Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Elegantní ViewSonic VX2245wm: 22" pro iPod

25.12.2006, Pavel Kovač, recenze
Elegantní ViewSonic VX2245wm: 22" pro iPod
Vlastníte populární přehrávač iPod? Vadí vám neohrabané propojování iPodu k počítači přes kabel? A teď poslední otázka. Chcete širokoúhlý monitor o velikosti 22"? Pokud jsou všechny vaše odpovědi "Ano", tak tento monitor je jako stvořený pro vás. Avšak nepředbíhejme. Uvidíme, jak si povede v testech.

OdezvaPět milisekund, to udává výrobce na svém webu a i ve všech propagačních materiálech. Tato odezva však nevyjadřuje typickou odezvu pro daný monitor, protože se jedná o odezvu typu šedá-šedá. V našich testech se však setkáváte s celkovou reálnou odezvou, která se od udávané radikálně liší. Z následujícího grafu můžete jednoduše vyčíst, že maximální odezva dosahuje hodnoty 23,1ms. Minimální nepřesahuje hodnotu 18,1 a průměrná je 21,1ms. To jsou hodnoty velice dobré, avšak na 2ms modely které tu už párkrát také byly, to zkrátka nemá.


Odezva v závislosti na změně

Avšak zcela bez problémů se odezva neobešla. Hlavním problémem je hrubé nezvládnutí technologie OverDrive. Tento neduh se projevuje jako "schody" u odezvy rise. Čip zkrátka rozsvicuje pixel několika etapami, a to může mít za následek změnu v barevném podání při filmech a hrách. Naštěstí OverDrive nezpůsobuje překmit, a tak nebude v obraze nepříjemný šum. Konkrétní hodnoty u odezvy 0-175-0 jsou: rise=21,4ms a fall=0,8. Právě odezva fall se v celém testu chovala více než dobře. Nikdy nepřesáhla hodnotu 0,8 a někdy dokonce spadla na 0,6ms.


Odezva 0-175-0 (20ms/dílek)

Stejná situace panuje i u odezvy typu šedá-šedá (50-200-50). Pouze hodnota rise je rozdílná a klesla na 20,1ms. Fall stále zůstává na 0,8ms.


Odezva typu šedá-šedá (20ms/dílek)


Sledování videa

Většina lidí si tento monitor pořídí hlavně kvůli sledování filmů. Jeho velikost ho k tomu zkrátka předučuje. Odezva se bohužel projevila v lehce negativním smyslu. Některé scény jsou lehce tmavší (právě díky "schodům" v odezvě) a barvy zkrátka realitě neodpovídají. Na druhou stranu jsem si toho všimnul pouze u videa s vysokým rozlišením a jen při velmi rychlých scénách. Při běžných scénách si nějakého rozmazání a barevných nesrovnalostí nevšimnete. Ono si jich nemusíte všimnout ani při tom nejlepším videu s extra rychlo scénou, jde zkrátka jen o to, jak dané video znáte a pokud jej nemáte nasledováno mnohokrát za sebou na kvalitní CRT TV/monitoru, tak si nemáte šanci ničeho všimnout.


Hraní her

U her si však odezvy všimnete, a to hlavně u Half-Life 2, kde se některé hrany rozdvojují. Není to nic tragického, ale zkrátka v za některých situacích může odezva vadit. U ostatních her odezva vůbec nevadí a pro pohodlné hraní monitor dostačuje. Samozřejmě pokud hledáte monitor pouze na hry, určitě se poohlédněte po nějakém rychlejším modelu. Běžnému uživateli však odezva bude dostačovat.


Stabilita kontrastuDíky tomu, že lze regulovat jas pomocí podsvětlovacích trubic, klesá kontrast méně něž u softwarové regulace. Maximální naměřený kontrast dosáhl hodnoty 102:1.