Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Grafická karta ATI Radeon 32 MB SDRAM

19.4.2001, Štěpán Mrázek, recenze
Grafická karta ATI Radeon 32 MB SDRAM
Je ostrou konkurencí pro GeForce2 MX...
Kapitoly článku:
Úvod a popis karty

Grafická karta ATI Radeon je postavena na stejnojmenném grafickém čipu. Firma ATI Technologies produkuje sama grafické čipy a samozřejmě i grafické karty. Jejich předposlední série s různými verzemi čipu Rage 128 Pro neměla žádnou šanci ve výkonnostním srovnání s aktuelními produkty firmy nVidia. Pak ovšem přišel Radeon, který se jako jediný může srovnávat s grafickou špičkou od nVidie.

ATI Radeon

Čip ATI Radeon je prvním produktem této společnosti, který má integrovanou T&L jednotku. Ta je schopna zpracovat až 30 milionů trojúhelníků za sekundu. Čip dále podporuje celou spoustu moderních funkcí jako je Environment bump mapping, Full scene anti-aliasing, 3D textury, atd. Dále bych se ještě zmínil o třech specielních vlastnostech platným pouze pro čip Radeon:

HyperZ Technology

Optimalizace čtení a zápisu dat do Z-bufferu, tyto operace typicky zaujímají až polovinu šířky pásma paměti. Snížením velikosti přenášených dat se snižují nároky na paměťovou sběrnici a zvyšuje se celkový výkon akcelerátoru.

Charisma Engine

Firemní označení jednotky TCL (transformace, ořezání a osvětlení), která dále zahrnuje metody Skeletal Animation a Keyframe Interpolation.

Pixel Tapestry architecture

Soubor technik ke zlepšení vizuelní kvality obrazu, patří sem práce se stíny a odrazy, mapování textur či použití 3D textur.



Obr. 1 – Grafická karta ATI Radeon 32 MB SDRAM

Jak jsem uváděl již v úvodu karta je vybavena 32MB grafické paměti typu SDRAM (což znamená, že se jedná o nejlevnějšího Radeona, protože ostatní verze jsou vybaveny DDR pamětmi). Ověřit frekvenci pamětí a čipu se mi bohužel nepodařilo, neboť karta nespolupracuje s programem Performance Tuner, který jsem k tomuto účelu používal. Dle informací ze serveru Tom’s Hardware pracuje paměť i čip této verze karty na frekvenci 159,8 MHz.

Kartu jsme dostali v testovací verzi, tedy nemohu zasvěceně psát o výbavě v bulk či retail balení. Součástí dodaného Sample kitu (zahrnuje oba testované Radeony) je CD s ovladači (ty však fungovali natolik nekvalitně, že jsem raději použil novou verzi staženou s internetu), dále program ATI Multimedia Center ve verzích 6 a 7, info program na karty ATI, demonstrační program, atd. No a nakonec je součástí také tištěný manuál.

Pozn. Tuto kartu (stejně jako její výkonnější variantu) se mi jakou jedinou nepodařilo zprovoznit na počítači s čipovou sadou VIA Apollo MVP3 a procesorem AMD K6-2 400 MHz.
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.