reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

HAL3000 GTX 780: konzole, třeste se!

, , recenze
HAL3000 GTX 780: konzole, třeste se!
Je vůbec možné porovnávat sestavené počítače s novými konzolemi? Na pomoc jim přichází novinka v podobě GeForce Experience, která z běžného PC dokáže z hlediska přístupu k hraní vytvořit stroj velmi podobný konzoli. Stojíme tak na prahu skonu herních konzolí?
HAL3000 GTX 780: konzole, třeste se!

Co z toho vznikne?


Asi nejzajímavější je otázka, jak souvisí HAL3000 a Experience. Odpověď je jednoduchá. HAL3000 je počítač určený lidem, kteří si domů chtějí donést stroj, co zapojí a začnou hrát hry. A přesně k tomu je určen i software GeForce Experience. Zkušení uživatelé to neocení, ti ale neocení ani samotnou hotovou sestavu. Zkrátka HAL3000 můžete brát jako takovou daleko lepší konzoli. A v tom je jádro pudla. Dnešní styl hraní na PC se začíná chtě nechtě podobat hraní na konzolích. Stále si sice můžete vybírat jednotlivé komponenty, ale hry jsou ve výsledku stejně často postaveny jako interaktivní film a vy si chcete ve výsledku "jen užít hru". Nějaké obsáhlé nastavení vás často ani nezajímá.

A proto lze brát HAL3000 jako konzoli, která ovšem zastoupí i funkci počítače. Tudíž zakoupením takového počítače zabijete dvě mouchy jednou ranou. Navíc díky službám jako je Steam je vlastně hraní opravdu pohodlné jako na konzolích. Sedíte s bezdrátovou klávesnicí v křesle a za pár minut máte hru zakoupenou a staženou. To bylo dříve výsada hlavně konzolí, ale dnes je tento hlavní konzolový náskok smazán. Ve výsledku se tedy může zdát, že konzole ztrácí dech a lepší je si koupit výkonné PC. Tento pomyslný náskok konzolí ovšem z jisté části stále přetrvává.


Konzole stále vítězí?


Nyní si možná říkáte, že jsem schizofrenik a na předchozí dva odstavce mé druhé já zcela zapomnělo. Nebojte, nezapomnělo. Jde o to, že konzole stále přináší jistou přidanou hodnotu ke hrách samotným a hlavně i hry jsou často "konzole only".

Např. takový Kinect u Xbox One dokáže některé hry opravdu slušně oživit. Ano, Kinect jde dnes zapojit i do běžného PC, ale kolik her jej podporuje? A jak je jednoduché/složité samotný Kinect na PC v hrách zprovoznit? No, asi je jasné, že zde konzole zkrátka vítězí.Ale není to málo? Neoželíte těch pár her a Kinect či jiné pohybové ovládání? Ono se totiž zdá, že i nová generace konzolí nenabídne vlastně nic převratného jako kdysi Wii a její pohybový ovladač. Nový Kinect umí sice 1080p, ale co to pro uživatele znamená? Nic převratného. Bude přesnější, bude reagovat i na gesta ruky, ale to je vše.A na straně druhé tu je herní počítač např. v podobě HAL3000 s GeForce GTX 780. Na takovémto stroji dnes spustíte opravdu všechny hry prakticky na maximální nastavení. Díky GeForce Experience se nemusíte ani o toto nastavení starat. K počítači si dnes připojíte klidně 29" monitor či velkou 52" televizi a získáte vlastně to stejné jako u konzole. Periférie jsou dnes bezdrátové také a můžete si připojit i gamepad. Hry jej dnes umí i na PC. Takže opravdu potřebujeme konzole? Nejspíše ne.

Nové počítače jsou totiž stále i počítače. Nejde o konzole, které slouží jen na hraní. Na počítači stále můžete klidně stříhat video, psát diplomovou práci, nebo si jen tak pohodlně brouzdat po internetu. Zkrátka počítač umí vše, na co jsme zvyklí. A nyní i díky projektům jako je GeForce Experience se tyto stroje přemění i v plnohodnotnou konzoli. Ve výsledku je tedy počítač stále lepší než konzole. Jeho univerzálnost je dnes vyrovnána i jednoduchostí v ovládání.

Konzole by byly stále hodně atraktivní, kdyby přišly s něčím opravdu inovativním. To se bohužel u Xbox One nestalo. Právě tyto inovace od konzolí lidé očekávají. Je to dáno jejich dlouhým vývojovým cyklem. Prostě čekáte více jak 8 let a co nové zařízení přinese? Vyšší rozlišení, kvalitnější pohybový senzor. To je asi tak vše. Možná ono hlasové ovládání může být považováno za inovaci, ale není to málo? U počítačů se tyto inovace nasazují postupně a stejně postupně je i lidé vstřebávají. U konzolí se zkrátka těšíme na celý balík inovací, co bude fungovat a přeskočí se ony nepříjemné první krůčky, které k PC tak trochu patří.

Možná někdo namítne, že konzole jsou prakticky bezúdržbové. Ano, v tom má jistě pravdu. Ale jedním dechem je třeba dodat, že dnešní PC jsou již téměř také bez údržbové. Windows XP jsou historie a nové Windows 7 či 8 dokáží běžet i několik let, aniž by se rapidně zpomalily, nebo ztratily stabilitu. Jen si vzpomeňte, kdy naposled došlo u vašeho počítače k reinstalaci.


reklama
reklama
reklama