reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte GA-MA78GM-S2H: AMD 780G útočí!

6.5.2008, Petr Popelka, recenze
Gigabyte GA-MA78GM-S2H: AMD 780G útočí!
Dnešní recenze bude o základní desce od Gigabyte s novým čipsetem AMD 780G, jenž má nový NorthBridge i Southbridge, socket AM2+, integrovanou grafiku Radeon HD 3200 s podporou technologie ATI Hybrid Graphics, PCI-Express 2.0 sběrnici a podporu AMD OverDrive.
Dnes se podíváme na novinku, která by mohla oslovit poměrně široké spektrum uživatelů. Základní deska Gigabyte GA-MA78GM-S2H je postavena na čipové sadě AMD780G, kterou AMD oficiálně představilo před několika týdny. Jedná se o náhradu za poměrně populární AMD 690G, konkrétně dnes recenzovaná deska nahrazuje starší model GA-MA69GM-S2H. Příliš podobné si však nejsou, což je dáno především inovacemi, kterými nový čipset prošel.

Čipsetu AMD 780G bude patřit podstatná část úvodu dnešní recenze, seznámíme se s nejmarkantnějšími rozdíly oproti AMD 690G a představíme si všechny novinky, které s sebou tento čipset přináší.


AMD 780G


Evoluce nebo revoluce? To je první, co mě napadlo při pohledu na specifikace tohoto nového čipsetu. Nebyl přepracován jen samotný NorthBridge RS690, ale i Southbridge SB600, který se nyní ukrývá pod kódovým označením SB700. Jako první se zaměříme právě na ty změny, které s sebou přináší nový jížní můstek.SB600, který nalezneme mj. u desek s čipsetem AMD 690G, nebyl špatný, rozhodně ale měl i několik nevýhod, či spíše minusů, které jeho nástupce opravuje. Navýšen byl počet SATA 3Gbps portů ze 4 na celkem 6, stejně tak počet USB portů 2.0 z 10 na 12 (+ navíc 2 porty USB 1.0). Rychlost USB i SATA portů by navíc měla být v případě nového SouthBridge vyšší. SB700 dále nabízí jeden PATA port (2 zařízení) a PCI sběrnici, což jsou již vlastnosti společné se starým SouthBridge.

Zatímco SB doznal ač nezanedbatelných, tak spíše kosmetických změn, totéž se v žádném případě nedá říci o NorthBridge RS780. Inovací, kterými disponuje, není zrovna málo, vezmeme to proto hezky popořadě. Nový severní můstek disponuje podporou Socketu AM2+ a tedy i nových procesorů architektury AMD K10. Díky tomuto spojení je možné i použití aplikace AMD OverDrive pro úpravu výkonu, přetaktování a ladění počítače přímo z prostředí operačního systému. Socket AM2+ se úzce pojí i s novou, rychlejší sběrnicí Hyper Transport 3.0, kterou tento čipset samozřejmě disponuje. Opomenout nesmíme ani sběrnici PCI-Express 2.0, která se stává standardem u všech nových počítačů.Další podstatnou (ne-li nejpodstatnější) inovací a lákadlem tohoto nového čipsetu je integrované grafické jádro HD 3200. To je založeno na moderním Low-Endovém čipu RV620, který najdeme na grafických kartách Radeon HD 34x0. Jádro RV620 je tvořeno 181 miliony tranzistorů, obsahuje 40 Stream procesorů a samozřejmě podporuje DirectX 10. Integrace do NorthBridge toto jádro prakticky o nic neošidila, rovněž i výchozí takt 500 MHz nepatří k nejnižším, proto na poli IGP nabízí prozatím bezkonkurenční výkon. Jinými slovy - ano, jedná se o nejrychlejší IGP současnosti, ale v těchto dnech se již do obchodů pomalu dostává silná konkurence v podobě základních desek s IGP GeForce 8300 (na srovnávací testy si ale ještě budeme muset počkat).

Grafice HD 3200 je možné přidělit až 512 MB operační paměti, její výkon bude do jisté míry ovlivněn právě pamětí RAM, její rychlostí a přístupovou dobou (latencemi). Na výkon nové integrované grafiky se podíváme v odpovídající kapitole dnešní recenze, oproti X1250 je to ale velký skok kupředu.A to nejlepší nakonec - určitě je vám známa technologie Crossfire, nejspíš jste i zaslechli zmínky o technologii ATI Hybrid Graphics. Ti z vás, kteří sledují aktuální dění, již určitě vědí, že nový čipset AMD 780G technologii ATI Hybrid Graphics podporuje a majitelé desek s tímto čipsetem mohou realizovat snad nejlevnější multi-GPU řešení v historii za pomoci IGP a levné diskrétní grafiky Radeon HD 2400 nebo HD 34x0. Grafický výkon s technologií ATI Hybrid Graphics je dle oficiálních materiálů AMD téměř dvojnásobný (jedná se prakticky o realizaci CrossFire dvou grafických karet Radeon HD 2400 / HD 34x0, jehož výkon je snížen pouze o nutnost použití paměti RAM v případě jedné z grafik). Jedná se o další velké plus této čipové sady a přestože ani výkon dvou Radeonů HD 34x0 není pro hráče příliš ohromující, své příznice a uživatele jistě najde, už jen proto, že toto řešení doslova za pár korun nabídne 4 grafické výstupy (ATI SurroundView).

Poslední informace k nové čipové sadě patří rovněž IGP a jedná se o podporu technologie ATI AVIVO HD v kombinaci s UVD (Unified Video Decoder). Nové IGP čipové sady AMD 780G by si mělo hravě poradit i s náročnými HD videi s vysokým datovým tokem.

Doplním již jen informaci, že i přes značné navýšení výkonu AMD slibuje minimální navýšení spotřeby oproti AMD 690G (spotřeba bez zátěže necelé 2 W, v zátěži necelých 20 W), zásluhu na tom jistě má i pokročilý 55nm výrobní proces. Touto informací stručné představení nové čipové sady končí, za zmínku ale ještě stojí "ošizená" varianta tohoto čipsetu s označením AMD 780V, která disponuje pomalejším IGP s absencí UVD a bez podpory ATI Hybrid Graphics.

Nabiti potřebnými informacemi nyní přikročme k samotné recenzi.


Gigabyte GA-MA78GM-S2H


Na úvod tu máme již tradičně tabulku s přehledem základních specifikací desky:Dnes recenzovaná deska plně využívá schopností čipsetu AMD 780G, proto na ní najdeme celkem 6 SATA portů (5 SATA + 1 eSATA), 12 USB portů, desku je možné osadit až 16 GB operační paměti, která může tikat až na 1066MHz, samozřejmě s patřičným procesorem (například v kombinaci s našim referenčním Athlonem X2 5000+ je možné nastavit pro paměti maximálně 800 MHz).


Krabice + příslušenství


Desku jsme obdrželi bez jakéhokoli příslušenství, pravděpodobně jej ale bude tvořit standardní výbava základních desek Gigabyte, která zahrnuje:
  • Manuál a instalační CD/DVD
  • IDE a FDD kabel
  • 2 SATA kabely
  • Krytka zadních I/o portů


Detailní pohled na desku


Tak to je ona, základní deska mATX formátu s velmi solidní výbavou, možností realizace multi-GPU řešení díky podporované technologii ATI Hybrid Graphics a s opravdu lidovou cenou. Zbarvení PCB, rozvržení jednotlivých prvků na desce i použité součástky jsou typické pro základní desky s logem společnosti Gigabyte. Zaměříme-li se na rozdíly oproti modelu GA-MA69GM-S2H, který tato deska nahrazuje, lze jich nalézt poměrně hodně.

Prvním rozdílem je přítomnost PCI-Express x1 slotu namísto PCI-E x4. Jedná se samozřejmě o nevýhodu, ze které však vyplývá rázem i jedna výhoda a to použití rozměrnějšího chladiče NorthBridge, což má logicky za následek lepší odvod tepla z čipu. Dalším nepřehlédnutelným rozdílem (pominu-li počty portů a headerů vyplývající z vlastností nové čipové sady) je také lepší filtrace napájení pro CPU, k té se ale vrátíme ještě o něco níže. Další rozdíly v rozvržení PCB prakticky nestojí za zmínku a nemají vliv na funkčnost nebo výkon desky.

Na první pohled lze desku hodnotit určitě kladně, omezený prostor mATX formátu je využit maximálně, drtivá většina konektorů a portů bude dobře přístupná, Gigabyte zkrátka v tomto ohledu nezklamal.

Další fotografie se zaměřuje na okolí patice procesoru, které, jak jsem se již zmínil, doznalo určitých změn. Deska používá 4fázový měnič napětí a u napájecí kaskády CPU také najdeme kvalitní kondenzátory s pevným dielektrikem. Zkvalitnění napájení pro CPU je v případě této desky do jisté míry nutností, protože díky Socketu AM2+ je umožněno použití i 4jádrových procesorů AMD Phenom, kterým by obzvláště v případě ladění/přetaktování jednodušší filrace napětí nemusela postačovat a mohla by vést k nestabilitě systému. Sečteno podtrženo, zatím to vypadá, že i zde výrobce odvedl dobrou práci, strach bych měl snad jen z malé vzdálenosti paměťových slotů od patice procesoru.Deska nabízí celkem 4 sloty pro DDR2 paměti, které využívají Dual Channel. Aby byl Dual Channel aktivní, je nutné paměťové moduly párovat do slotů shodné barvy.Na obrázku níže se můžete podívat na situaci po osazení naším referenčním chladičem a paměťmi. Narážíme na typickou situaci, kdy je první z paměťových modulů skryt pod okrajem ventilátoru chladiče. Použití pamětí s chladičem nestandardních rozměrů by v tomto případě nebylo možné, narazit na problémy bychom mohli i v případě druhého paměťového slotu. Pokud však zvolíte paměti standardních rozměrů, nemusíte se ničeho bát.


Situace po osazení referenčním chladičem a paměťmi

Následuje pohled na levý dolní roh desky, na kterém se nachází většina portů a headerů. 5 oranžových SATA portů náleží SouthBridge SB700, stejně jako přilehlý bílý IDE port. Na desce nenajdete žádný přídavný diskový řadič. Černý header při dolním okraji desky slouží k připojení LPT portu, čtveřice žlutých headerů zajišťuje připojení až 8 USB portů. V rohu desky samozřejmě nesmí chybět header pro připojení tlačítek Power, Reset a signalizačních LED diod.Po levé straně desky se nalézá červený header pro připojení S/PDIF vstupu/výstupu, přilehlý bílý header je připraven pro vyvedení COM portu, následuje modrý pro připojení TPM modulu, dále zde najdeme piny pro reset paměti CMOS a konečně poslední, šedivý header sloužící k vyvedení IEEE 1394a portu. Na fotografii níže najdete také jeden ze dvou 4pinových konektorů pro připojení ventilátoru.


Další fotografie patří rozšiřujícím slotům. Jedná se o maximum, které jsou mATX desky schopny nabídnout. Konkrétně se jedná o jeden černý PCI-E x1 slot, modrý PCI-E x16 slot pro grafickou kartu a 2 konvenční bílé PCI sloty. Zde se pozastavím nad rozměry chladiče, který se nachází bezprostředně za černým PCI-E x1 slotem. Osazení tohoto slotu drtivou většinou karet bude díky výšce chladiče bohužel nemožné - alespoň pro běžné uživatele. V případě nutnosti není problém chladič o 180° otočit a obsazení slotu by již nemělo vůbec nic bránit - hrozí však kolize s některými typy rozměrných chladičů CPU.Níže si můžete prohlédnout situaci po osazení naší referenční grafickou kartou. Zde deska opět boduje a použití naší referenční grafické karty Asus NVIDIA GeForce 8800 GTS s dvouslotovým chladičem nezamezuje přístupu k žádnému z důležitých prvků desky (prakticky jediný nedosažitelný konektor po osazení touto grafikou je CD-In vstup).Výborné - to je jednoslovné hodnocení dnes recenzované desky z pohledu návrhu PCB a základních parametrů, kterými disponuje. Nezbývá než se přesunout dále a podívat se, zda si toto hodnocení deska Gigabyte GA-MA78GM-S2H udrží i v dalších částech naší recenze.
reklama