reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Fractal Design Define R4: větší, lepší, modernější

20.7.2012, Jan Vítek, recenze
Fractal Design Define R4: větší, lepší, modernější
Již před více než rokem jsme si představili jednu z prvních skříní výrobce Fractal Design, a to model Define R3, který si odnesl ocenění TREFA. Úspěch ale nesklidil jen u nás, a tak bylo jasné, že bude další verze. Podívejme se na ni v naší exkluzivní recenzi.
Kapitoly článku:
  1. Fractal Design Define R4: větší, lepší, modernější
  2. Pohled dovnitř skříně
  3. Instalace a teplotní testy
  4. Závěrečné hodnocení
Švédská společnost Fractal Design se na našich stránkách představila nejen svou známou počítačovou skříní Define R3 v provedení Black Pearl, ale také jednoduchým modelem Core 3000 pro méně náročné zákazníky. Nyní již přichází na trh zbrusu nový model Define R4, jehož recenzi přinášíme hned, jak je to možné, tedy po skončení informačního embarga. Výrobce evidentně neměl důvod k tomu, aby překopával celý design, a tak se zaměřil spíše na nedostatky a jejich vylepšení. Zrovna nedostatků ale nebylo mnoho, což můžeme podpořit udělením ocenění TREFA Světa hardware. A náš server v tom rozhodně nebyl sám.- klikněte pro zvětšení -


Od skříně Define R4 můžeme stejně jako od její předchozí verze očekávat také elegantní vzhled, upravitelný chladicí systém, moderně pojatý interiér a také těžké, hluk tlumící materiály, jimiž jsou obloženy bočnice. Samozřejmě tu ale budou i nějaké novinky. Skříň přišla zabalená klasicky v lepenkové krabici, kde ji chrání také měkké polystyrenové bloky a igelitový vak.

Model
Fractal Design Define R4
Rozměry
232 x 464 x 523 mm (Š x V x H)
Hmotnost
12,3 kg
Materiál
SECC, plast
Kompatibilita
Mini ITX, Micro ATX a ATX
Přední I/O
2x USB 3.0, 2x USB 2.0, mikrofon, sluchátka
Sloty
7+1x
délka karet až 295 mm s HDD klecí, až 430mm bez klece
Šachty
2x 5,25"
8x interní 3,5" / 2,5" pozice
2x vyhrazené pozice pro 2,5" SSD
Chlazení
1x 140mm Silent Series R2, 1000 RPM
1x 140mm Silent Series R2, 1000 RPM + další pozice pro 120/140mm
1x 140mm boční volitelný
1x 120/140mm spodní volitelný
2x vrchní 120/140mm volitelné, nebo 240/280 mm dlouhý radiátor
třírychlostní ovladač pro až 3 ventilátory (pod dvířky)
Verze
Define R4 Pearl Black (FD-CA-DEF-R4-BL)
Define R4 Titanium Grey (FD-CA-DEF-R4-TI)
Define R4 Arctic White (FD-CA-DEF-R4-WH)


Specifikace ukazují na větší Middle Tower, který v porovnání s Define R3 narostl do výšky i do šířky, ale hloubka zůstala víceméně stejná. Výrobce tak mohl ponechat více místa pro kabely a také použít větší ventilátory s hranou o velikosti 140 mm. Jinak se ale Fractal Design spolehnul na starý design, který byl celkově jen mírně upraven s ohledem na moderní hardware. Samozřejmostí tak již je například rozhraní USB 3.0, které najdeme na předním panelu. V této recenzi si tak rozebereme i to, co všechno se změnilo a jak se nový Define R4 liší od staré verze.

Co se týče prostoru pro komponenty, pak procesorový chladič může mít na výšku až 170 mm, což je dostatečné, karty mohou být dlouhé až 295 mm, což by naopak stačit nemuselo. A tak má tato skříň nově odnímatelnou diskovou šachtu, díky čemuž se dovnitř vejdou až 430 mm dlouhé karty. Napájecí zdroj také není nijak omezen, protože může být dlouhý až 270 mm a nakonec výrobce také uvádí, že pro kabely vedené mezi pravou bočnici a trayem zbyl velkorysých 26 mm široký prostor.


Zpracování skříně


Na první pohled byste od sebe obě skříně ani nepoznali. Jednak se celkový vzhled moc nezměnil, a potom jde také o to, že celý design je minimalistický a skříň vystavuje na odiv jen málo prvků. To zase částečně vychází z jejího odhlučnění, což znamená, že tato skříň nemůže být děravá jako řešeto. Nedostatkem ventilátorových pozic sice netrpí, ale uživatel si zde naštěstí může vybrat, zda ty pozice, které jsou tu navíc, nenechá zaslepené.

Přední část tvořená dvířky je navenek naprosto stejná. Díky jejímu vzhledu by se mohlo zdát, že jde o kov, ale ve skutečnosti jsou dvířka z tvrdého plastu, jehož povrch připomíná broušený kov. Jinak na nich není nic zajímavého, snad jen pouze horní LED kontrolka, jejíž část bude prosvítat skrz vykrojený otvor v dvířkách.

Na místě je drží pouze dva magnety a samozřejmě i dva panty umístěné nalevo. Ty umožní dvířka otevřít do více než pravého úhlu, ovšem nepůjde je přehodit na druhou stranu, abychom mohli dvířka otevírat z druhé strany. A už na jejich vnitřní straně najdeme měkký molitan sloužící jako část odhlučnění.

A co najdeme na odhaleném předním panelu? Jednak jsou to nahoře dvě 5,25" mechanikové pozice kryté snadno odstranitelnými plastovými záslepkami. A hned vedle té zcela navrchu je umístěn jednoduchý regulátor otáček s páčkou nastavitelnou na jednu z tří poloh - 12 V, 7 V a 5 V. Je tedy jasné, že ventilátory budou regulovány pouze přepínáním mezi 12 V a 5 V, popřípadě na středních 7 V. Toho výrobce dosáhne obvyklým trikem - zapojením mezi 12 a 5 V (12 - 5 = 7). Define R3 měl přitom regulátor s potenciometrem v záslepce do zadních slotů, takže takto sice nebudeme mít možnost regulovat otáčky tak plynule, ale na druhou stranu je regulátor po ruce.

Nakonec tu je velký panel s podlouhlými otvory, který můžeme stiskem uvolnit a vyklopit. Define R3 měla tyto panely dva - pro každý ze dvou předních ventilátorů zvlášť. Pod panelem se pak s asi 2cm odstupem nachází plastový rámeček vybavený jemným omyvatelným filtrem. Do tohoto rámečku můžeme buď zacvaknout 140mm ventilátor, nebo také 120mm ventilátor, ale ten bude třeba přišroubovat. Vlastní způsob nabírání vzduchu skrz přední část tedy zůstal v podstatě stejný. Vzduch bude proudit především skrz průduchy v bocích předního panelu, kudy to půjde s nejmenším odporem.

Tyto otvory můžete vidět na fotografii skříně z boků. Úplně stejné měla i Define R3, která ostatně vypadá naprosto stejně i z bočních pohledů včetně detailů jako tlusté přední nohy a tenčí zadní, vyraženého úchytu pro snadnější vysunutí bočnice a také tu máme jednu ventilátorovou pozici namířenou na oblast grafických karet. Tu budeme moci osadit 120mm i 140mm ventilátorem, ovšem ve výchozím stavu je z druhé strany zaslepena materiálem, který poslouží jednak pro její utěsnění, a pak také pro odhlučnění skříně. Celý povrch obou bočnic je totiž polepen tenkým, ale těžkým materiálem, a ten má za úkol zabránit jejich rezonanci.
- klikněte pro zvětšení -


Druhá bočnice na pravé straně na sobě již nenese nic, tedy samozřejmě až na onen zmíněný materiál, ale ten je nalepen z druhé strany. Odhlučněný však už zevnitř není strop skříně, ovšem zde se výrobce nejspíše nesnažil jen ušetřit, ani neuznal, že to je nahoře zbytečné, ale pouze dal uživateli možnost instalace radiátoru vodního chlazení, což by přes nalepenou tlustou fólii dost dobře nešlo. Nezapomnělo se ale na záslepky vrchních ventilátorových pozic, které jsou stejné jako u pozice v levé bočnici.
- klikněte pro zvětšení -


Dostáváme se k zadní části skříně, z níž je nejvíce patrné výrazně rozšířené tělo skříně. Díky tomu se sem pohodlně vešla pozice pro 140mm ventilátor (ten lze nahradit i 120mm, ale není k tomu zrovna moc důvodů). Mřížka je zpracována celkem dobře, protože je tenká a není nalepena na lopatky ventilátoru.

Dále si Fractal Design uvědomil, že ne každý využívá vodní chlazení, a tak už z návrhu kompletně vypustil kryté otvory pro hadičky, jež měla Define R3 celkem čtyři. Ty navíc v podstatě nejsou potřeba ni tehdy, když využíváte vodní chlazení vybavené klasickým radiátorem (délka až 280 mm), protože ten můžete osadit přímo dovnitř pod strop skříně. Zbylé místo bylo využito pro vrchní průduchy, respektive dodatečnou osmou záslepku, již samozřejmě nepůjde využít pro zařízení vyžadující připojení do některého ze slotů základní desky.

Vrchní část skříně tak obsahuje pouze dvě ploché pozice pro 140mm ventilátory, které výrobce zaslepil měkkým materiálem zasazeným v plastovém rámečku. Díky tomu jednak zevnitř nebude tolik unikat hluk, a potom máme také šanci, že vylitá tekutina se dovnitř nakonec dostane až poté, co počítač vypnete. Z tohoto pohledu je také vidět na konektory umístěné v horní hraně předního panelu. Sem oproti předchozí verzi k dvojici USB 2.0 přibyly další dva USB 3.0, ovšem zmizel eSATA. Nakonec tu je hlavní vypínač s podsvícením kroužkem okolo sebe, nalevo od něj Reset a nakonec obvyklé 3,5mm audio konektory pro sluchátka a mikrofon.
- klikněte pro zvětšení -


Nakonec nezbývá, než se v této kapitole podívat na spodní část. Ta ukáže čtyři vysoké nožky opatřené měkkou gumou, aby si skříň dobře sedla, a pak tu je jeden velký prachový filtr zasazený do pacek. Tento filtr budeme moci snadno vysunout směrem dozadu, omýt a zase vrátit zpět. Veškeré vstupy pro čerstvý vzduch jsou zde tedy opatřeny filtry a veškeré nadbytečné (tedy dosud nevyužité) výstupy zase zaslepeny. Tak to ale ostatně bylo už u Define R3.
- klikněte pro zvětšení -
reklama