reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Hercules ProphetView 920DVi – LCD s modrou elegancí

, , recenze
Hercules ProphetView 920DVi – LCD s modrou elegancí
K recenzi jsme získali jeden z nejlepších 17-palcových LCD monitorů, Hercules ProphetView 920DVi. Tento displej od známého výrobce grafických karet má elegantní modrý design se stříbrnou základnou a jeho parametry patří určitě k tomu lepšímu, co na dnešním trhu naleznete. Podrobili jsme tento model několikadennímu testování a nyní přinášíme recenzi, jež by měla vyjasnit všechny jeho klady a zápory.
Hercules ProphetView 920DVi – LCD s modrou elegancí
Hercules byl odjakživa známý jako výrobce grafických karet, dříve s čipy od nVidie, dnes se zaměřuje na ATi. Poslední roky ale také zasahuje do jiných oblastí, vyrábí např. zvukové karty, reproduktory a v neposlední řadě LCD panely. Na CeBITu 2002 byly představeny tři LCD monitory společnosti Hercules, které vynikají nejen svými parametry, ale zaujmou zákazníka také svým "futuristickým" vzhledem.

Velmi krátce k LCD technologii: LCD panely pracují na principu tekutých krystalů a skládají se z přesně uspořádaných pixelů ze tří barevných složek. Molekulárními změnami v krystalech propouští různé množství světla a vzniká tak výsledná barva. Neoddiskutovatelnými klady LCD monitorů je perfektní geometrie, ostrost a čistota obrazu, jas, nízká spotřeba a malé nároky na prostor. Naopak důvody, proč dává velký počet uživatelů přednost CRT monitorům jsou fixované rozlišení, doba odezvy, úhel pohledu, někdy bledé barvy, nízký kontrast a cena. Nové LCD panely ovšem již tolik neduhů nemají a tento testovaný model patří jistě mezi ty lepší. Více o LCD technologii vám přineseme v samostatném článku. Ale nyní se již připravte, Hercules ProphetView 920DVi přichází…


Obr. 1 - Technologie tekutého krystalu
Díky natočení molekul je světlo polarizováno a prochází

Balení a výbava - nic neobvykléhoNa rozdíl od jiných monitorů dostanete Hercules ProphetView 920DVi v pěkně graficky vyvedené krabici s praktickým držadlem k přenášení. Kromě samotného panelu naleznete v balení i kartónovou krabičku s nezbytným příslušenstvím. Najdete v ní podstavec k panelu s uchycovacím šroubkem, vyčerpávající manuál v sedmi světových jazycích (český naleznete zvenku na krabici), CD s ovladači a softwarem, redukce od Foxcommu DVI->VGA a DVI->DVI, dva video kabely pro kompozitní vstup, dvoumetrový napájecí kabel se zástrčkou a propojovací kabel s 12V adaptérem o délce cca 1,5 metru.


Obr. 2 - Krabice, ve které dostanete Hercules ProphetView 920DVi
(klikněte pro zvětšení)

Na přiloženém CD se nachází ovladač hrtmon.inf, který po instalaci identifikuje monitor a oznámí systému podporovaná rozlišení (u Windows XP jsem ho musel systému doslova vnutit). Po spuštění CD vám engine nabídne k instalaci DirectX 8.1, Acrobat Reader 4.05, program ProphetView Tester (klasický testovací software) a několik screensaverů (nic moc). Disk také obsahuje elektronickou podobu manuálu a několik drobností jako pozadí na plochu (proč 1024x768 ?) a hi-res snímky LCD panelu ProphetView.Obr. 3 - Kompletní příslušenství dodávané k monitoru
(klikněte pro zvětšení)

Instalaci monitoru zvládne snad úplně každý, v našem případě stačí přišroubovat panel k základně, připojit adaptér, napájecí kabel (možnost zapojení přes UPS) a zapojit datový kabel do grafické karty (v náročnějším případě použít redukci DVI->VGA). Monitor také umožňuje montáž na stěnu, pro kterou musíte odšroubovat zadní kryt a stojan a pověsit panel na tři háčky na zeď. Instalace ovladačů je také triviální, pro začátečníky popsaná v manuálu. Poté již stačí odstranit ochranné plexisklo a můžeme začít pracovat.


Obr. 4 - Detail redukce DVI->VGA od Foxcommu
(klikněte pro zvětšení)

Pozn.: Na další straně se dozvíte více o vzhledu, poté rozebereme funkce a praktické zkušenosti.
reklama
reklama
reklama