www.svethardware.cz
>
>
>
>

Epson Stylus Office: inkoust v kanceláři

Epson Stylus Office: inkoust v kanceláři
, , recenze
Epson předurčil své nové multifunkční zařízení Stylus Office série BX300 do kanceláří. Říkáte si, že se inkoustový tisk úředníkům prodraží? Výrobce tvrdí opak. Kde je pravda, to se pokusíme odhalit v recenzi multifunkčního zařízení Epson BX310FN.
K oblíbeným
reklama
Předem se patří upozornit, že barevné podání následujících obrázků nemusí vždy úplně odpovídat skutečnému výtisku. Může to být ovlivněno skenerem nebo vaším monitorem.


Černobílé testy


Pro zkoušku černobílého tisku a kopírování jsme u naší multifunkce nastavili nejprve standardní kvalitu tisku. Pro srovnání jsme k druhému testu užili volbu „text a obraz“, kde je nastavena jemná kvalita tisku. Po zkušenostech z testu rychlosti jsme se rozhodli ke zkouškám kvality vůbec nevyužívat záložku „vysoká rychlost“, která je automaticky předvolena u každého nastavení. Jako první vyhodnotíme kvalitu písma obou výtisků.

Čitelnost písma – normální výtisk
Čitelnost písma – jemný výtisku
Čitelnost písma – normální výtisk, jemný výtisk

Kvalitu vytištěného textu celkově hodnotíme na poměry inkoustového tisku jako průměrnou. V normální kvalitě je písmo dobře čitelné od velikosti 2,5. Text jemného výtisku přečteme o půl bodu menší a po zkopírování od velikosti 3.

K následujícímu hodnocení navíc přidáme pro srovnání ekonomický rychlý výtisk a výstup z kopírky,

Písmo - nomální výtisk
Písmo - jemný výtisk
Písmo - kopírka
Písmo - rychlý eko výtisk

Se standardním 12bodovým textem si naše tiskárna poradila celkem slušně a jemnému tisku není co vytýkat. Písmo v normální kvalitě je na tom o něco hůře. Po okrajích je znát mírné roztřepení a tu a tam vynechané řádky. Kopírka nedostatky písma normálního výtisku zvýraznila. Hodnocení rychlého ekonomické tisku snad ani nepatří do této sekce, protože o kvalitě se nedá napsat ani čárka.

Čárová grafika - normální tisk
Čárová grafika - jemný tisk
Čárová grafika - kopírka

Zkoušku čárové grafiky lze hodnotit podobně jako v předešlé sekci – průměrná kvalita. Na výtisk při normálním nastavení bylo použito o něco více černé barvy, když zejména linky ve vodorovném směru jsou místy roztřepené. Obrazce jemného režimu tisku naopak trpí nedostatkem inkoustu v občasných vynechaných bodech. Kopírka ve snaze korigovat nedostatky předloh přidala čarám výrazně na objemu. Celkově můžeme zhodnotit kvalitu všech tří výstupů jako přijatelnou a materiály s grafy lze bez problému prezentovat například na poradách.

Následuje poslední test z černobílé sady - stupně šedé. Opět porovnáváme normální a kvalitnější výtisk, výstup z kopírky a přidáváme i výsledek rychlého a ekonomického tisku.


přechod - normální výtiskpřechod - jemný výtiskpřechod - kopírkapřechod - rychlý eko výtisk

Přechod z bílé do černé tiskárna ve světlých odstínech řeší vytečkováním (dithering), což je patrné pouhým okem i na nejkvalitnějším výtisku. Přechod ze stupňů šedé do černé je tedy sice plynulý, ale kropenatý. Pochválit tak můžeme pouze písmo na šedém až černém podkladu, s kterým si tiskárna poradila lépe než na bílém papíru. Kopírka se opět snažila přechody vyretušovat, ale v nejsvětlejších odstínech neměla šanci.

Celkově hodnotíme kvalitu černobílého tisku jako průměrnou. Přejděme nyní k barevným testům s nadějí, že nám vylepší dojem.


Barevné testy


Kvalitu barevného podání tiskárny i kopírky jsme odzkoušeli pomocí vlastní testovací stránky ve stejných režimech jako u černobílých testů. Dali jsme poslední šanci i rychlému ekonomockému tisku. Vzhledem k zaměření tiskárny jsme přidali ještě tisk prezentace na lesklý papír.


Barevný výtisk - normální


Barevný výtisk - jemný


Barevný výstup z kopírky


Barevný výtisk - rychlý

Barevný přechod vypadá na první pohled lépe než u odstínů šedé. Barvy jsou dostatečně syté, ale po bližším prozkoumání jsou znovu vidět vytečkované body v místech prolínání. Díky tomuto jevu se zdá, že naše multifunkce může mít občasný problém s mícháním barevných odstínů (o ekonomickém tisku nemluvě). Jemný tisk je o poznání lepší a k tisku barevných materiálů vhodnější. Proces kopírování efekt dithering u normálního výtisku jen zvýraznil.


Barevný výtisk - lesklý papír
- pro zvětšení klikněte -

Pro tisk barevných propagačních materiálů na lesklý papír jsme znovu vyzkoušeli normální nastavení. Výsledek vypadá na pohled mnohem lépe. Jednobarevný text v jakékoli barvě je bez kazů. U souvislejších barevných ploch je však znát problém tiskové hlavy udržet úroveň prokreslení a zřejmě snaha o úsporu inkoustu způsobuje drobné výpadky v řádkování.


Výtisk lesklý - detail

Tisk barevných materiálů náš dojem o mnoho nevylepšil. Svůj solidní standard si udržuje pouze kopírka. K předešlé dobré za kvalitu černobílého tisku udělujeme za druhou disciplínu chvalitebnou. Přejděme k tisku fotografií.
reklama
Nejnovější články
Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86 Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86
Nvidia přichází s novým procesorem a chce konkurovat platformě x86 se serverovými procesory na bázi ARMu. Její nové CPU Grace má nabídnout až 10× větší výkon v HPC a výpočtech AI proti řešení DGX s procesory x86.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro
I na český trh se v tichosti dostala trojice novinek od Corsairu: kompaktní herní mechanika bez numerického bloku a dvě lehké herní myši, které jsou dostupné s podsvícením RGB i bez něj. Jaké jsou parametry a ceny?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován
Vypadá to, že vypuštění nových APU Ryzen 5000 pro desktopy už na sebe nenechá dlouho čekat, a tak se brzy dozvíme, zda ta budou k dispozici i pro volný prodej v maloobchodě. Mezitím tu máme model Ryzen 7 5700G.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce
Společnost Aaeon specializující se na malé desky pro komerční systémy si připravila speciální model s paticí LGA 1200, který je tak určen pro desktopové procesory Intel Comet Lake. Co taková 3,5" deska nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Noctua připraví nové montážní kity pro LGA 1700 a dnešní chladiče Noctua připraví nové montážní kity pro LGA 1700 a dnešní chladiče
Desktopové procesory Intel se s nástupem další generace zvětší, respektive prodlouží, ovšem dle reakce firmy Noctua nebude zcela nutné pořizovat nový procesorový chladič. Noctua nám opět připraví nové montážní sady. 
Včera, aktualita, Jan Vítek