reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Grafické karty pod OpenCL

3.1.2013, Petr Štefek, recenze
Grafické karty pod OpenCL
Tento článek je aktualizovanou verzí článku z letošního jara, kde jsme se zabývali výkony grafických karet pod OpenCL. Kromě minule testovaných karet zde najdete pětici dalších spolu s novými benchmarky jako GPU Caps Viewer a Basemark.
V tomto updatovaném článku se opět podíváme, jak si vedou současné grafiky z poněkud jiného pohledu, než je u nás obvyklé. Pokud jde o samotné vrcholy produktových řad nabízené společnostmi AMD a Nvidia, tak pro bližší zkoumání jejich herního výkonu doporučuji tento článek se srovnáním přetaktovaných karet Radeon HD 7970 a GeForce GTX 680.

Pohled na architektury současných jsme si provedli dnes při využití OpenCL testů. Toto rozhraní je zřejmě budoucím jednotícím standardem, i když se názory na toto téma poměrně různí. Ve všech testovaných disciplínách s přehledem vyhrály Radeony HD 7000 s architekturou Graphics Core Next. Jediný test prokázal srovnatelné výsledky testovaných karet a tímto testem byl nový Photoshop CS6 ve své betaverzi. Bylo by velmi zajímavé podívat se, jak si vedou profesionální karty FirePro (AMD) a Quadro (Nvidia) právě v těchto specializovaných testech ve srovnání s těmito "herními" kousky.





Zlí jazykové říkají, že AMD má nyní jediný argument vůči Nvidii a její architektuře Kepler, a tím jsou právě takovéto benchmarky zaměřené na GPGPU. Mým názorem je, že se dostáváme do stavu, kdy bude síla GPU využitelná díky OpenCL v mnoha dostupných aplikacích a pro výrobce grafických aplikací bude výkon pod tímto API také jedním z rozhodujících faktorů pro upřednostnění té či oné architektury GPU.

Na druhou stranu Nvidia má v nabídce také své akcelerátory Tesla, které si ovšem na běžném počítači jen velmi těžko otestujeme. Zbrusu nové jádro GK110 v akcelerátorech pro běžné užití také nenajdeme, takže GeForce GTX 680/690 s jádrem GK104 zatím zůstává vrcholovou možností pro domácí uživatele.


reklama