reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Fractal Design Arc Mini R2: malá, ale prostorná

12.8.2013, Jan Vítek, recenze
Fractal Design Arc Mini R2: malá, ale prostorná
Po Middle Toweru Arc Midi R2 jsme se dočkali také nové malé skříně Arc Mini R2, která bude předmětem dnešního testu. Určena je pro základní desky Micro-ATX a nabídne nám krom jiného jednoduchý design s kouřovým bočním oknem.
Fractal Design je firmou, která nepředstavuje neustále nové a nové řady počítačových skříní a namísto toho se spíše snaží inovovat ty staré osvědčené. Z mého pohledu je to logická a rozumná cesta, však počítačové skříně nejsou hardware, který by se stále bouřlivě rozvíjel, spíše naopak. Z toho vyplývá, že to, co fungovalo po řadu let není nutné hned nahrazovat něčím zbrusu novým, což je tedy ve světě skříní v řadě případů jen něco, co se jako zbrusu nové jen tváří. Stačí jen patřičně rozvíjet stávající design a vylepšovat jej, na čemž Fractal Design založil svůj business a nejen to mu zakrátko přineslo slušnou popularitu.

- klikněte pro zvětšení -


Dnes testovaná skříň Arc Mini R2 tak není první verzí, neboť již v roce 2011 byla představena původní Arc Mini pro Micro ATX, která vypadá téměř stejně jako nová verze. Stejně tomu u modelu Fractal Design Define R4, jenž nahradil známou a velmi oblíbenou verzi Define R3. Díky tomu se mohou zákazníci v nabídce této firmy dobře orientovat a na základě předchozích zkušeností jim může být jasné, co jim nová verze nabídne. Protikladem může být třeba firma Thermaltake, jejíž momentální nabídka čítá 11 řad, z nichž některé zahrnují třeba 14 modelů.

Fractal Design Arc Mini R2 přišla příkladně zabalena ve dvou lepenkových krabicích, což je těžký oříšek i pro přepravní služby. Uvnitř byla navíc chráněna ještě velmi tlustými polystyrenovými bloky, takže dorazila v pořádku.

Model
Fractal Design Arc Mini R2 (FD-CA-ARC-MINI-R2-BL-W)
Rozměry
210 x 405 x 484 mm (Š x V x H)
Hmotnost
9 kg
Materiál
0,8mm SECC, perforovaný plech, plast
Kompatibilita
Micro ATX, Mini ITX
Šachty
2x 5,25"
6x 3,5" (všechny i pro 2,5")
2x 2,5" (zadní strana traye)
Přední I/O panel
2x USB 3.0, 2x audio, regulátor otáček ventilátorů (max. 3)
Sloty
4+1x
Chlazení
přední - 120mm Silent Series R2 ventilátor, 1200 RPM
zadní - 120mm Silent Series R2 ventilátor, 1200 RPM
vrchní - 140mm Silent Series R2 ventilátor, 1000 RPM + 140mm pozice
spodní - 120mm pozice
radiátory - vepředu (až 240 mm), nahoře (až 360 mm)
Verze
pouze černá - FD-CA-ARC-MINI-R2-BL-W

Arc Mini R2 je na počítačovou skříň pro desky Micro ATX poměrně velká a také těžká, od čehož si můžeme slibovat kvalitní materiály a také pevnou konstrukci. Výbava této skříně je celkem slušná, takže nebude nouze o diskové pozice, jež jsou všechny vhodné i pro SSD a pro ty tu navíc máme dvě další pozice na trayi základní desky.


Chybět nebude také regulátor otáček pro ventilátory, jenž je proveden v duchu ostatních modelů značky Fractal Design. To znamená, že jde o jednoduchý přepínač mezi napájením pomocí 12, 7 a 5 V, k čemuž využívá dvě základní napětí dodávané zdrojem - 12 a 5 V.

Co se týče chlazení, pak to nabídne více než dostatek ventilátorových pozic a navíc i podporu vodních chladičů, jež mohou být vybaveny až 360mm radiátory, což je na takovouto skříň velmi slušná nadílka. Celkem můžeme do této skříně nacpat až šest 120/140mm ventilátorů, přičemž tři již dostaneme v základním balení, a ty budou bezpochyby na běžnou sestavu bez problémů stačit.


Zpracování skříně


Nyní se zaměříme na přední panel této skříně, jenž vypadá, že byl vyroben z broušeného hliníku, ale zdání klame. Jde pouze o plast s povrchovou úpravou připomínající broušený hliník, takže z kovu je zde pouze perforovaný panel s logem výrobce vespod. Není ale vůbec na škodu, že jde o plast a ne kov, však jediným reálným dopadem by pak bylo, že by se zvedla cena skříně.

Čelní panel je tedy velice jednoduchý a ve svém masivním plastovém rámu nese pouze dvě nenápadné záslepky 5,25" pozic a pod nimi pak máme vyklápěcí panel z perforovaného plechu. Vyklápěcí je pouze kvůli tomu, abychom mohli snadno vyčistit jeho prachový filtr z tenkého molitanu. Panel stačí nahoře stisknout, čímž se uvolní západky, jaké používá u svých skříní také například Lian Li.

Pod panelem se tedy objeví dvě ventilátorové pozice, z nichž jedna je již osazena 120mm modelem ukazujícím své čistě bílé lopatky a černý rám, jak je pro ventilátory od Fractal Designu typické. Přední pozice jsou přitom zpracovány naprosto bezchybně. Před sebou mají pouze panel s prachovým filtrem a za sebou už jsou vidět pouze diskové šachty. Není tu tedy nic, co by jen zbytečně snižovalo průtok vzduchu.

Veškeré porty, tlačítka a kontrolky máme umístěny na vrchní hraně předního panelu, s nímž tedy nejsou spojeny, díky čemuž lze tento panel snadno oddělit. Když to vezmeme zleva, pak jako první se objeví zapuštěné tlačítko Reset, jež nelze stisknout ani nehtem, pak tu jsou dva 3,5mm konektory pro mikrofon a sluchátka, podsvícené tlačítko Power, dva porty USB 3.0 a konečně třípolohový regulátor otáček pro až tři ventilátory. Ten dokáže nastavit napětí 12 V, 7 V a 5 V.
- klikněte pro zvětšení -


Pravá bočnice této skříně nese obdélníkové plexisklo se dvěma zkosenými rohy a kouřovým zbarvením. Toto sklo je zpracováno tak, aby dobře zapadlo do vyříznutého otvoru a nevystupovalo, či naopak neklesalo pod okolní plech. Jinak je tato i pravá bočnice naprosto holá a rovná.
- klikněte pro zvětšení -


Obě bočnice pak mají vzadu vyražené madlo, abychom je mohli chytit a vysunout směrem dozadu, tedy až poté, co se zbavíme přítlačných šroubků. Při pohledu z boku je také patrné, že zadní nožky skříně jsou více rozkročeny než přední.

Základní počet čtyř záslepek je zde navýšen o jednu, ovšem ta je ve vertikální poloze, a tak se bude hodit pro zařízení, která nepotřebujeme připojit ke slotům na základní desce. Mohou to být třeba různé regulátory otáček ventilátorů a jiné. Dále tu máme spodní pozici napájecího zdroje, který může být otočen ventilátorem dolů či nahoru a až nahoře jsou dva kryté otvory pro hadičky vodního chlazení. Nad nimi ovšem vidíte ještě dva přítlačné šroubky, s jejichž pomocí můžeme uvolnit vrchní plastový panel a podívat se pod něj.

Zadní pozice pro ventilátor má pěkné zpracování; mřížka není moc tlustá a je vypoulená směrem ven. Umístěn je v ní již jeden 120mm ventilátor s otáčkami 1200 RPM, což je stejný model, jaký je i vepředu, čili známý Silent Series R2.
- klikněte pro zvětšení -


Vrchní panel máme již tedy odstrojený a pod jeho velkým děrovaným plechem se tak objeví dvě 140mm pozice, z nichž ta zadní je již zabrána ventilátorem. Překrývají je pak tři 120mm pozice využitelné pro instalaci velmi dlouhého 360mm radiátoru vodního chlazení, jenž by už mohl poskytnout výkon, který by skutečně stál za námahu. I zde pak pod panelem najdeme molitanový prachový filtr, jenž je v případě vyfukujících ventilátorů pouze na obtíž, ale není nic jednoduššího, než jej sundat.
- klikněte pro zvětšení -


Prachový filtr (tentokrát jemně pletený) před spodními průduchy ale už má ve spodní pozici daleko větší smysl, neboť odtud má vzduch proudit dovnitř. Vyplatí se tedy i to, že prachový filtr lze snadno vysunout i vyčistit, třeba pod proudem vody. Jinak tu máme jen čtyři gumové nožky (pozor, na podlaze nechávají stopy jako kecky na parketách) a to je vše.
reklama