reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

GeForce FX 5950 Ultra v podání MSI

, , recenze
GeForce FX 5950 Ultra v podání MSI
Není to tak dávno, co jsme zde na Světu Hardware recenzovali grafickou kartu Leadtek s čipem GeForce FX 5950 Ultra. V zmiňované recenzi, jsem kritizoval především hluk v 3D režimu. Proto jsme byli velmi zvědaví, jak si povede MSI se svým chlazením Twin-Flow.
Myslím, že nemá větší cenu zde znovu popisovat všechny technologie, které karta podporuje a využívá, když jsem je již jednou popisoval ve zmiňované recenzi karty Leadtek. Pokud si však rádi osvěžíte paměť, lze vše najít ZDE.

A mi se již můžeme vrhnout na popis samotné karty.

MSI GeForceFX 5950Ultra

Přední strana krabice
(klikněte pro zvětšení)

Firma MSI dodala kartu zcela podle tradic - velká a barevná krabice s velkým množstvím příslušenství.

Zadní strana krabice
(klikněte pro zvětšení)

Na zadní straně jsou pak vypsány všechny přibalené hry a programy.

Pohled na přední stranu grafické karty
(klikněte pro zvětšení)

Odkud to poznávám? Ano, karta je na chlup stejná jako předchůdkyně - MSI GeForceFX 5900Ultra. Vše snad dobře dokumentuje porovnávající foto. Ale je pravda, že osvědčené a hlavně dobře fungující principy se měnit nemají.

Nic se nezměnilo ani na chlazení, které je stále na rozumné hranici s hlukem a to i v 3D modu. Při testování jsem měl grafickou kartu položenou na stole a byl slyšet přechod mezi 2D a 3D, kdy se otáčky mírně zvýšily, ale rozdíl byl jen nepatrný.

Karta po sejmutí chlazení
(klikněte pro zvětšení)

Po sejmutí chlazení na nás vykoukne jádro. Na něm byla aplikovaná dostatečná vrstva bílé teplovodivé pasty, ale škoda, že nebylo použito stejné množství i na paměti.

Na levé straně od jádra se nachází dva čipy. Horní je čip Silicon Image Sil164CT64, který se stará o výstup na monitor. Spodní je pak přídavný čip Philips, který se stará o ViVo funkce.
Zadní strana grafické karty
(klikněte pro zvětšení)

Na zadní straně je největší rozdíl od FX5900Ultra především nálepka s modelovým označením, nic jiného v tom nehledejte. Ale abych pořád neříkal, že zde nejsou žádné změny, myslím žádné viditelné. Novinky se najdou především uvnitř, a některé ne nepodstatné.

Zadní strana grafické karty po sejmutí chladiče
(klikněte pro zvětšení)

Po sejmutí pasivů pamětí a přídavného, zadního chladiče, se nám odkryje celá karta. Opět je zde patrné trochu menší množství pasty než bych si představoval, ale také je pravdou, že 2ns paměti Hynix jsou dostatečně kvalitní, aby i bez pasivů běželi na vyšších frekvencích.

Pohled na konektory
(klikněte pro zvětšení)

K připojení monitprů a televize slouží klasické výstupy - DVI a VGA. Prostřední konektor pak slouží jako vstup i výstup na televizi. Vše se dějě pomocí rozšiřujícího kabelu, na který lze připojit jak S-video tak také cinch kabely.

2ns paměti Hynix

Jak je patrné podle čísla AF-2, jedná se o 2ns paměti Hynix. Jejich přesný datasheet lze stáhnout ZDE.

Paměti pracují na frekvenci 500MHz DDR, tedy 1000MHz efektivně.
reklama
reklama
reklama
reklama