Gigabyte GA-MA69G-S3H - AMD 690G pro každého

Gigabyte GA-MA69G-S3H - AMD 690G pro každého
, , recenze
Obsahem dnešní recenze je základní deska Gigabyte GA-MA69G-S3H, která je založena na čipové sadě AMD 690G, Jedná se o FullATX desku s integrovaným grafickým jádrem Radeon X1250, která by díky svému vybavení mohla uspokojit i náročnější uživatele. Cena se přitom pohybuje okolo rovných 2 000,- korun včetně DPH. Zbývá už jen podívat se, jak si tato deska povede v dnešní recenzi.
K oblíbeným
reklama
V nadcházejících dnech se podíváme na pár desek s čipovou sadou AMD 690G. Tento čipset není na trhu zrovna dlouho a pro někoho nemusí být ani moc známý, avšak jeho specifikace a schopnosti jsme si představili před nedávnem v článku "AMD 690G/V - ideální volba nejen pro HTPC?", a proto je nebudeme znovu zbytečně rozebírat. Pojďme se raději rovnou podívat na dnes recenzovanou desku z dílen společnosti Gigabyte, nesoucí označení GA-MA69G-S3H.Čipová sada AMD 690G je nejčastěji k vidění na základních deskách formátu mATX pro malá a nepříliš náročná PC (HTPC). Dnešní recenze však bude o FullATX desce s tímto čipsetem, která kromě integrované grafiky nabízí i podporu CrossFire a velmi solidní možnosti rozšíření. Tato deska by tak díky svému vybavení mohla uspokojit velkou řadu běžných uživatelů - proto název dnešní recenze: AMD 690G pro každého.


Krabice + příslušenstvíKrabice nikterak nevybočuje za zavedených zvyklostí základních desek Gigabyte s označením "S-Series"

Příslušenství desky zcela odpovídá segmentu, do kterého spadá. Najdeme zde vcelku podrobný manuál pouze v anglickém jazyce, návod pro začátečníky s obrázky zobrazující postup instalace desky do case, přibaleny jsou rovněž dvě instalační CD s ovladači a utilitami, z nichž bílé je pro Windows 2000/XP a červenohnědé pro Windows Vista, dále 2 SATA kabely, UATA IDE kabel, FDD kabel, redukce z HDMI na DVI a samozřejmě také krytka I/O portů. Jediným bonusem pro zákazníka je potom modrá samolepka s logem společnosti Gigabyte.
Detailní pohled na desku


Modely vyššího mainstreamu a High-Endu s logem společnosti Gigabyte se v současnosti pyšní zpravidla dobře zpracovaným chlazením, použitím kvalitních součástek apod. Zda se alespoň něco málo z předností dražších desek Gigabyte dostalo i na rozhraní Mainstreamu a Low-endu, kam je tato deska směřována, si povíme níže.

Na první pohled působí hezky barevně a kontrastně (ne každému se to ale musí líbit), jak je tomu u společnosti Gigabyte dobrým zvykem. Pozice 24-pinového ATX konektoru i +12V 4-pinového konektoru je víceméně příkladná, žádné další pomocné napájení např. pomocí konektoru Peripheral power na této desce nenajdeme.O napájení procesoru a jeho filtraci se stará celkem 12 MOSFETů, tři cívky a několik obyčejných elektrolytických kondenzátorů. Žádné překvapení se tedy nekoná, je to přesně ten standard, který bychom od základní desky této třídy čekali. Znepokojující je však jiná věc na tomto obrázku a to vzdálenost patice procesoru a slotů pro paměti. Při použití rozměrného chladiče může nastat problém s vtěsnáním pamětí do žlutých slotů.
Při osazení rozměrným chladičem by mohl nastat problém s osazením pamětí ve žlutých slotech (jako tomu bylo v našem případě). Paměti standardních rozměrů se do slotů vtěsnají, avšak je nutné je osadit ještě před upevněním ventilátoru k chladiči procesoru. S tímto jevem se však setkáme i u spousty jiných desek.

Rozložení i množství rozšiřujících PCIe slotů je příkladné a jejich osazení by nemělo činit problémy. Zajímavé je jistě použití PCIe x4 slotu, který na deskách této třídy vídáme zřídka. Díky němu je možné s touto základní deskou využít technologii CrossFire, výkon grafické karty ve slotu PCI-E x4 bude ale do jisté míry limitován.Proti pozici SATA portů a PATA konektoru opět nelze nic říct. Drobný problém by nastal pouze při osazení desky rozměrnou grafikou, jakou je například GeForce 8800GTS/GTX , kdy je znemožněn přístup k PATA konektoru a značně ztížen přístup k pinům pro reset CMOS paměti. Na obrázku níže je rovněž vidět SouthBridge ukrytý pod malým pasivkem, headery pro připojení USB a FireWire bracketů a také barevně označené piny pro připojení ovládacích tlačítek, speakeru a signalizačních LED diod.
Typická knoflíková baterie a piny pro obnovení defaultního nastavení BIOSu


Situace po osazení rozměrnou grafikou: Mezi PATA konektorem a kondenzátory grafické karty je 1 cm volného místa, což pro manipulaci s IDE kabelem nestačí. Otočením konektoru naležato by se tomuto problému předešlo, ale bohužel, výrobce tak neučinil.

Na dalším obrázku je zachycen chladič Northbridge, který by určitě mohl být větší. K jeho účinnosti se vrátíme až v další části této recenze, kde se podíváme i na konkrétní teploty.Deska na první pohled nevypadá vůbec špatně. Nenacházíme se v High-Endu a proto nemůžeme očekávat žádné speciality ani nadstandardní výbavu. Trochu překvapila přítomnost slotu PCI Express x4, na druhou stranu PATA konektor bych mnohem raději viděl překlopený tak, aby nemohlo dojít ke kolizi s grafickou kartou a sloty pro paměti by se mohly nacházet dál od patice procesoru. Toto jsou však spíše drobné vady, mnohem důležitější jsou schopnosti a výkon desky.
reklama
Nejnovější články
Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC
Procesory AMD EPYC se mohou díky svým 64 fyzickým jádrům pochlubit nebývalým hrubým výkonem, který byl nyní použit pro enkoding videa v reálném čase do 8K HEVC. Na to stačí jediný EPYC 7742. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Dnes, aktualita, Jan Vítek15 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře