Fujitsu Siemens Lifebook P1510 - roztomilé Tablet PC
26.1.2006, Zdeněk Kabát, recenze

Snad poprvé se na našich stránkách setkáváme s recenzí Tablet PC, což je většinou hračka jen pro pár vyvolených mezi horními deseti tisíci, ale leckterý manažer možná po přečtení této recenze dostane na nový Fujitsu Siemens zálusk. Lifebook P1510 obsahuje 8,9" dotykový displej, designově je velmi podařený a i hardwarová výbava je na vysoké úrovni.
Kapitoly článku:
Design Tablet PC a kvalita konstrukce
Hned na začátku kapitoly musím říct, že Fujitsu Siemens Lifebook P1510 je opravdu "roztomilý". Zatímco většina Tablet PC obsahuje 12" displej a jejich hmotnost je kolem 2 kilogramů, Lifebook P1510 je mnohem menší, mnohem lehčí a v tomto ohledu je na našem trhu tím nejlepším, co můžete získat.
Jaké jsou tedy ony zázračné tři prostorové a jeden hmotnostní rozměr P1510? Jak jsem zmínil ve specifikacích, velikost je pouhých 232 x 167 mm, což je jen o 2 cm na výšku a na šířku více, než má klasický sešit formátu A5. Kdybyste si chtěli na tohoto mazlíka kupovat brašnu, je to naprosto bez významu. Na druhou stranu, tloušťka mezi 35 a 37 mm je již větší, např. ve srovnání s 21 mm silným IBM ThinkPadem X41.
Hmotnost testovaného Fujitsu Siemens je se standardní výbavou a 2600mAh baterií jen 990 gramů! Dovolím si říct, že je to nejlehčí přístroj svého druhu, který se vůbec vyrábí a rozhodně se vám nepronese. Když už jsem narazil na baterii, ta je umístěna v přední části notebooku a po jejím vyjmutí je místo jakoby "vykousnuté". Lze použít i 5200mAh baterii, která ovšem přesahuje víko. Na druhou stranu, dvojnásobná kapacita se rozhodně pozná.
Konstrukce přístroje je velmi kvalitní, protože šasi je vyrobeno z magneziové slitiny a zajišťuje tak celkovou odolnost mininotebooku od Fujitsu Siemens jak proti poškrábání, tak proti nárazům. Stříbrná barva vypadá taktéž, že toho vydrží hodně, a tak se nemusíte bát oděrků nebo sedřených ploch. Hrany jsou lehce zkosené a kopírují hliníkový rám uvnitř. To je další známka kvality konstrukce.
Spodní část s klávesnicí je zpracována podobným způsobem, takže ani zde se nemusíte bát poškození. Díky nízké hmotnosti by měl Tablet PC vydržet i pád z malé výšky na tvrdý povrch, či z větší výšky na koberec, ale rozhodně to není věc, kterou bych v rámci testování zkoušel, protože by to také mohlo být naposledy. Spodní část mininotebooku je černá a obsahuje odnímatelné kryty na místo s pevným diskem a pamětí microDIMM. Na krytce pro paměti je plátek broušené kůže, díky kterému se místo lépe chladí.
Pohled z boku prozrazuje, že se jedná o cvalíka.
Po otevření víka je vidět, že displej je opravdu maličký a jeho okraj je poměrně široký. Kromě spodní části je okraj LCD černý, což nemá žádný praktický význam, ale jako designový doplněk, proč ne. Jak vidíte, víko se odklápí na jediném centrálním a velmi masivním kloubu, což má význam hlavně v tom, že na něm celý displej rotuje při "konvertování" na tablet.
Dále vidíte v přední části zmiňovanou baterii, která mimochodem zabírá místo, standardně obsazované touchpadem. Kontrolní diody se nacházejí společně s tlačítkem pro zapnutí na víku vedle displeje, ale i na těle vedle klávesnice. Víko obsahuje z obou stran gumové podložky, které zajišťují kontakt se zbytkem notebooku v obou způsobech použití. Plastová záklapka na vrchní části jde prostrčit vždy na opačnou stranu, čímž se zafixuje poloha "zavřeno" nebo "tablet".
Stále zde mluvím o použití ve stylu tabletu, ale zatím jsem vás ochudil o jakýkoliv obrázek. Tak tedy zde:
A takto vypadá Tablet PC po dokončení "transformace" a zaklapnutí plastového kolíčku.
Tímto způsobem se displej jednoduše přetočí na opačnou stranu a následně zaklapne tak, že zakryje klávesnici a ovládá se dotykově. Tuhost kloubu je v tomto ohledu vynikající a vůle pracuje přesně v tom rozmezí, v jakém by měla. Více o práci s P1510 v režimu tabletu v další kapitole.
Ergonomie - klávesnice a trackpoint
Klávesnice je stejně jako celý subnotebook velmi malá, a tak na práci poněkud nepraktická. Velkým prstům se často přihodí nějaký ten překlep, protože klávesy jsou drobné, ale na druhou stranu třeba říct, že jejich stisk je vynikající. Na možnosti, které jsou danými rozměry dovoleny, se mi s klávesnicí pracovalo dobře (moje prsty jsou spíše dlouhé, úzké), ale samozřejmě nelze srovnávat s externími modely.
Rozložení kláves je standardní a velmi intuitivní, takže s pátráním po vašem oblíbeném písmenku či funkční klávese nebudete mít potíže. Našince potěší česká lokalizace, co se týče velikosti kláves, tak enter i space jsou ideální. Fn se nachází v levém spodní rohu a za pomoci tlačítek F3 až F10 jde takto ovládat hlasitost, jas, přepínat výstupy grafické karty apod. Další tlačítka najdete vedle displeje, ale o nichž až u práce s Tablet PC obecně.
Na adresu klávesnice ještě musím utrousit jednu pochvalu - protože je bílá, dovoluje tak velmi dobrou orientaci ve tmě, protože vidíte popisky jen díky podsvícení displeje. Popisky vypadají, že toho vydrží poměrně dost, ale z krátkodobého testování těžko soudit.
Jak jsme psal výše, touchpad musel ustoupit miniaturizaci, a tak je "myšování" realizováno trackpointem, který se nachází uprostřed klávesnice. Tento vynález společnosti IBM slouží k pohybu kurzoru a díky tuhému pěnovitému materiálu je jeho funkce skvělá. Tlačítka zůstala zachována a nachází se pod mezerníkem. Přesto je lepší připojit si externí myšku.