Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Hot Key - multimediální klávesnice

23.3.1999, Vít Zatloukal, recenze
Hot Key - multimediální klávesnice
Klávesnice s podložkou zápěstí, ovladačem CD a hlasitosti.
Specifikace:

PS/2 klávesnice umožňující použít některé nestandardní funkce navíc. Vzhled i rozložení kláves je standardní, na pravé straně je však navíc sada 14 tlačítek plnících speciální funkce. Dodávána je v pěkné krabici s instalačním CD diskem, podložkou zápěstí a několika klávesami s nestandardními písmeny pro národní jazyky. Výrobcem je čínská firma Chicony, jejíž www stránky však nejsou příliš aktuální. Pro připojení Hot Key lze použít i redukci z PS/2 na klasický DIN.


Chicony HotKey


Multimediální ?

Podobně jako Easy Key je i druhá klávesnice firmy Chicony označována slovem multimediální. To proto, že zcela vpravo, vedle numerické části klávesnice, je umístěno dalších 14 tlačítek. Tlačítka jsou z měkké plastické hmoty (podobají se tlačítkům dálkového ovládání), mají různou velikost a plní různé funkce.

První a největší tlačítko s výstižným symbolem měsíce slouží pro "uspání" počítače. Tato funkce však musí být podporována BIOSem, pak je "stand by" stav signalizován příslušející kontrolkou. Další čtyři tlačítka jsou označena nápisy:

www - spouští prohlížeč Internet Explorer.
DOS - otevírá DOSovské okno.
MyDoc - otevírá složku Dokumenty. případně jinou, kterou máte v registrech označenu jako "personal". Tato funkce však pracuje pouze ve Windows 98 nebo s nainstalovanými Office 97 (Windows 95 Dokumenty nepodporují).
Menu - otevírá nápovědu Hot Key.

Tato čtyři tlačítka jsou programovatelná, což znamená, že jim můžete přiřadit libovolnou funkci dle vlastního uvážení.

Další dvě tlačítka jsou také velmi zajímavá. To první, označené "ZZZ" spustí šetřič obrazovky a zároveň se rozsvítí příslušná kontrolka, druhé s nápisem "CLOSE" zavře právě aktivní okno. Tyto dvě funkce má Hot Key navíc ve srovnání s Easy Key.

Dále následuje pětice tlačítek pro ovládání CD mechaniky - přehrávání/pauza, zastavení, vyhledávání vpřed, vzad a dočasné vypnutí zvuku (mute). Zcela dole pak jsou dvě tlačítka pro zesílení a zeslabení hlasitosti. Pro přehrávání audio disků je použit vlastní přehrávač (velmi jednoduchý, neumožňující zadat název CD ani interpreta). Tlačítka pro ovládání tohoto přehrávače nelze použít pro jiný přehrávač. Video disky jsou přehrávány pomocí Active Movie. Ovládání zvuku (včetně mute) pracuje i v jiných aplikacích pod Windows, nepracuje však v DOSovských aplikacích (spouštěných ve Windows) a v některých hrách může jeho použití způsobit neočekávané potíže s ovládáním (konkrétně "Road Rash").

Ovladače

Pro zprovoznění klávesnice je nutné nejprve nainstalovat ovladače z dodávaného CD disku. Ovladače jsou určeny pouze pro Windows 95/98, nelze je použít ve Windows NT ani v DOSu. CDéčko je skoro prázdné, ovladače totiž zabírají pouhý 1MB, takže se nabízí otázka, proč Chicony tohoto místa nevyužila pro přidání třeba jen Internet Eploreru nebo jiného freeware. Instalace je snadná a rychlá, do Start menu přidá položku Multimedia Hotkey a zajistí spuštění ovladače při startu systému. V pravé části funkční lišty přibude ikonka Hotkey setup umožňující naprogramovat čtyři klávesy k obrazu svému.

Co víc ?

Ke klávesnici je dodávána podložka zápěstí, kterou ocení hlavně zkušené písařky (i písaři) píšící všemi deseti. Podložka je odnímatelná (připojitelná), takže pokud podložku neradi, nemusíte. Klávesy se mačkají lehce, takže ani po delší práci vás nebolí prsty. Ke klávesnici není bohužel dodáván žádný tištěný manuál, což sice není přímo na závadu, ale v lepší společnosti bývá zvykem postup instalace alespoň nastínit, byť by byla sebejednodušší. Design klávesnice je klasický hranatý, kvůli multimediálním tlačítkům je však asi o 4 cm delší.

Klady:

  • Snadná instalace.
  • Nadstandardní funkce ovládané klávesami speciálními klávesami umístěnými v pravé části klávesnice.
  • Možnost přiřadit čtyřem klávesám vlastní funkce.
  • Podložka zápěstí.
  • Dodává se s pěti náhradními klávesami pro neobvyklá písmena národních abeced (např. přehlasované a, o)

Zápory:
  • Nepracuje pod DOSem ani Windows NT.
  • Ovládání CD lze použít jen s dodávaným přehrávačem.
  • Absence jakéhokoliv tištěného manuálu.
  • Tlačítka pro ovládání CD jsou malá a umístěná dost blízko u sebe, zvláště tlačítko "play" se lidem se silnějšími prsty těžko trefuje.

Závěr:

Zajímavá klávesnice umožňující snadno ovládat přehrávání CD disků a hlasitost. Obsahuje navíc dalších 14 tlačítek, takže na rozdíl od Easy Key nemusíte nic přepínat, chcete-li použít klávesy F1 - F12. Čtyři tlačítka lze použít k definování vlastních funkcí.Klávesnice je dodávána s podložkou zápěstí, takže pokud dlouho pracujete a při práci rádi posloucháte CDéčka, má pro vás Hot Key dvě plus.


K testování zapůjčil: LEVI International