reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Gigabyte Z97X-Gaming 3: na hry levně

, , recenze
Gigabyte Z97X-Gaming 3: na hry levně
Gigabyte nedávno vyslal na trh novou sérii základních desek G1 Gaming s čipovou sadou Z97X, přičemž jejím základním modelem se stal Z97-Gaming 3. A právě na tuto desku v ceně kolem 3000 Kč se dnes podíváme.
Gigabyte Z97X-Gaming 3: na hry levně

BIOS a jeho prostředí


Deska přišla vybavena byla verzí BIOSu F4 z 16. května, což byla druhá nejnovější verze. K dispozici je ještě verze F5 ze 3. června, která má za úkol podporovat přetaktování odemčeného Pentia G3258, čili výroční edice a také vylepšit výkon SSD. Nabídka samotného BIOSu jinak zůstane stejná, takže i zde narazíme na startovací obrazovku, která nám dá nejdříve vybrat z několika jazyků a pak zobrazí nabídku v dlaždicích. Tato nabídka neobsahuje nastavení týkající se výkonu či jemného ladění desky, ale základní a zásadní volby, jako je funkce Fast Boot, zabezpečení, možnosti bootování či systémový čas. Pomocí klávesy F2 se pak dostaneme nejdříve do textového a pak po jejím opětovném stisku i do grafického prostředí. To by se nemuselo zobrazit správně, jak ostatně napovídá objevivší se dialog, v němž musíme do několika sekund odklepnout, že se grafické prostředí ukázalo bez chyby.
- klikněte pro zvětšení -

Pokud si necháme zobrazit BIOS v grafické podobě s plnou nabídkou, pak se základní obrazovka, kterou na prvním screenshotu vidíte uprostřed ohraničenou záložkami, rozšíří o levý, pravý a vrchní panel. Vlevo se ukazuje stav procesoru, čili jeho takt, napětí, teplota i otáčky ventilátoru a také stav pamětí. Vpravo máme zobrazeny systémové informace, čili hlavní frekvenci, aktuální napětí hlavních větví zdroje, systémovou teplotu a také otáčky dalších ventilátoru. Nahoře pak máme vybrané informace zobrazeny v časových grafech.
- klikněte pro zvětšení -

Samotné nastavení budeme provádět pomocí menu uprostřed, které je v podstatě stejné jako u jiných moderních desek Gigabyte pouze jinak barevně laděné a je možné, že některé položky jsou schované jinde či jinak pojmenované. Celkem tu tedy je šest záložek, a to Frequency, Memory, Voltage, Miscellaneous, Home a Save & Exit. Jejich nabídku a funkce jsme si již popsali u zmíněné desky, takže se nebudeme opakovat. Stačí si uvést příslušné screenshoty, které můžeme v tomto BIOSu tvořit pomocí klávesy F12. Výsledné bitmapy se pak automaticky uloží třeba na připojený flash disk.

I zde se pak můžeme pomocí klávesy F2 přepnout zpět do klasického textového zobrazení BIOSu, kde pak můžeme dělat to samé, pouze v jiném uživatelském prostředí.
- klikněte pro zvětšení -
- klikněte pro zvětšení -
- klikněte pro zvětšení - 

reklama
reklama
reklama