Gigabyte GA-X48T-DQ6: nejvyšší High-End pro Intel

Gigabyte GA-X48T-DQ6: nejvyšší High-End pro Intel
, , recenze
Dnes se podíváme na horkou novinku, která se blíží na naše trhy - základní desku s čipsetem Intel X48 ze stáje společnosti Gigabyte. Rozdíly ve specifikacích mezi čipsety X38 a X48 jsou takřka nulové, jediným podstatným rozdílem je vlastně jen podprora až 1600MHz DDR3 modulů a údajně výborné možnosti přetaktování, což se v dnešní recenzi samozřejmě pokusíme ověřit.
K oblíbeným
reklama
Dnes se blíže seznámíme s novou základní deskou Gigabyte GA-X48T-DQ6. Označení X48 napovídá použití čipové sady Intel X48 Express, písmeno "T" podporu DDR3 pamětí a konečně známé DQ6 (6-Quad) což je synonymum pro ty nejlepší (a logicky i nejdražší) desky společnosti Gigabyte. Specifikace čipové sady ve své drtivé většině vycházejí z čipsetu X38, který jsme si představili se základní deskou Gigabyte GA-X38-DQ6. Samozřejmě se nabízí srovnání těchto dvou desek, o které v závěru recenze nebudete ochuzeni.

Hlavním rozdílem mezi těmito deskami je podpora pamětí. X38-DQ6 podporuje DDR2 paměťové moduly, dnes recenzovaná X48T-DQ6 DDR3 a to až na frekvenci 1600 MHz (na PCB je uvedeno dokonce DDR3 1800/1600, což může být pravda v budoucnu, s patřičným BIOSem, v současnosti však nikoli). Dnes recenzovaná deska podporuje samozřejmě až 1600MHz FSB (pro budoucí procesory), nabízí dva sloty PCI-Express x16 splňující specifikace PCI Express 2.0, což je důležitá vlastnost s ohledem na možnosti budoucího rozšíření, samozřejmostí je pak podpora technologie CrossFire. Deska dále nabízí 8 SATA 3Gbps portů, 12 portů USB 2.0, dvě Gigabitová síťová rozhraní, FireWire řadič a chybět nemůže samozřejmě ani systém chlazení Silent-Pipe a tepelné rozvaděče Crazy Cool.Výbava desky je opravdu velice solidní, cenu desky lze prozatím pouze odhadovat na 6 000,- až 7 000,- v době uvedení na trh. K dispozici jsme měli pouze samotnou desku bez jakéhokoli příslušenství, ale s ohledem na to, že PCB i BIOS desky (krom rozdílu v podporovaných pamětech) jsou stejné jako v případě modelu Gigabyte X38-DQ6, domnívám se, že i specifikace budou budou takřka beze změn.


Krabice a příslušenství


Jak jsem již uvedl výše, pro dnešní recenzi jsme měli k dispozici pouze samotnou desku. Co se týče krabice a příslušenství, nelze ale očekávat asi nic jiného, než co nám nabídla deska Gigabyte GA-X38-DQ6, případně tedy doporučuji nahlédnout na recenzi této desky.


Detailní pohled na desku


Tak tady je v celé své kráse, deska Gigabyte GA-X38-DQ6. Barevné provedení je naprosto konvenční pro značku Gigabyte, stejně tak design chladící soustavy Silent-Pipe. Na desce najdeme výhradně kvalitní bezkapalinové kondenzátory. Rozmístění jednotlivých prvků je opravdu výborné a nějaká negativa budete hledat poměrně obtížně. Umístění všech základních prvků jako jsou napájecí konektory, porty či headery, je příkladné a osazení desky by nemělo nic bránit. Oproti modelu X38-DQ6 je použit masivnější chladič NorthBridge, což je asi také jediný na první pohled viditelný rozdíl oproti tomuto staršímu modelu (samozřejmě krom paměťových slotů).
Když se podíváme na okolí patice procesoru, není možné přehlédnou řadu deseti zapouzdřených cívek. Celkem 20 MOSFETů, které je doplňují, je ukryto pod chladičem, Zbývající dvě cívky jsou společně se čtyřmi MOSFETy (ukrytými pod miniaturním pasivkem) a umístěny po pravé straně desky. Kvalitní filtrace napájení, tj. stabilní napětí pro procesor, je prvním krokem k vysokému a stabilnímu přetaktování.
FDD konektor, 24-pin ATX konektor a Peripheral Power pro pomocné napájení PCI-E x16 slotů

Osazení desky referenčním chladičem na první pohled není možné bez demontáže chladiče "Crazy Cool". Jedná se samozřejmě o stejnou situaci jako v případě osazení modelu X38-DQ6, kterou jsem řešil naprosto stejným způsobem - tj. ponecháním tepeného rozvaděče Crazy Cool a upevněním chladiče nekonvenčním zůsobem (pokud vás zajímají detaily, naleznete je ve starší recenzi, zde).Při osazování této desky našimi referenčními komponenty opravdu rozhodovaly milimetry, avšak vše nakonec dopadlo dobře. Deska by v této konfigraci neměla problém a nevadilo by ji asi osazení rozměrnějšími paměťovými moduly (první z nich by se pouze dotýkal okraje ventilátoru chladiče CPU).

Deska nabízí celkem 8 SATA portů, z nichž je jich 6 realizováno prostřednictvím SouthBridge ICH9R; podporují RAID 0, 1, 5 a 10 a fungování zbylých dvou fialových portů zajišťuje řadič JMicron JMB363, který je přeznačený jako Gigabyte SATA2 Chip. Tento čip zajišťuje i fungování PATA portu. Vedle SATA portů, po levé straně desky, dále nalezneme header pro připojení tlačítek Power/Reset, speakeru a signalizačních LED diod, dále dva headery s celkem 4 USB porty a jeden port IEEE 1394a. Více na fotografiích níže.Na další fotografii pak řada headerů (zprava) pokračuje 4-pinovým konektorem pro ventilátor, headerem pro sériový port, TPM (Trusted Platform Module) headerem, S/PDIF vstupem a headerem pro paralelní port.Další fotografie nabízí pohled na všechny rozšiřující sloty, kterými Gigabyte GA-X38-DQ6 disponuje. Jmenovitě jsou to dva sloty PCI-Express x16 splňující specifikaci PCI-Express 2.0 (zároveň však zpetně kompatibilní s PCI-E 1.1), dále 3 sloty PCI-E x1 (bohužel žádný slot PCI-E x4, který by se mohl po osazení slotů PCI-E x16 hodit) a dva sloty PCI.Závěrem této kapitoly se tradičně ještě podíváme na situaci po osazení desky grafickou kartou GeForce 8800 GTS. V případě obsazeného prvního slotu se nic neděje. Může být zhrošen přístup k pinům pro reset paměti CMOS, ale to je tak všechno. Zde si tedy deska vede výtečně. V případě osazení druhého slotu je opět vše v pořádku a všechny porty a headery jsou bez problému dostupné. Je vidět, že v Gigabytu přesně s touto situací počítali a nenechali nic náhodě.


Osazení prvního slotu


Osazení druhého slotu

Tuto první kapitolu nelze shrnout jinak, než konstatováním, že dnes recenzovaná základní deska je věrnou kopií modelu X38-DQ6 se dvěma rozdíly, kterými jsou paměťové sloty (a logicky i podpora pamětí) a upravené chlazení Silent-Pipe (tj. větší pasiv na NorthBridge). Toto zjištění ale není ani trochu negativní, spíše naopak - provedení desky, rozvržení jednotlivých komponentů i výbava je výborná, tak proč to měnit?
reklama
Nejnovější články
Redmi začíná nabízet monitory. První model je levný a stylový Redmi začíná nabízet monitory. První model je levný a stylový
Pod značkou Redmi od Xiaomi si představíme především smartphony, ale portfolio produktů se rozrostlo třeba také o počítačové monitory. Redmi Display 1A stojí v přepočtu jen 1 700 Kč, ale přitom nabídne bezrámečkový design a slušné parametry.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU
Společnost Intel vyvíjí nové grafické čipy Xe, mezi něž patří i desktopová low-endová varianta DG1. Tato verze byla podrobena testu v benchmarku 3DMarku a na světlo světa unikly i výsledky, které překonávají integrované čipy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI
Zpravodajský server MSN News je rozcestníkem informujícím o tom, co se děje. Místo vlastního obsahu ale přináší odkazy na jiná zpravodajská média. Tyto články však bude nově ještě více vybírat umělá inteligence a ne lidé.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB
Kingston aktualizoval dvě řady svých podnikových 2,5" SATA SSD disků, DC450R a DC500R. Obě dvě jsou určeny do datových center a nově budou k dispozici i s opravdu velmi vysokou kapacitou 7,68 TB.
30.5.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici
NASA a SpaceX se rozhodly dnes opět zkusit štěstí a nečekat na neděli, kdy by se počasí mělo už výrazně zlepšit. Šance na dobré počasí v momentě plánovaného startu jsou přitom zhruba 50 na 50. 
30.5.2020, aktualita, Jan Vítek6 komentářů