reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

EPoX 8HDA3+: Integrace na maximum

, , recenze
EPoX 8HDA3+: Integrace na maximum
Včerejším dnem jsme započali seriál testů základních desek určených pro novou platformu, pro Athlon 64 s paticí Socket 754. Jako druhá se na řadu dostala základní deska EPoX 8HDA3+, která bude sloužit jako měřítko výkonu a výbavy.
EPoX 8HDA3+: Integrace na maximum
Kapitoly článku:
Základem všeho je čipová sada. Sice jsme si ji již dříve představovali, ale přesto myslím, že menší rekapitulace není na škodu.Obr. 1 - Základní deska EPoX

Northbridge K8T800

Výrobci čipsetů a základních desek měli v případě Athlonu64 mnohem snažší úkol než v případě předcházejících čipsetů. Pokud jste přečetli aspoň jeden článek o Athlon 64/Opteronu, tak určitě víte, že procesor má integrovaný paměťový řadič přímo na čipu. Díky tomu northbridge přišel o svou základní funkci, realizovat přenos dat z procesoru do pamětí. VIA K8T800 už jen zastává funkci řadiče grafické karty a je spojovacím článkem mezi southbridgem a procesorem.


Obr. 2 - Čipová sada VIA K8T800
klikněte pro zvětšení

Northbridge komunikuje s CPU pomocí 800 MHz sběrnice HyperTransport a následně také se southbridgem přes V-link. Co se týká teoretické datové propustnosti, pak jsou na tom jednotlivé sběrnice následovně:
  • V-link - 533 MB/s
  • AGP 8x - 2,1 GB/s
  • HyperTransport - 6,4 GB/s

Southbridge VIA VT8237

Pokud se podíváme blíže na celé schéma čipové sady (viz obrázek 3), zjistíme, že funkce southbridge čipu, se dají shrnout na tři základní: VIA Vinil Audio, VIA DriveStation a VIA Connectivity. Nyní se na ně podíváme podrobněji:
  • VIA Vinil Audio - southbridge může být doplněn dvě různými zvukovými čipy, které se liší svými možnostmi. Prvním z nich je VIA Vinyl Audio 5.1 (AC'97), který poskytuje 6 kanálový zvuk a druhým pak VIA Vinyl Gold Audio 7.1 (PCI), který poskytuje zvuk 8 kanálový.
  • VIA DriveStation - v zásadě se nejedná o nic jiného než o dva diskové řadiče a podporou RAID funkcí (RAID 0, 1, 0+1). První z nich podporuje maximálně dva disky Serial ATA-150 a druhý pak maximálně čtyři disky Ultra ATA/133. Podotkl bych jen, že southbridge VIA VT8235CE (který se k této čipové sadě bude také dodávat) řadič Serial ATA-150 neobsahuje.
  • VIA Connectivity - Zde se nejedná o nic jiného než o připojení periferií: 1G či 10/100 Mbit/s Ethernet řadič, 8x USB 2.0, MC'97 Modem, COM/LPT porty, PCI sběrnice, atd.

Jak vidíte, stalo se módou integrovat do Southbridge čipsetů podporu nejen Serial ATA, ale i technologie RAID. Dále se VIA snaží dostihnout nForce2 v kvalitě integrovaného audia, a tak bude možné, že VT8237 přijde na trh s 7.1-kanálovým zvukem a několika zlepšujícími technologiemi pro zpracování audia. Samozřejmostí je osm portů USB 2.0 a integrovaná LAN. Novinkou je rychlost V-Linku, jenž propojuje Southbridge a Northbridge, protože nyní dosahuje jako MuTIOL u SiS propustnosti 1GB/s.


Obr. 3 - Blokové schéma čipové sady VIA K8T800
klikněte pro zvětšení

Na další straně se již podíváme detailněji na základní desku EPoX 8HDA3+.
reklama
reklama
reklama