Fujitsu Siemens Lifebook P1510 - roztomilé Tablet PC
26.1.2006, Zdeněk Kabát, recenze

Snad poprvé se na našich stránkách setkáváme s recenzí Tablet PC, což je většinou hračka jen pro pár vyvolených mezi horními deseti tisíci, ale leckterý manažer možná po přečtení této recenze dostane na nový Fujitsu Siemens zálusk. Lifebook P1510 obsahuje 8,9" dotykový displej, designově je velmi podařený a i hardwarová výbava je na vysoké úrovni.
Kapitoly článku:
Operační systém a software
Přestože asi většina zájemců ví, jak to s Tablet PC chodí, rozhodl jsem se v této kapitole detailněji popsat, jak takový notebook vypadá, jaký je v něm software a jak se s ním obecně pracuje. Základem jsou Windows XP Tablet PC Edition 2005, které jsou součástí každého Tablet PC a prodávají se automaticky s ním. Při cenách těchto přístrojů se ale neobávám, že by to někoho mrzelo, natož že by někdo argumentoval tím, že by si na PC raději nainstaloval Linux (stejně by mu nikdo kvůli absenci jakýchkoliv ovladačů nevěřil).
Navenek se tyto Windows XP od klasických nijak neliší, jen naleznete více položek v menu a v ovládacích panelech. Na věci týkající se nastavení se podíváme ve specifikách, zde bych ale rád ukázal pár screenshotů z aplikací, které standardně na desktopu nenajdete.
Prvním programem jsou Sticky Notes, poznámkový blok, kde máte možnost si psát a kreslit jako na volný list papíru. Každý list je v tomto případě jednou položkou a je možné k němu nahrát hlasovou poznámku. Nevýhodou je, že nelze nakreslené a napsané poznámky mazat nebo gumovat.
Dalším šikovným nástrojem je Windows Journal, který je přeci jen o něco obratnější než Sticky Notes. Na přiloženém screenshotu vidíte, že stránku zde tvoří také list z poznámkového bloku, ovšem bílý a řádkovaný se záhlavím a zápatím a širokými možnostmi formátování textu. Je možné měnit barvu textu, používat zvýrazňovač, samozřejmě gumovat atd.
Na klasickém notepadu bych ještě rád demonstroval možnosti zadávání textu pomocí nástrojů integrovaných ve Windows XP Tablet PC Edition. První možností je klasické rozpoznávání písma, které vychází z anglického slovníku a z textu tvoří nejpravděpodobnější slova (pokud se slovník netrefil, lze přepínat mezi slovy). Druhým režimem je zadávání po jednotlivých písmenech a jejich rozpoznávání a posledním pak ťukání přímo na klávesnici.
Ovládání a specifika Lifebooku P1510
Pro Fujitsu Siemens Lifebook P1510 se pak podíváme na několik specifických vlastností. Tak např. první věc týkající se fyzické manipulace. Po otočení displeje do režimu "tablet" se automaticky přeorientuje pracovní plocha na výšku, což lze samozřejmě vypnout v nastavení nebo případně přepínat tlačítkem vedle displeje. Další tlačítka pak slouží např. k vyvolání menu nebo libovolné aplikace navolené v nastavení.
Pokud jste si všimli podivného obdélníčku na okraji displeje, tak vězte, že se jedná nejen o zmiňovaný snímač otisků prstů, ale zároveň slouží i ke skrolování textu na stránce, což je velmi praktické. Jinak je ideální ovládat notebook plastovým stylusem, a to v obou standardních pracovních režimech. Jeho ťuknutím klasicky kliknete, podržením dojde ke kliku pravého tlačítka.

V nastavení si můžete upravit možnosti používání trackpointu, který je u Fujitsu Siemens nazýván Fingerprint senzor. Praktičtější jsou ale možností "Fujitsu Tablet Controls", kde přiřadíte profily zadokovanému a oddokovanému notebooku a také možnosti orientace pracovní plochy v režimech "notebook" a "tablet".

Velmi praktické je i pracovní menu pro zprávu Tablet PC přímo od Fujitsu. Zde máte přístup k základním nastavením počítače včetně nastavení jasu, hlasitosti, možností uložit do schránky pracovní plochu či okno (náhrada při zakryté klávesnici v režimu tabletu) apod.

V menu Tablet and Pen Settings pak můžete nastavovat detaily týkající se indikace pravorukosti a levorukosti (údajně zvyšuje přesnost snímání), nastavovat předvolby jasu v jednotlivých režimech, funkci tlačítek vedle displeje apod. Většinu nastavení jsem ale při práci s notebookem nechal původních a nic hrozného se nestalo.
A ještě ukážu screenshot z programu Corel Grafigo, který ukazuje možnosti práce s grafikou a je dodáván s Lifebookem zdarma. Tento program umí automaticky aproximovat kreslené tvary a dokončovat tak např. čtverce, obdélníky, přímky i různé křivky. Dále je možné různé tvary hvězdami počínaje, šipkami konče kreslit. Problém je hlavně v přepínání barev a tlouštěk štětců, protože jsou k dispozici 4 předvolby a nikoliv samostatné nastavování (předvolby upravovat lze, ale je to zdlouhavější).