Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

High-End i955X podruhé: Gigabyte GA-81955X Royal

1.9.2005, Karel Polívka, recenze
High-End i955X podruhé: Gigabyte GA-81955X Royal
Premiéru základní desky postavené na současném High-Endu Intelu i955X jsme si odbyli již minule. To nám ale nebrání podívat se na další kousek od jiného výrobce. Dnešním modelem se stane Gigabyte GA-81955X Royal (předem prozradím, že na výbavě se zde rozhodně nešetří a nebudou samozřejmě chybět firemní speciality v podobě Dual BIOSu a přídavného napájecího modulu U-Plus D.P.S.).
Minule jsme se tedy prvně podívali na základní desku postavenou na současném High-Endu Intelu, čipové sadě i955X. Jednalo se konkrétně o Abit AW8-MAX, což je základní deska disponující hned několika pro Abit specifickými vlastnostmi. U dnes představeného modelu značky Gigabyte se též s firemními specialitkami setkáme (například U-Plus D.P.S. modul nebo pro Gigabyte pověstný Dual BIOS). Nepředbíhejme však událostem a počkejme si na důkladnou prohlídku. Nyní se však na úvod podívejme opět pro pořádek na rozdíly mezi jednotlivými verzemi čipových sad Intelu současné a předchozí generace.


Specifikace čipových sad
Northbridge
915P/G
925X/XE
945P/G
955X
podpora CPU
P4, Celeron D
P4
P4, Celeron D, Pentium D
P4, Pentium D
HyperThreading
ano
ano
ano
ano
FSB
533, 800 MHz
800/1066 MHz
533, 800, 1066 MHz
800, 1066 MHz
Paměťový řadič
Dual channel
Dual channel
Dual channel
Dual channel
Rychlost DDR
400 MHz
400 MHz
-
-
Rychlost DDR2
400, 533 MHz
400, 533 MHz
533, 667 MHz
533, 667 MHz
Maximum paměti
4GB
4GB
4GB
8GB
ECC
ne
ano / ne
ne
ano
AGP / PCIe 16x
jen PCIe 16x
jen PCIe 16x
jen PCIe 16x
jen PCIe 16x
Grafické jádro
ne / GMA 900
ne
ne / GMA 950
ne
Southbridge
ICH6 / ICH6R
ICH6 / ICH6R
ICH7 / ICH7R
ICH7 / ICH7R
propojení
2 GB/s
2 GB/s
2 GB/s
2 GB/s
Podporovaný počet PCI
6
6
6
6
Podporovaný počet PCIe 1x
4
4
6
6
Audio
High Definition Audio
High Definition Audio
High Definition Audio
High Definition Audio
LAN
ne
ne
ne
ne
ATA
1 kanál PATA100
4 porty SATA
1 kanál PATA100
4 porty SATA
1 kanál PATA100
4 porty SATA 2
1 kanál PATA100
4 porty SATA 2
RAID PATA
-
-
-
-
RAID SATA
RAID 0, 1, 0+1
RAID 0, 1, 0+1
RAID 0, 1, 5, 10
RAID 0, 1, 5, 10
USB
8 x USB 2.0
8 x USB 2.0
8 x USB 2.0
8 x USB 2.0

O rozdílech mezi současnou a předchozí generací i mezi jednotlivými verzemi jsem se zmiňoval již několikrát, proto nyní případné zájemce o tyto informace již jen odkáži na první kapitolu minulé recenze základní desky Abit AW8-MAX a přejdu již k samotnému představení GA-81955X Royal.* podpora pro DDR2 888MHz je pouze v kombinaci s procesorem s 1066MHz FSB,
v případě použití procesoru s 800MHz FSB se bude jednat o DDR2 800MHz.


Krabice + příslušenstvíOpět poněkud rozměrnější krabice s průhledy dovnitř (díky čemuž je možné vidět DPS modul i Bluetooth adaptér) a odklápějícím předním víkem. Dominantní je zde logo i-DNA (Intelligent Dual Nano Architecture), což je značení celé série základních desek Gigabyte. V podstatě se jedná o skloubení dvou oblastí do jednoho celku/značení:

Performance DNA:
 • Podpora pro dvoujádrové procesory
 • Podpora pro EM64T
 • Funkce C.I.A. 2 (CPU Intelligent Accelerator 2)
 • Funkce M.I.B. 2 (Memory Intelligent Booster 2)

Security DNA:
 • Přídavný napájecí modul U-Plus D.P.S
 • Intelligent Data Protection (což zastupuje jen možnosti tvorby RAID polí)
 • Virus Free Protection (označení pro přítomnost technologie IntelR Execute Disable Bit a dodávaného bezpečnostního software Norton Internet Security)
 • Xpress Recovery (záloha potřebných dat a jednoduchý přístup k nim v případě potřeby)

Toto je opravdu marketing jak má být. Některé zde vyzdvihované vlastnosti jsou zaručené ze strany čipových sad a nikoli ze strany základních desek Gigabyte. Vše zabalené dohromady se vskutku firemními specialitami (například U-Plus D.P.S.) je tak docela nefér. Ale je nutné uznat, že označení Intelligent Dual Nano Architecture zní opravdu dobře stejně jako zkratka i-DNA.
Příslušenství je zde tvořeno 6 datovými kablíky Serial ATA, třemi rozdvojkami a zároveň redukcemi napájení z klasického Molex na Serial ATA, jedním 80-ti žilovým IDE a jedním FDD kabelem. Výčet zakončuje záslepka I/O konektorů, bracket s dvěma porty USB společně s dvěma porty FireWire a další bracket s dvěma porty USB. Nechybí samozřejmě ani manuál včetně instalačního CD. Mezi příslušenstvím lze nalézt i přídavný ventilátor, který je možné umístit na pasiv NorthBridge (blíže se o něm ještě zmíním později).Jako nadstandardní vybavení zde najdeme ještě Bluetooth adaptér připojitelný přes USB.
GA-81955X Royal v celé své kráse

- pro zvětšení klikněte -

K rozmístění konektorů: 4-pinový ATX napájecí konektor mohl být výše (myšleno již při osazení ve skříni) u okraje desky, než v jejím středu. Poměrně atypické je zde umístění dvou portů SATA2 přídavného diskového řadiče Silicon Image na okraji pod posledním slotem PCIe 1x. Jinak se konektory nalézají při okrajích desky, což je ideální. Na desce se bohužel nenachází žádná LEDka indikující stav. Zcela jistě každého však zaujme netypický oranžový slot mezi I/O konektory a LGA775, který je určen pro přídavný napájecí modul U-Plus D.P.S.


- pro zvětšení klikněte -

Výčet slotů pro přídavné karty zahrnuje jeden slot PCIe 16x pro grafickou kartu, 3 sloty PCI a 2 sloty PCIe 1x. Slot PCIe 16x je opatřen západkou, jež grafickou grafickou kartu upevňuje


- pro zvětšení klikněte -

Na NorthBridge je umístěn pasiv, jehož žebrování zaujme především svým tvarem. Navíc mezi příslušenstvím naleznete malý ventilátor v plastovém pouzdře, kterým je možné na tento pasiv umístit a NorthBridge tak chladit aktivně (navíc je při provozu modře podsvícen). Bohužel nelze určit jeho rychlost, jelikož není monitorovaný (pouze 2-pin napájecí kablík). Při provozu však hlasitý není, takže zdrojem nepříjemného hluku by být neměl.- pro zvětšení klikněte -

Na SouthBridge je pasiv již standardní. Napravo si všimněte ztvárnění SATA2 konektorů, které jsou "uzavřené" a kablík se v tomto spoji tolik neviklá, jako v případě těch "otevřených".- pro zvětšení klikněte -

Na přídavný napájecí modul jsme si už u vybavenějších základních desek Gigabyte v podstatě zvykli. Otázkou však zůstává míra jeho reálného přínosu. Nejlepší asi bude, když zmíním, co o tomto modulu tvrdí výrobce a posléze doplním krátký komentář.

"U-Plus D.P.S. (Universal-Plus Dual Power System 2 - revolutionary eight-phase power circuit designed to withstand varying electrical current levels, ensuring future processor upgrades)"

Stabilní napájení procesoru (odstranění výchylek v napájení) v kombinaci se snížením tepla kolem procesoru je samozřejmě možný přínos, avšak zmínku o zajištění bezproblémového přechodu na budoucí procesory bych bral s rezervou, obzvláště teď, když už to má architektura NetBurst definitivně spočítané. Na druhou stranu je pravda, že současné dvoujádrové procesory Pentium D energeticky náročné jsou a jejich příchod na scénu z počátku některé základní desky nevydržely (a to právě kvůli nevyhovujícímu napájení). S tímto problémem bychom se už u současných desek setkat neměli, avšak tato skutečnost aspoň dává najevo, že zejména v případě těchto procesorů by modul vliv na životnost z dlouhodobého hlediska mít opravdu mohl (ovšem to je něco, co se těžko prokazuje a v praxi to odhalí v podstatě až nelítostný běh času). Pravda ovšem je, že v případě této desky měla přítomnost/absence modulu vliv na míru stabilního přetaktování. O tom se zmíním blíže v kapitole tomu určené. Ještě poznamenám, že modul v horní části obsahuje 4 modré LEDky, které svítí podle aktuálního vytížení procesoru (při maximálním vytížení tedy svítí všechny 4).- pro zvětšení klikněte -- pro zvětšení klikněte -- pro zvětšení klikněte -


Osazení - rozvržení konektorů

2xPS/2, S/PDIF out (coax), LPT, COM, 2xRJ-45, 4xUSB, audio

Vnitřní konektory nacházející se přímo na desce:
 • 2x USB 2.0 (k jednomu konektoru přísluší 2 porty)
 • 2x IEEE1394b (k menšímu konektoru přísluší 1 port, k většímu přísluší dva porty)
 • 4x SATA2 (čipová sada) + 2x SATA2 (přídavný řadič)
 • 1x S/PDIF In, CD-In
 • 4x ventilátor (1x 4-pin - CPU, 2x 3-pin, 1x 2-pin - NorthBridge)
 • + standardní konektory (přední výstupy pro audio, indikační diody a tlačítka na skříni atd.)Přídavné čipy, které se na desce nalézají:
 • LAN - 2 x Broadcom BCM5751KFB (Gigabit)
 • Zvuk - Realtek ALC882M (High Definition Audio, 7.1)
 • IEEE1394b - Texas Instruments, 3 porty FireWire 800
 • Přídavný diskový řadič IDE133 - IT8212F
 • Přídavný diskový řadič SATA2 - Silicon Image Sil3132
 • I/O - IT8712FJumper sloužící k vymazání paměti CMOS se nachází mezi PCI sloty a baterií. Dále se pojďme podrobněji podívat na jednotlivé přídavné čipy, jež se na desce nalézají.2 x Broadcom BCM5751KFB - gigabit LAN.


IT8212F - přídavný diskový řadič PATA133 - 2 kanály (umožňuje RAID 0, 1, 0+1, JBOD)


Silicon Image Sil3132 - přídavný diskový řadič SATA2 - 2 porty (umožňuje RAID 0, 1).


Dvojice čipů od Texas Instruments - rozhraní IEEE1394b,
3 porty FireWire 800 (všechny je nutné vyvést formou bracketu).


Realtek ALC882M - High Definition Audio, osmikanálový zvuk (7.1), 24-bit/96HKz,
Dolby Master Studio: Dolby Digital Live, Dolby Headphone, Dolby Virtual Speaker a Dolby Pro Logic IIx.


iTE IT8712F - I/O čip.