reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

GA-8I945P Pro - mainstream od Gigabyte

, , recenze
GA-8I945P Pro - mainstream od Gigabyte
Minule jsme se podívali na high-end společnosti Gigabyte pro LGA775. Dnes u této značky ještě zůstaneme a podíváme se na zástupce střední třídy, konkrétně na GA-8I945P Pro (čipová sada i945P). Díky tomu zde některé "vychytávky" nenalezneme, avšak právě proto by mohl tento model mnohé z vás oslovit - jelikož tu není nadstandardní výbava, což má za následek nižší cenu.
Pokud jde o možnosti nastavení BIOSu, tak se jedná v podstatě o to samé jako v minulém případě, proto jsem tuto část převzal a případně jen na potřebných místech modifikoval. Jak je již u základních desek Gigabyte zvykem, tak i zde se hned po vstupu setkáte pouze s částečným výpisem všech možností, které tento BIOS nabízí. Pro zpřístupnění všech položek je nutné stisknout kombinaci kláves Crtl + F1.


Předešlé dva obrázky ukazují stav před a po stisku Ctrl + F1. V samotném hlavním menu tedy přibude položka Top Performance (jaký má vliv na výkon si ukážeme v části věnované testům).


- Advanced BIOS Features - "Standard" -


- Advanced BIOS Features - "Ctrl + F1" -

První položka v pořadí, na kterou jsme se podívali, nese označení Advanced BIOS Features a i zde se můžeme setkat s obsahovými restrikcemi. Myslím, že nemusím ani podotýkat, že zde standardně skryté položky jsou ve výchozím stavu skryty poněkud nelogicky.


- Integrated Peripherals -


- Integrated Peripherals -

Deska na sobě obsahuje množství přídavných čipů, díky čemuž je i nabídka obsahující možnosti jejich voleb dost obsáhlá. Naleznete zde tedy konfiguraci řadiče rozhraní USB 2.0 a IEEE1394b (FireWire 800), integrovaného audia, gigabitového adaptéru (připojeného přes PCIe) a diskového řadiče (položka Onboard H/W GigaRAID zastupuje přídavný diskový řadič PATA133 od iTE).


- Power Management Setup -


- PnP/PCI Configurations -


- PC Health Status -

Nejzajímavější je vždy položka obsahující možnosti ladění výkonu. Zde se tyto možnosti skrývají v hlavní nabídce pod označením MB Intelligent Tweaker (M.I.T.).


- MB Intelligent Tweaker(M.I.T.) - "standard" -

Pokud jde o možnosti přetaktování, tak si není na co stěžovat. Vedle dnes již standardního nastavování frekvence FSB po 1 MHz krocích můžete uzamknout frekvenci sběrnice PCIe (standard je 100 MHz), měnit děličku pro rychlost pamětí (škoda, že zde není zobrazována reálná momentální frekvence procesoru a pamětí, jelikož s tím se lze u jiných desek setkat a přijde to kolikrát opravdu vhod, protože pak není nutné si přepočítávat, kolik že to při zvoleném poměru vlastně bude) a měnit napětí procesoru, sběrnice PCIe a pamětí.


- MB Intelligent Tweaker(M.I.T.) - "Ctrl + F1" -


- MB Intelligent Tweaker(M.I.T.) - "Ctrl + F1" -

Opět se zde však setkáváme (bez odkrytí pomocí Ctrl + F1) s obsahovými restrikcemi, které spočívají v utajení položek umožňujících ladění paměťového subsystému a aktivaci funkce M.I.B.2. (Memory Intelligent Booster 2), která spočívá v optimalizaci práce s některými konkrétními paměťovými moduly. Následuje obrázek s výpisem nabízených kombinací. Námi použité paměťové moduly však do tohoto výběru nespadají, proto pro průběh testů nebyla tato funkce aktivní.C.I.A.2 (CPU Intelligent Accelerator 2) je vlastně funkce automatického přetaktování systému v závislosti na momentální zátěži. Na předešlém obrázku jsou znázorněny jednotlivé volby (respektive jednotlivé rychlostní stupně zastupující procentuální nárůst frekvence při zátěži), které měli na frekvenci procesoru v našem případě plné zátěže následující vliv (každé nastavení funguje ve dvou režimech podle míry zátěže - procentuální vyjádření těchto dvou režimů, které by mělo nastat, jsem uvedl do závorky za název každého rychlostního stupně).Cruise (dle zátěže 3 či 7%), Sports (dle zátěže 5 či 9%), Racing (dle zátěže 7 či 11%), Turbo (dle zátěže 13 či 17%), Fullthrust (dle zátěže 15 či 19%)

V hlavním menu se můžete prostřednictvím klávesy F8 dostat do Dual BIOS Utility v1.34, kde máte k dispozici potřebná nastavení co se duálního BIOSu týče a kam nejspíše zavítáte až v případě problému. Součástí je i flashovací utilita, která spolupracuje s klasickou disketou, což nemusí být každému zrovna podle jeho gusta.Systém byl osazen procesorem Pentium 4 Extreme Edition 3.4 GHz a paměťmi pracujícími na rychlosti až 667MHz, takže následující hodnoty nabízí BIOS právě pro tuto konfiguraci.


Tuning paměti
CAS latency (Tcl)
3, 4, 5, 6, auto
RAS# to CAS# Delay
2, 3, 4, 5, 6, auto
RAS# Precharge
2, 3, 4, 5, 6, auto
Precharge Delay (tRAS)
auto, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
Refresh Mode Select
auto, 7.8 us, 15.6 us
System Memory Multiplier
auto, 2.00, 2.66, 3.33, 3.00, 4.00, 1.50, 2.0-, 2.50
Nastavení napětí
DIMM Overvoltage Control
Normal, + 0.1V až + 0.6 V (po 0.1 krocích)
PCIe Overvoltage Control
Normal, + 0.05V až + 0.35 V (po 0.05 krocích)
FSB Overvoltage Control
Normal, + 0.05V až + 0.35 V (po 0.05 krocích)
CPU Voltage Control
0.8375 - 1.6 V (po 0.0125 krocích)
Nastavení frekvencí
FSB
100 - 600 MHz (po 1MHz krocích)
PCI Express
Auto, 90 - 150 MHz (po 1MHz krocích)
reklama
reklama
reklama
reklama