Fujitsu P27T-7 LED: monitor, po kterém budete toužit?
12.6.2013, Pavel Kovač, recenze
Dnes jsou HD monitory již nižší standard. Ten, kdo si přeje něco víc, musí se poohlédnout po WQHD monitoru. Hodně rozruch v těchto vodách udělal Dell, nyní však přichází i Fujitsu se svým kouskem. Porazí Dell? Právě na to se podíváme v dnešní recenzi.
Kapitoly článku:
- Design a konstrukce
- Identifikace panelu, OSD menu a ovládání
- Odezva, inputlag, hry a video
- Pozorovací úhly, jas, kontrast a podsvícení
- Struktura displeje a testy barev
- Interpolace, regulace podsvícení a spotřeba
- Celkové hodnocení a závěr
Pozorovací úhly
Vzhledem k použitému panelu s polomatnou povrchovou úpravou jsou pozorovací úhly oproti klasické matné lehounce horší, ale opravdu jen lehounce. Naopak díky povrchu je lépe podána bílá barva, resp. jednolité barvy. Obraz zkrátka není "špinavý". Ve výsledku jsou tedy o něco lepší barvy při pohledu ze stran. Jen se přidají odlesky, které u matné obrazovky nejsou. Je to tedy otázka preferencí. Buď lepší barvy a trošku odlesků, nebo horší barvy a méně odlesků. Osobně hlasuji pro první možnost. Přece jen nejčastěji pracujete z kolmého pohledu, a tam je polomatný povrch daleko příjemnější.
Rozložení kontrastu
Docela příjemně překvapil kontrast, ten totiž dosahuje v průměru na téměř 1000:1 (977:1 při maximálním jasu a 970:1 při jasu 120cd/m2). Na IPS technologii je to lehce vyšší hodnota. Hlavně pokud se podíváme na konkrétní čísla. Leckdy totiž přesáhne kontrast i 1100:1. Bohužel jsou zde průsvity, a ty často kontrast degradují až pod polovinu. Konkrétně na 399:1 a 475:1.
Stabilita kontrastu se také ukázala jako velmi dobrá a není jí prakticky co vytknout. Dokonce se zdá, že monitor má o něco vyšší kontrast při nižším jasu. To nebývá zvykem.
Průběh jasu
Rozsah jasu je nezvykle velký. Hlavně s přihlédnutím na maximální jas, který činí 387 cd/m2. Nejnižší jas 44 cd/m2 je opravdu dobrý. Trošku zamrzí jistá nelineárnost celého průběhu regulace. Zhruba 50% jas klesá pomaleji. Možná tím chtěl výrobce dostat přesnější regulaci v tmavších partiích a naopak pro filmy, kde je vyžadován vyšší jas, je regulace rychlejší. Ale kdo ví, co k takové regulaci výrobce vedlo.
Podsvícení
Kvalita podsvícení u dnešních monitorů není nic moc pěkného. Bohužel je to obecný trend. Pokud chcete kvalitní podsvícení, tak se musíte spolehnout na technologie kompenzace podsvícení. Bez nich si dnešní panely moc neškrtnou.
Při převodu grafů do gamy 2,2 se graf sice pěkně narovná, ale stále to není ideální. Opět se potvrdilo, že převod grafů do gamy 2,2 má smysl. Při pohledu na jednolitou plochu prakticky přesně odpovídá tento graf.