reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Formule 1 mezi vypalovačkami ?

22.11.2002, Josef Brož, recenze
Formule 1 mezi vypalovačkami ?
Produkty společnosti Yamaha patřily vždy k nejlepším výrobkům na trhu s CD-RW recordery. Mechaniky Yamaha jsou proslulé výbornými vlastnostmi - rychlým čtením, kvalitním zápisem a nízkou přístupovou dobou .
Produkty společnosti Yamaha patřily vždy k nejlepším výrobkům na trhu s CD-RW recordery. Mechaniky Yamaha jsou proslulé výbornými vlastnostmi - rychlým čtením, kvalitním zápisem a nízkou přístupovou dobou .

Své postavení a jméno hodlá Yamaha hájit posledním typem recorderu se slibným názvem F1. Nová Yamaha CRW-F1 umožňuje až 44x rychlostní zápis. Mechanika CRW-F1 jako jedna z prvních využívá zápis metodou Full-CAV (konstantní úhlová rychlost). Na přepisovatelná média CD-RW zapisuje úctyhodnou 24x rychlostí. Typově vychází CRW-F1 ze své předchůdkyně 24x rychlostní Yamahy 3200E

Na našem trhu je k dostání Yamaha CRW-F1 v baleních OEM a Retail. K recenzi byla zapůjčena retail verze, která je přibližně o 300 až 400 Kč dražší. Retail balení navíc obsahuje prázdná média, kabely a bohaté programové vybavení.


Obr .1 - Mechanika Yamaha CRW-F1

V případě mechaniky CRW-F1 vsadila společnost Yamaha na moderní a neobvyklé technologie. Papírový obal mechaniky se hemží upoutávkami na DiscT@2. V podstatě jde o technologii, která umožňuje vypálit na CDR médium obrázky a popisky. Funkci DiscT@2 lze použít jako nástroj pro jednoduchou a levnou výrobu reklamních, prezentačních a nezvyklých médií.


Obr .2 - Logo technologie DiscT@2

Obrázky můžete pálit pouze na místa disku, která neobsahují data. Tedy pouze na volné místo - na nezapsané stopy. Vypálit můžete jakýkoliv obrázek. Takto "pokreslená" média vypadají velmi efektně a obrázky mají slušné rozlišení. Bohužel, jak jsem již uvedl, čím větší obrázek si pro vypálení-pokreslení připravíte, tím menší prostor pro zápis dat.


Obr .3 - CDR - příklad použití technologie DiscT@2


Osobně považuji technologii DiscT@2 spíše za specialitu, kterou chce firma přilákat hravé uživatele.
Praktické využití DiscT@2 je v podstatě nulové. Podrobněji se budeme DiscT@2 věnovat v dalším textu.


Vybavení mechaniky Yamaha CRW-F1



Retail balení obsahuje:
  • Mechaniku Yamaha CRW-F1
  • vícejazyčný manuál
  • Kabeláž IDE (40-ti žilový + stíněný audiokabe)l
  • Sadu šroubků

Programové vybavení



Instalační CD - Nero 5.5.8.1 a InCD 3.23

K testu jsme získali Retail balení mechaniky. Musím přiznat, že recenzovaná Yamaha patří k nejlépe vybaveným mechanikám, které jsem měl dosud možnost testovat. Zajímavý je nezvykle obsáhlý manuál. K mechanice je dále dodáván skládací list s popisem ovládání programu Nero a návodem na využití technologie Disc T@2

Na dodaném CD najdete softwarový balík firmy Ahead.

Nero Burning Rom - momentálně nejlepší univerzální vypalovací software. Nero umožňuje zápis na CD (novější verze i na DVD média). Dále umí zapisovat disky ve formátu Video-CD, vytvářet audio disky z mp3, atd.. K mechanice CRW-F1 je program dodáván ve verzi 5.5.8.1 Spolu s Nerem je dodáván software umožňující packet writting - InCD 3.23. Dále pak UDF reader, a cca 116 MB databázi hudebních CD - FreeDB, atd.

Program Nero na instalačním CD je lokalizován do mnoha jazyků včetně češtiny. Bohužel v případě našeho jazyka se jedná o "proslulou" oficiální češtinu, která mnohdy připomíná lingvistické snahy pánů puristů z poloviny 19.století :. Mohu-li doporučit, stáhněte si překlad Evžena Polenky.

http://cestiny.cz/pn/neroburningrom5018000805.html

Nové verze Nera naleznete na www.ahead.de



Obr. 4 - Yamaha CRW-F1 a Nero Burning ROM

K mechanice jsou dodávány média 74 min CD-RW a 80 min CD-R. Obojí s logem firmy Yamaha. S potěšením jsem se ujistil, že CD-RW médium je vskutku 24x rychlostní. Yamaha naštěstí nezopakovala "strategii" Teacu, který ke svým mechanikám umožňujícím 12x přepis dodával 10x rychlostní media.


Přední panel



Design předního panelu je stylově jednoduchý, bez zbytečných designérských výstřelků - za pozornost však stojí barva předního panelu. Většina výrobců mechanik se drží klasické šedobílé barvy. Nová Yamaha je však trochu jiná. Na první pohled zaujme nezvyklou bělostí předního panelu. Jak můžete vidět na fotografiích, CRW-F1 bude zaručeně tím nejbělejším komponentem ve Vašem toweru. Designem mechanika vychází z předchozího typu - Yamaha 3200E


Obr. 5 - Yamaha CRW-F1

Na přední straně mechaniky je tlačítko pro vysunutí CD, dále dioda jako indikátor zápisu a čtení, analogový regulátor hlasitosti, 3.5 mm jack a otvor pro "nouzové" vysunutí média. Jak již je u moderních CDRW mechanik zvykem - chybí tlačítko Play/Skip na přehrávání CD-Audio.

Zde bych se pozastavil u jednoho z mála nedostatků mechaniky. Rozporuplně na mne zapůsobilo hlučnější vysouvání plotny (tray). Plocha plotny je černá - dle některých materiálů by tmavá barva měla eliminovat odrazy media a laseru a tím zaručit "vyšší" kvalitu vypalování…

Zajímavým prvkem panelu jsou dva velmi úzké kanály na spodní straně mechaniky. Na obrázku (č. 1 a 5.) je můžete vidět v dolní části předního panelu. Tyto kanály, či chcete-li průduchy se táhnou po celé spodní straně mechaniky. Otázkou zůstává, zda-li jsou otvory pouze "estetickým" prvkem nebo zda-li kanály mají efekt při nasávání vzduchu a ochlazování přístroje.

Mechanika obsahuje pouze jednu diodu, která zobrazuje stav čtení/zápisu. Během čtení médií bliká dioda modře, při zápisu fialově. Zajímavě se chová dioda při vytváření-kreslení Disc T@2 obrázků - potom bliká v intervalu 2× modře a 3× fialově. Velmi zajímavý světelný efekt vzniká prosvítáním záře blikajících diod skrze zmíněné "průduchy" na předním panelu. Doporučuji sledovat mechaniku při práci v noci : …


Zadní strana mechaniky



Zadní část mechaniky obsahuje konektory pro napájení a ATAPI rozhraní. Dále zde najdete klasické jumpery (Master, Slave, Cable select), analogový audio konektor na propojení mechaniky se zvukovou kartou, atd. Nechybí digitální výstup SPDIF (Sony and Philips Digital Interconnect Format). SPDIF výstup využijete pokud máte patřičně vybavenou zvukovou kartu (např. některý z typů Sound Blaster Live!, Audigy, atd.) .


Vlastní zapojení mechaniky je velmi jednoduché. Stačí nastavit jumpery, připojit IDE kabely,atd. V testované sestavě byla mechanika zapojena na sekundárním IDE řadiči jako master. V biosu se Yamaha správně hlásila jako UDMA 33 zařízení. Windows XP si mechaniku rovněž našly bez problémů (včetně DMA)…


Obr. 6 - Yamaha CRW-F1 (Win XP)


Specifikace mechaniky




Tab. 1 - Specifikace - převzato a upraveno z dokumentace


SafeBurn



Většina současných CD-RW mechanik využívá podpůrných technologií, které chrání médium před zničením z důvodu "podtečení" bufferu. Yamaha CRW-F1 není v tomto směru výjimkou. Pro vysokorychlostní zápis je dále důležitá velikost bufferu. Spolu s technologií buffer-underrun jsou to nejdůležitější parametry, které ovlivňují hladký průběh zápisu a výslednou kvalitu vypáleného media. Yamaha CRW-F1 disponuje 8 MB bufferem. Během 44x rychlostního zápisu musí počítač dodávat mechanice až 6600 KB/s dat.


Obr. 7 - logo buffer underrun technologie - SafeBurn
reklama