Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte Radeon HD 7790 OC 2GB: dvojitá porce paměti

2.5.2013, Petr Štefek, recenze
Gigabyte Radeon HD 7790 OC 2GB: dvojitá porce paměti
Radeon HD 7790 už známe z minulého testu, ale nyní máme možnost posoudit, jestli má přínos dvojnásobná porce paměti pro toto GPU z nižšího mainstreamu. Gigabyte přispěchal se svou luxusní edicí Radeonu HD 7790 OC se dvěma gigabyty paměti..
Gigabyte na trh uvádí s železnou pravidelností své OverClock edice s nadstandardním chladičem WindForce a referenční karty založené na standardizovaném řešení AMD již úplně vyřadil z nabídky. Stejně postupují také ostatní výrobci. Na trhu nyní rozhodují především provozní vlastnosti a takty jednotlivých karet. Gigabyte se podařilo ve 2GB variantě dodat na trh Radeon HD 7790, který bez problému dokáže konkurovat GeForce GTX 650Ti Boost, ale také si za to nechá společnost zaplatit.

Pokud se podívám do ceníků, tak bych jednoznačně sáhnul po verzi s 1 GB, která je zhruba o 500 korun levnější a poskytne stejný výkon v nižších rozlišeních. Pokud bych se podíval cenově směrem nahoru, pak za příplatek zhruba tří set korun mohu zakoupit Gigabyte Radeon HD 7850 OC 1GB, který je výkonnější. Posunovat se ale v dnešní nabídce můžeme skutečně po několika stokorunách směrem vzhůru. Pokud jsou limitem 4 tisíce, pak bych rozhodně na seznam Gigabyte Radeon HD 7790 OC 2GB zařadil.

Konkurence nespí, takže za stejnou cenu si můžete koupit také GeForce GTX 650Ti Boost, která má velký potenciál k přetaktování a také disponuje 2 GB paměti. Je zřejmé, že si na rozstřel OverClock edic v podání Nvidia a AMD musíme počkat ještě nějaký ten den. Osobně považuji implementaci 2GB paměti na grafické karty v nižším mainstreamu za plýtvání, neboť většinou svým výkonem postačí u moderních her pouze do rozlišení 1920×1080 (1200).


Plusy


+ Slušný poměr cena výkon
+ Tichý chladič WindForce
+ Překvapivě slušný OC potenciál
+ Dostatek obrazových výstupů
 
 

Minusy


- Vyšší cena za 2GB verzi
- Konkurenční GeForce GTX 650Ti Boost
 

Cena v době testování: cca 3.900 Kč s DPH
 
 
Za zapůjčení Radeonu HD 7790 OC 2GB děkujeme Gigabyte.