Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

EIZO S2433W: čtyřiadvacítka bez kompromisů

26.3.2012, Pavel Kovač, recenze
EIZO S2433W: čtyřiadvacítka bez kompromisů
Pokud do redakce dorazí monitor EIZO, těšíme se vždy na kvalitní podání barev a perfektní polohovatelnost. Jak na tom je dnes testovaný S2433W, který má S-PVA panel a 10-bit zpracování obrazu?

Klasický technický EIZO design


 
Monitory EIZO vždy sázely na industriální vzhled, který se sice někomu nemusí zamlouvat, ale je velmi účelný a také promyšlený. Proto u nich nenalezneme dotyková tlačítka nebo ultrasvítivé diody. Vše je přizpůsobeno pro co nejvíce pohodlné užívání. Stejně je tomu i u dnes testovaného 24" modelu, který disponuje S-PVA panelem a 10bitovým zpracováním obrazu. Tento monitor je už druhý, který jsme otestovali vylepšenou testovací metodikou s pomocí zcela nové kolorimetrické sondy x-rite i1 Display Pro umožňující kromě přesnějších výsledků i pár nových měření.V levém spodním rohu nalezneme tradiční logo EIZO
Základní pohled na monitor (klikněte pro zvětšení)

Ze základního pohledu bude asi všem jasné, že monitor neobsahuje LED podsvícení. Hloubka monitoru může s ohledem na dnešní "slim" trend působit docela překvapivě. Ten, kdo si však koupí takovýto monitor, má jistě na stole dostatek místa. Také jistě upřednostní ergonomii před vzhledem.Čelní pohled (klikněte pro zvětšení)Výšková nastavitelnost monitoru je naprosto perfektní. Naměřený zdvih 165 mm (udávaný je 153 mm) postačí i těm nejnáročnějším uživatelům. Aby výrobce dosáhl takto velkého zdvihu a současně byl stojan dostatečně pevný, využil dvojitého pojezdu. Při stlačení monitoru shora se začne současně posouvat ve dvou místech. Tento mechanismus pracuje velmi dobře a těžko si lze představit něco ještě lepšího.Náklon monitoru (klikněte pro zvětšení)

Samozřejmostí u monitorů EIZO je možnost otočit monitor o 90°, neboli funkce pivot. Zde mám pouze malou výtku. Monitor nemá aretace v krajních polohách. Při otáčení tak přetočíte monitor o takových 10° a musíte jej ručně srovnat. Co si vzpomínám, monitory EIZO tuto aretaci snad ani nikdy neměly. Nevím, zda je v tom úmysl, či nějaká skrytá funkce, ale osobně bych měl raději přesné otáčení po 90°.EIZO S2433W je obdařen pivotem

Tlačítka jsou klasická mikrospínačová a jejich stisk je naprosto jistý. Jsou však umístěny v jediném bloku a nemají žádné hmatové rozlišení. Po tmě tedy musíte počítat, popř. ovládat monitor přes PC. Je zde však fotodiodka, co se stará o automatickou regulaci jasu v závislosti na okolním osvětlení.Ovládací prvky (klikněte pro zvětšení)

Na zadní straně nenaleznete téměř nic zajímavého. Tedy kromě jednoduchého uchycení kabelů, díky čemuž nebudete mít za monitorem nepořádek, jako tomu může být u levných monitorů (často nechápu, proč takovýto kus plastu u některých monitorů chybí).

 
Zadní strana monitoru  (klikněte pro zvětšení)

Jako připojení slouží klasický DVI-D, D-Sub a moderní a licenčně nezatížený DisplayPort. Pro komunikaci s PC slouží konektor USB-B. Ten zároveň slouží jako rozbočovač do dvou dalších USB konektorů na straně monitoru.
 
 
Konektory (klikněte pro zvětšení)
 


USB konektory v levé horní části monitoru


Dodávané příslušenství:
  • DVI, D-Sub, audio propojovací kabel
  • Napájecí šňůra
  • Instalační příručka
  • Instalační CD (s manuály)

V příslušenství žádnou záludnost nehledejte. Vše je adekvátní k monitoru tohoto typu.
 
EIZO S2433W
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
24" (xx:xx)
Ideální odezva rise/fall
11/5 ms (0-255) 6ms (gtg 31-223)
Jas
300 cd/m2
Kontrast (dynamický)
1200:1 (temná komora) 300:1 (interiér)
Výrobní technologie
S-PVA
Povrchová úprava
Matná
Podsvícení
CCFL
Pozorovací úhly (horizontální / vertikální)
178° / 178°
Počet barev
16,7 mil
Barevná hloubka panelu
10-bit
Rozteč bodů
0,270 mm
Nativní rozlišení
1920 x 1200
Vestavěné reproduktory
ANO
USB HUB
ANO 2 porty
Vstupy
DVI-D, D-SUB, DisplayPort
Výstup pro sluchátka
ANO
Možnost montáže na stěnu
VESA 100x100mm
Hmotnost
12kg
Norma TCO
TCO 5.0
Pivot
ANO
Spotřeba
40W typická max 90W
Různé variace tohoto modelu
Tmavě šedá, světle šedá
Speciální vlastnosti
Záruka 5 let/15000 hodin
 
Při podrobnějším pohledu na specifikace vás jistě zaujme, že se nejedná o IPS panel. EIZO vsadil na Samsung S-PVA, ten obvykle nemá tak perfektní pozorovací úhly, ale uvidíme jak si s tím poradí EIZO. Další nezvyklou vlastností oproti ostatním monitorům je hmotnost 12kg. Oproti běžným 5 kg se jeví hodnota více jak dvojnásobná dost hrozivě. Díky tomu však drží panel na stole jak přibitý.