www.svethardware.cz
>
>
>
>

Epson Stylus Office: inkoust v kanceláři

Epson Stylus Office: inkoust v kanceláři
, , recenze
Epson předurčil své nové multifunkční zařízení Stylus Office série BX300 do kanceláří. Říkáte si, že se inkoustový tisk úředníkům prodraží? Výrobce tvrdí opak. Kde je pravda, to se pokusíme odhalit v recenzi multifunkčního zařízení Epson BX310FN.
K oblíbeným
reklama
Stanici jsme prověřovali pod operačním systémem Windows XP Professional, ale ovladače jsou dostupné i pro systémy Vista, 2000, MAC OS nebo Linux.


Spotřební materiál a náklady na tisk


Spotřebního materiálu pro inkoustové tiskárny obecně není mnoho, naše multifunkce má však navíc oddělené barevné náplně pro purpurovou, žlutou a azurovou.

Náplň, papír
Cena
2 x T0711H (černá, 22,2 ml, 810 str.)
510 Kč
T1002-4 (barevná, 11,1 ml, 980 str.)
467 Kč
Premium Glossy Photo Paper (10x15, 50ks)
230 Kč
Premium Glossy Photo Paper (A4, 20ks)
414 Kč

K výpočtu orientačních nákladů na tisk jsme využili průměrné ceny běžného papíru (0,20 Kč) a výrobcem udávané výtěžnosti náplní. U barevného tisku předpokládáme rovnoměrné využití všech barev. Dostali jsme tak velmi solidní výsledek 0,80 Kč za černobílý a 2,20 Kč za barevný tisk jedné strany. To jsou náklady srovnatelné s laserovým tiskem a tedy skutečně vhodné i do kancelářského provozu.


Obsluha ovladačů


Ovládání tiskárny pomocí nainstalovaných programů je jednoduché, základní print a scan modul komunikuje česky. Ovládání aplikace pro fototisk by bylo rovněž snadnější v našem jazyce, ale musíme se spokojit s angličtinou.


Epson - ovládací panel

Podobně jako u jiných strojů nám umožňují ovladače tiskárny různé možnosti nastavení tisku nebo údržby, buď přímo pomocí ikonky na ploše, nebo v průběhu tisku.


Epson - ovládání z plochy

Záložku údržby využijeme zejména v případě problémů, což jsme chtěli vyzkoušet ještě před začátkem testování. Průvodce nás kontrolou trysek a vyčištěním hlavy bezpečně navedl a pomohl nám k prvnímu výtisku. Pojďme tedy konečně vyzkoušet, jak je naše multifunkce rychlá v reálné práci.


Rychlost tisku a kopírování


Parametry jsme měřili pomocí stopek při nastavení „text“ (normální a rychlý tisk) s běžným kancelářským papírem. Toto nastavení jsme zvolili poté, co výtisk při volbě „koncept“ (rychlý a ekonomický tisk) byl sice extrémě rychlý, ale nedal se přečíst.

Nejprve se ale podívejme na hodnoty „zahřívacích“ operací.

Měřený parametr
Hodnota
Zapínání
13 s
Zahájení tisku po zapnutí
27 s
Zahájení tisku z úsporného režimu
13 s
Zahájení fototisku z úsporného režimu
19 s
Příprava kopírky
5 s
Příprava skeneru
12 s

Při rychlostní zkoušce jsme měřili výtisk a zkopírování 4 stran kombinovaného textu a tabulky z aplikací Word a PDF. Vzhledem ke kancelářskému zaměření produktu jsme přidali tisk prezentace Powerpointu a nakonec jsme otestovali i tisk fotografií. V tabulce níže jsou uvedeny výsledné časy celkové a přepočítané na 1 stránku.

Měřený parametr
Hodnota
Průběžná rychlost tisku (Word 4 str.)
1:44 s
Přibližná rychlost tisku (Word b.)
3 str/min
Průběžná rychlost tisku (PDF 4 str.)
1:18 s
Přibližná rychlost tisku (PDF b.)
4 str/min
Přibližná rychlost tisku (PPS b.)
2 str/min
Přibližná rychlost tisku (Foto 10x15)
1:25 s
Průběžná rychlost kopírování (4 str. čb./b.)
0:55/1:50 s
Přibližná rychlost kopírování (čb./b.)
4/2,5 str/min

Výsledné hodnoty nejsou nijak převratné a liší se od udávaných výrobcem. Rozdíl je ale částečně způsoben naším nastavením tisku. Tisk dokumentů v rychlém a ekonomickém nastavení „koncept“ byl skutečně velmi rychlý (barevná strana za cca 10 s), ale výsledek byl vhodný tak akorát do skartovačky.
reklama
Nejnovější články
Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy
Alpha verze dlouho očekávané hry Diablo 2 Resurrected se už dostala mezi hráče. Poněvadž je postavena na enginu původní hry, fungují i stejné mody. Navzdory omezením ze strany Blizzardu tak lze hrát za všechny postavy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intelu unikla roadmap o Alder Lake-S, mohou přijít velice brzy Intelu unikla roadmap o Alder Lake-S, mohou přijít velice brzy
Známý leaker @9550pro nasdílel fotografii ukazující promítanou procesorovou roadmap Intelu z jisté prezentace, která se týká jednak procesorů Alder Lake-S, ale také platfomy Eagle Stream se serverovými Sapphire Rapids. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
CEO ASML: sankce proti Číně nebudou mít požadovaný efekt CEO ASML: sankce proti Číně nebudou mít požadovaný efekt
Holandská společnost ASML je coby dosud jediný výrobce strojů pro extrémní ultrafialovou litografii (EUVL) v polovodičovém průmyslu nenahraditelná společnost, která je tak i ostře sledovaná. Co si přitom její šéf myslí o sankcích proti Číně?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktualizace KB5001330 pro Windows 10 může způsobit nepříjemné problémy Aktualizace KB5001330 pro Windows 10 může způsobit nepříjemné problémy
Tento týden vydaný update KB5001330 nejen opravuje chyby, ale také může přinést některé nové. Část uživatelů si stěžuje na snížení herního výkonu, chybové hlášky při instalaci nebo dokonce modrou obrazovku smrti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Prodej výbavy továren pro výrobu čipů prudce roste Prodej výbavy továren pro výrobu čipů prudce roste
Nedávno jsme se dozvěděli, že čínské firmy skupují vybavení pro továrny na výrobu počítačových čipů, ovšem to šlo spíše o starší stroje z druhé ruky. Nyní jde o celkové tržby z prodeje výbavy, které trhají rekordy.
Včera, aktualita, Jan Vítek