reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Fujitsu Siemens Amilo Pro V2045 – notebook za třicet

28.12.2005, Zdeněk Kabát, recenze
Fujitsu Siemens Amilo Pro V2045 – notebook za třicet
Sehnat notebook za 30 tisíc Kč již dnešní v současnosti žádný problém. Aby ale zároveň jeho součásti byly vyvážné a celý tak vyhovoval vašim požadavkům může dělat už potíže větší. Fujitsu Siemens Amilo Pro V2045 tento problém řeší - obsahuje kompletní technologii Centrino, širokoúhlý 15,4" displej a grafiku Mobility Radeon X300. Jenže vše má své ale...
Když jsem se ptal pár svých známých, kteří studují na vysoké škole, kolik by byli ochotni do notebooku investovat, nejčastější odpověď se pohybovala mezi 25 a 30 tisíci Kč včetně DPH. V tomto cenovém rozmezí se nachází velké množství různých modelů s různými procesory a různou výbavou, tak jsem se pokusil najít nějaký zajímavý notebook nabízející kompromis mezi cenou a výbavou. Tímto kompromisem by mohl být např. Fujitsu-Siemens Amilo Pro V2045, o kterém je následující recenze.


Co lze sehnat do 30 tisíc?Ještě než se vůbec na tento notebook podíváme, nebylo by od věci projít si modely prodávané do 30 tisíc Kč obecně. U těch levnějších najdete zpravidla jako základ dva možné procesory - Celeron M od Intelu nebo Sempron od AMD. Který z nich si vybrat je obecně záležitost preferencí každého uživatele, ale Celerony jsou na tom o něco lépe už jen díky 1MB L2 cache, kterou vyšší modely obsahují (ale jsou i verze s 512KB). Naproti tomu Semprony se svými 128KB mají sice vyšší rating (ve srovnání s reálnou frekvencí Celeronů), ale výkonnostně na tom bývají hůře.


Běžnější procesor levných notebooků je Celeron M

Ovšem do 30 tisíc lze sehnat i notebook, který je postaven na technologii Intel Centrino. To je název pro tři základní prvky - procesor Pentium M, čipset i855 nebo i915 a bezdrátovou síť od Intelu PRO/Wireless 2200, vše samozřejmě od Intelu. Výhoda je v tom, že dostanete momentálně asi nejkvalitnější procesor od Intelu (ve srovnání s architekturou NetBurst je na tom P-M podstatně lépe) a navíc se nemusíte bát o nějakou nekvalitní nebo nekompatibilní Wi-Fi. Ovšem za oběť tomu všemu musíte zaplatit více než v případě Celeronů nebo Sempronů.

Pozn.: Do 30 tisíc lze sehnat i nejlevnější procesory Turion 64, což jsou momentálně jediné nativně mobilní procesory s podporou 64-bit. Jsou sice zajímavou alternativou k Pentiu M, ale obecně jsou na tom hůře se spotřebou v zátěži, takže jejich výdrž, pokud s notebookem intenzivně pracujete, je nižší. Pokud chcete 64-bitový procesor, je Turion 64 jedinou volbou a třeba říct, že velmi kvalitní.

Co se týče výbavy, můžeme se ještě zabývat grafickou kartou, na kterou mnoho lidí (rozhodně z řad studentů) také klade důraz. Pokud se omezíme na Centrino, u drtivé většiny levných notebooků naleznete integrované grafické jádro v čipsetu - Intel Extreme Graphics 3 nebo GMA900, které jsou součástí čipových sad i855GM, resp. i915GM. Ovšem najdou se i výjimky, kterými může být buď GeForce 6200 TurboCache nebo Mobility Radeon X300, oba nabízející slabší grafický výkon (nVidia ovšem o něco vyšší) a 64MB nebo 128MB vlastní paměti. To je jejich zásadní výhodou oproti integrovanému grafickému jádru, které si bere paměť přímo ze systému.Mobility Radeon X700 je naopak záležitost dražších

Ze zbylých komponent je nutné klást důraz na velikost paměti, kde levnější notebooky obsahují 256MB, dražší pak podle mě nepostradatelných 512MB. Dále je dobré vybrat rychlý disk s 5400 ot./min a dostačující kapacitou a podle vašich požadavků optickou mechaniku, což je nejčastěji Combo (DVD-ROM/CD-RW), ale najdou se i DVDRW vypalovačky, třeba i s podporou dvojvrstvého vypalování. Displej je klasicky 15" nebo 15,4" v rozlišení XGA, resp. WXGA.


Fujitsu-Siemens - rozhoduje značka?Mnoho lidí si dále vybírá notebook podle značky. Je samozřejmé, že notebooky jako IBM, Dell, HP apod. mají vybudované jméno a podle toho také vypadá jejich kvalita. Ovšem stejně tak kvalitní notebook může vyjít z dílen jiných výrobců, ať už se jedná o levný Acer, známý ASUS nebo třeba právě Fujitsu-Siemens. Obecně hodnotit úroveň notebooku podle značky nelze, ale k testovanému modelu toho zjistíte v recenzi ještě až až.Amilo Pro V2045 Edition - základní údajeSpolečnost Fujitsu-Siemens prodává momentálně úzkou profesionální sérii Celsius, o něco širší Lifebook určený zejména pro náročnější uživatele (bussiness notebooky), ale nejvíce je u nás známá svými notebooky Amilo, které jsou navíc rozděleny do několika tříd a označeny písmeny A, L, M nebo Pro V. V naší recenzi se podíváme na poslední zmíněnou třídu a konkrétní model z řady V Edition s číslem V2045. Od levnějšího V2040 se liší hned v několika věcech čipsetem počínaje a displejem konče.

Na podrobné hardwarové parametry se podíváme v samostatné kapitole, zde Vám poskytnu základní přehled:
 • Fujitsu-Siemens Amilo Pro V2045 Edition
 • Platforma: Intel Centrino (Sonoma)
 • Procesor: Intel Pentium M 740 (1,73GHz, 2MB L2 cache, 533MHz FSB)
 • Čipset: Intel i915PM + ICH6-M
 • Paměti: 2x 256MB DDR2-533 SDRAM
 • Grafický čip: ATi Mobility Radeon X300 s 64MB vlastní paměti
 • Displej: 15,4" WXGA LCD (1280x800 pixelů)
 • Síťové rozhraní: Gigabit Ethernet, modem, bezdrátový Intel PRO/Wireless 2200BG
 • Zvukový kodek: Intel High Definition Audio + ADI AD1986A
 • Pevný disk: 80GB SATA-150 (5400 ot./min)
 • Optická mechanika: NEC DVD+-RW DualLayer
 • Baterie: Li-Ion 4400mAh (max. 3 hod)
 • Rozměry: 359 x 273 x 24-38 mm
 • Hmotnost: 2,9 kg
 • Operační systém: Windows XP Professional CZ SP2

Na první pohled výbava příliš nekoresponduje s nadpisem, ale věřte nebo ne, tento notebook se opravdu prodává za něco málo přes 30 tisíc Kč vč. DPH. Jak jsem ale zmiňoval, vše má svá ale.


Příslušenství a softwareHardwarové příslušenství náležející k notebooku Fujitsu-Siemens toho nezahrnuje mnoho - v podstatě jen dobíjecí adaptér s propojovacím napájecím kabelem a kabel pro připojení modemu k telefonní síti (konektory typu RJ-11). Oproti ostatním renomovanějším výrobcům je toho poměrně málo, ovšem Amilo Pro V2045 nahání body hlavně ve výbavě.>> Klikněte pro zvětšení <<

Software je jinou sympatickou součástí tohoto notebooku. Jako operační systém jsou předinstalovány Windows XP Professional v české verzi s integrovaným Service Packem 2, takže po prvním spuštění počítače na vás čeká pár modrých obrazovek (v kladném slova smyslu), na kterých dokončíte instalaci a přizpůsobíte ji svým potřebám. Součástí je i manuál s CDčkem, které obsahuje potřebné ovladače pro notebook (klasická Windows XP Prof. se mi nainstalovat nepodařilo).

Dále najdete v balení CD s nástroji od FS a také plný balík vypalovacího softwaru Nero OEM Suite 6. Vše je doplněno potřebnými manuály včetně češtiny.
reklama