2 na klasický DIN.


Chicony EasyKey


Multimediální ?

Slovo multimediální v názvu klávesnice znamená, že je vybavena některými nadstandardními funkcemi, které slouží ke snadnému použití multimédií - CD mechaniky, přístupu k internetu. Klávesnice má oproti ostatním klávesnicím navíc jediné malé tlačítko "Ez" s příslušnou kontrolkou indikující jeho zapnutí nebo vypnutí (funguje podobně jako Caps Lock nebo Num Lock). Tlačítko "Ez" lze použít až po instalaci ovladačů z dodávaného CD (a samozřejmě po nezbytném restartu). Jeho stisknutím se změní funkce horní řady kláves F1 - F12, které jsou jinak velmi zřídka využívány. Nad klávesami F1 - F12 jsou příslušné multimediální funkce označeny srozumitelnými symboly. Jejich funkce jsou následující:

F1 (označení "www") - spustí Internet Explorer.
F2 ("Menu/?") - spustí nápovědu Easy Key.
F3 ("MS Dos") - spustí DOSovské okno.
F4 ("My Doc") - Otevře složku Dokumenty, případně jinou, kterou máte v registrech označenu jako "personal". Tato funkce však pracuje pouze ve Windows 98 nebo s nainstalovanými Office 97 (Windows 95 Dokumenty nepodporují).

Tyto čtyři klávesy je možné uživatelsky nastavit pomocí Easy Key ovladače tak, aby spustily libovolný program. Pokud tedy dáváte přednost Netscape Navigatoru, můžete si klávesu F1 přeprogramovat na jeho spuštění. Základní (default) nastavení je uloženo v registrech a lze se k němu kdykoliv vrátit. Další klávesy již přeprogramovat nelze, jejich funkce jsou následující:

F5 - vyhledávání skladeb na CD směrem zpět.
F6 - zastavení přehrávání, zavření přehrávače CD.
F7 - přehrávání CD, pozastavení přehrávání.
F8- vyhledávání skladeb na CD směrem vpřed.
F9- zeslabení hlasitosti.
F10 - dočasné vypnutí zvuku (mute).
F11 - zesílení hlasitosti.
F12 - uspání počítače.

Stisk klávesy F7 vyvolá přehrávání zvukového nebo video CD vloženého v CD mechanice. Pro přehrávání zvukových CD je využíván vlastní jednoduchý přehrávač (neumožňuje zadat název CD ani interpreta), video CD je přehráváno přes Active Movie. Klávesy F5-F8 (ovládající CD disky) jsou funkční pouze ve vlastním EZ přehrávači, s jinými přehrávači nepracují. Ovládání hlasitosti (F9-F11) lze použít i v jiných aplikacích Windows, ovšem v některých hrách se může negativně projevit na ovládání (konkrétně "Road Rash"). V DOSovských hrách nefunguje vůbec. Uspání počítače klávesou F12 lze použít jen tehdy, pokud je tato funkce hardwarově podporována (v BIOSu).

Ovladače

Aby byly multimediální funkce dostupné, je třeba nejprve nainstalovat ovladače (jinak se ani nerozsvítí kontrolka u "Ez" tlačítka). Ty jsou dodávány na CD, kde zabírají "celých" 840KB (kilobajtů). Škoda nevyužitého místa, nějaké utilitky navíc by potěšily. Ovladače jsou určeny pro Windows 95/98, ve Windows NT nepracují (ani se SP4), v DOSu pochopitelně také ne. Po nainstalování ovladačů přibude ve Start menu položka Multimedia Easykey a vpravo na funkční liště příslušná ikonka (ovladače se spouštějí při startu systému), která umožňuje pohodlně přeprogramovat klávesy F1-F4.

Co víc ?

Ke klávesnici není dodáván žádný tištěný manuál nebo alespoň stručný průvodce instalací. Instalace je sice velmi jednoduchá (CD se po vložení do mechaniky spustí a nabídne základní menu), přesto ale bývá dobrým zvykem alespoň se o základních bodech instalace zmínit. Nápověda je v elektronické podobě umístěna na CD a po nainstalování ji získáte stiskem F2 (při instalaci se překopíruje se na disk). Design klávesnice je mírně odlišný, vyznačuje se zakulacením rohů a mírným rozšířením ve střední části. Práce s ní je příjemná a ani po delším používání nemáte otlačené prsty. S klávesnicí bohužel není dodávána podložka pod zápěstí, což by práci s ní ještě více zpříjemnilo.

Klady:

  • Snadná instalace.
  • Nadstandardní multimediální funkce ovládané klávesami F1 - F12.
  • Možnost přiřadit klávesám F1 - F4 vlastní funkce.
  • Vtipné využití jinak málo vytížených kláves pro rozšiřující funkce.
  • Dodává se s pěti náhradními klávesami pro neobvyklá písmena národních abeced (např. přehlasované a, o)

Zápory:
  • Nepracuje pod DOSem ani Windows NT.
  • Ovládání CD lze použít jen s dodávaným přehrávačem.
  • Absence jakéhokoliv tištěného manuálu.

Závěr:

Zajímavá klávesnice umožňující snadno ovládat přehrávání CD disků a hlasitost. Čtyři funkční klávesy lze použít k definování vlastních funkcí. Díky využití kláves F1 - F12 má navíc jediné malé tlačítko, takže její rozměry nejsou o nic větší ve srovnání s jinými klávesnicemi. Pokud při ráci rádi posloucháte CDéčka přijde vhod ovládání, které je vždy při ruce.


K testování zapůjčil: LEVI International