reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Gigabyte 3D Aurora: vskutku zajímavá ulita

, , recenze
Gigabyte 3D Aurora: vskutku zajímavá ulita
V recenzích skříní pokračujeme neméně zajímavou, celohliníkovou skříní od Gigabyte. Skříň se vyznačuje neotřelým designem a drobnostmi, které potěší. V neposlední řadě se ale také podíváme na kvalitu chlazení v porovnání s výsledky předchozí recenze Antecu.
Gigabyte 3D Aurora: vskutku zajímavá ulita
Instalaci rozšiřujících karet, základní desky, mechanik a pevných disků jsme si již v teorii přiblížili a teď se podíváme na praktické poznatky. Základní deska se instaluje velmi pohodlně a je pro ni ve všech směrech dostatek místa.


Konektory kabelů vedoucích z přední části jsou vyvedeny chytře a končí tam, kde se na desce předpokládají jejich protějšky. Rozšiřující karty se také instalovaly velmi pohodlně a nic jim nebránilo pořádnému dosednutí do slotů.


Průtok vzduchu je vyřešen klasicky a jednoduše. Přední ventilátor nasává vzduch přes prachový filtr a ochlazuje jím disky. Vzduch pak postupuje přes karty, chladič procesoru a pak skrz zdroj a dvojici vyfukujících ventilátorů ven.


Jak už jsem se několikrát zmínil, ventilátory mají velikost 120mm a jsou osvětleny čtyřmi modrými LED. Otáčí se rychlostí 1000RPM a napájí se 12V a 0,20A. Gigabyte se už bohužel nezmiňuje o dalších podrobnostech a tak můžu pouze hádat, že by každý z nich mohl mít kolem 42CFM. S hlukem jsou na tom velmi dobře a ve výsledku tak PC jen tiše hučí.


Ještě se také musím zmínit o horizontálních příčkách. Ty mají za úkol zpevňovat konstrukci a podepírat zdroj, ale pokud by se snad někomu nelíbily, není nic jednoduššího, než je ze svého uložení vyšroubovat. Na každé straně je drží dva šroubky.

Teď už ale k teplotním testům. Sestava zůstala naprosto stejná, jako u předchozího testu skříně Antec P180.
  • Základní deska: DFI LanParty-UT nF4 Ultra
  • Procesor: Athlon 64 FX55@2.6GHz
  • Chladič a ventilátor: ThermalRight XP90C + Papst 3412 (92mm, 1600RPM)
  • Operační paměť: Mushkin PC3200 (2*512MB)
  • Grafická karta: Club3D GF6600
  • Pevný disk: Seagate Barracuda 7200.8 250GB
  • Zdroj: Man Power FSP300-60BT

Testoval jsem teploty procesoru (Cool’n’Quiet zapnuto), čipové sady a pamětí celkem při šesti kombinacích zapnutých a vypnutých ventilátorů. Otáčky byly na všech, pokud samozřejmě nebyly zapnuté, konstantní – 1000RPM a okolní teplota vzduchu se držela zhruba na 20°C. O zátěž procesoru se staral program Prime 95 a GPU vytěžoval test Mother Nature z 3DMarku03.


Přední ON - Zadní ON/ON
Ikona Odkaz na databázi
CPU
Chipset
GPU
IDLE
29°C
30°C
54°C
LOAD
45°C
44°C
79°C


Při prvním pokusu jsem nechal všechny ventilátory zapnuté a měřil i teploty v klidu. Pokud vše pracuje jak má, měl by to být ten nejlepší výsledek celého testu. Rozdíl mezi klidovou teplotou procesoru a teplotou v zátěži byl poměrně značný, ale to je u zapnutého C’n’C pochopitelné. S touto teplotou ještě nemohu skříň s Antecem srovnávat, neboť zde má Gigabyte ještě výhodu předního ventilátoru. Jak velkou, to ukáží další testy.


Přední OFF - Zadní ON/ON
Ikona Odkaz na databázi
CPU
Chipset
GPU
GByte
46.5°C
47°C
80°C
Antec
48°C
48°C
87°C

Po vypnutí předního ventilátoru už teplotu srovnat lze, i když dva vyfukující ventilátory u Antecu měly při srovnávaných teplotách o 200RPM více. Přesto ale teplotní výsledky mluví ve prospěch Gigabyte a to dle mého názoru hlavně proto, že na rozdíl od Antecu má velkou plochu bočnice perforovanou a tím nabírá studený vzduch. Rozdíl byl velmi velký hlavně u teplot grafické karty – celých 7°C.


Přední ON - Zadní OFF/OFF
CPU
Chipset
GPU
52°C
51°C
87°C53

Situace se úplně převrátila a v tomto nastavení běžel pouze přední ventilátor a o odstraňování teplého vzduchu zevnitř skříně se staral pouze zdroj. Pochopitelně se celková situace velmi zhoršila a myslím, že nejen proto, že vepředu je pouze jeden ventilátor oproti dvěma. Ostatně, to se ukáže v dalším případě. Zatím jsme mohli zaznamenat vzestup teploty procesoru o 5,5°C a jádra grafické karty o 7°C oproti předchozímu případu.


Přední OFF - Zadní ON/OFF
CPU
Chipset
GPU
48,5°C
49°C
84°C

Jak se dalo předpokládat, i v tomto případě je lepší vzduch vysávat, než vhánět dovnitř. Avšak nesmíme zapomenout na průduchy v bočnici, jimž vzniklý podtlak přímo hraje do karet. Ve všech případech tak byla teplota menší, než při zapnutém předním ventilátoru, asi na půli cesty mezi oním případem a druhým měřením, kdy byly zapnuty oba zadní ventilátory.Přední ON - Zadní ON/OFF
CPU
Chipset
GPU
48°C
49°C
82°C

Současně zapnutý přední a zadní ventilátor nepřinesl do měření nic zvláštního a rozdíly byly v podstatě zanedbatelné. Výhody předního ventilátoru tedy opravdu využijete hlavně při chlazení disků. Vzduch pro ostatní komponenty se dovnitř dostává hlavně přes bočnici.


Přední OFF - Zadní OFF/OFF
Ikona Odkaz na databázi
CPU
Chipset
GPU
IDLE
35°C
36°C
60°C
LOAD
52°C
53°C
87°C

Poslední, šesté měření, kdy byly všechny ventilátory zastaveny, přineslo logicky ty nejhorší výsledky. Teplota grafické karty a procesoru stoupla tradičně nejvíce, oba o 8°C. Při porovnání s Antecem P180, s rovněž zastavenými ventilátory, byla teplota CPU o 2°C vyšší, ale teplota grafické karty zůstala stejná.


Přední OFF - Zadní OFF/OFF
Ikona Odkaz na databázi
CPU
Chipset
GPU
GByte
52°C
53°C
87°C
Antec
50°C
49°C
87°C

Dá se tedy říci, že Antec má lepší vlastnosti při zastavení ventilátorů, ale Gigabyte, pokud se v něm zapnou všechny dodané ventilátory, s nimi dosahuje při porovnatelných otáčkách a hluku lepších výsledků. Ovšem obě skříně jsou i tak těžko srovnatelné, přece jenom s odstupem několika dnů se nedají zajistit zcela shodné podmínky a také rozdíly nejsou tak markantní.

reklama
reklama
reklama