reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

HP iPAQ H5550 - Pocketovská šlechta

, , recenze
HP iPAQ H5550 - Pocketovská šlechta
Pokud provedeme krátkou sondu na webech českých prodejců PDA za účelem zjištění nejdražšího Pocket PC v ČR, zcela nepochybně se opakovaně dozvíme, že nejdražším PPC na našem trhu je HP iPAQ H5550. Nejvyšší cenu si uživatel automaticky podvědomě spojí s nejvyšší kvalitou výrobku po všech stránkách, platí toto nepsané pravidlo i pro H5550? Hned se na to podíváme...
HP iPAQ H5550 - Pocketovská šlechta
Kapitoly článku:
  1. HP iPAQ H5550 - Pocketovská šlechta
  2. Výkon, Flash paměť a Výdrž
  3. Závěr
Ještě než přejdeme k samotné recenzi, tak se sluší připomenout, že většina dnes popisovaných věcí se vztahuje velmi pravděpodobně i na model HP iPAQ H5150, což je víceméně H5550 s 64 MB RAM a 32 MB ROM, bez Wi-Fi modulu i snímače otisků prstů. H5150 je taktéž o chlup lehčí a okolí kolem ovládacího kurzoru je u něj jinak tvarováno.

Vedle MS Outlooku 2002 a programu ActiveSync 3.7 se na CD nachází (podobně jako u dalších highendových iPAQů) pěkná sada softwarových titulů v těchto kategoriích:
  • Mobility - AvantGo, Cisco CallManager, IP blue VTGO, Running Voice IP, Avaya IP Softphone for Pocket PC.
  • Entertainment - Pocket PC Games, RealOne Player for Pocket PC (pro desktop Microsoft Windows Media Player 9 Series for Windows XP, Windows 2000, Windows Me, and Windows 98 Second Edition).
  • Enterprise Solutions - Mobilize Lotus Notes on your HP iPAQ (Free 60-day trial), Colligo Personal Edition for Pocket PC, Check Point, XcelleNet's Afaria (Get a FREE 10-seat license).
  • Productivity - Mobile printing made easy, iPresentation Mobile Converter LE, ClearVue Office Suite (complete Office file viewing solution).
  • Tools - Ilium Software eWallet (Professional Edition, Trial Version), Ilium Software ListPro (Professional Edition, Trial Version), F-Secure FileCrypto for Pocket PC Personal Edition, Adobe Acrobat Reader for Pocket PC.
Mezi složkami najdeme ještě jednu neobvyklou nazvanou "H5500 Software," ve které je pouze pro přístroje série H5550 (stejné instalační CD je i pro H5150) JeodeRuntime. Ani u H5550 nechybí kupón na výběr až pěti softwarových titulů z webu www.ipaqchoice.com.

V krabici se vedle samotného iPAQu H5550 nachází též kolébka, AC adaptér, DC zástrčka (umožňuje připojit konektor nabíječky přímo do iPAQu), jeden LiPol akumulátor (naprosto identický jako u modelu H5450) a CD s dodávaným softem. Součástí dodávky je i velmi dobře použitelné pouzdro imitující kůži vybavené skvělým magnetickým zavíracím mechanismem.

Kolébka je ten sám plastový druh, jaký byl k vidění již u série H3800, zakládání do kolébky je každopádně v porovnání s takovým HP iPAQem H2210, řekl bych, méně elegantní a jaksi nejisté.
Největší část kastle HP iPAQu H5550 je provedena ve známém leštěném stříbrném roubení, které se neliší od předchozích modelů. Horní část je zakryta černým plastem (nikoliv tmavě červeným jako třeba u Dell Aximu X5) a nachází se na ní obvyklá sada identifikačních LEDek, reproduktor i On/Off tlačítko. Vlevo vykukuje Wi-Fi anténa.

Na svém místě najdeme jak plošku sloužící ke snímání otisků prstů, tak i chromovaná tlačítka, která se oproti těm u modelu H2210 tisknou díky své velikosti a měkčímu chodu o poznání lépe.

I u H5550 trpí úchop v pravé ruce na úkor designu, pravá strana je bohužel stále širší, než levá, takže lidem držícím stylus z nějakého důvodu v levé ruce se nebude pravděpodobně pracovat příliš pohodlně.
Zleva šachta na stylus, infraport, SDIO slot a anténa Wi-Fi.

Zacvakávací stylus je rovněž identický jako u modelů předchozích řad, ale popravdě řečeno, není na něm příliš co vylepšovat - je příjemně masivní a jeho zakulacené tvary skvěle sedí v ruce, také délka je výborná.

Infraport byl od série H5450 downgradován, u H5550 bychom tedy program Nevo sloužící v kombinaci s IrDA jako dálkové ovládání hledali marně.

Stejně jako u předchozí produkce HP, i u tohoto iPAQu marně přemýšlím nad tím, proč se návrháři rozhodli použít jog rocker na levé straně pouze pro regulaci hlasitosti? Ruku na srdce, jak často měníte hlasitost a jak často listujete v dokumentech?
Zleva audio jack, mikrofon, konektory a zapuštěné tlačítko reset.


Displej HP iPAQu H5550 je nejlépe viditelný a barvy jsou nejživější z mírného podhledu, tedy za podmínek přesně opačných, nežli u H2210 - ten zase vypadá lépe z mírného nadhledu a v podhledu ztrácí sytost.
Displej PDA je přiměřeně jasný i kontrastní - zleva Sony Clié PEG-NX80V, Dell Axim X5 a HP iPAQ H5550, vše na maximální jas.

Bohužel, s displejem a jeho podsvícením je spojena jedna mimořádně nepříjemná vlastnost - H5550 emituje velmi vysoký tón, asi tak kolem 12 - 15 kHz, kterého si sice v kanceláři nebo venku na stavbě patrně nepovšimnete, ale pokud H5550 zapnete v posteli, je ten zvuk mírně řečeno obtěžující. Zatímco testovaná osoba č. 1 stáří 59 let nic neslyšela, druhý náhodný kolemjdoucí věku 39 let zvuk již slyšel, stejně jako osoba číslo 3 věku 25 let. Podobné faux pas bych možná omluvil u lowendové asijské produkce, u nejdražšího PDA na trhu ale nemají takové věci co dělat a jsou neomluvitelné.

A ještě obrázek HP iPAQu H5550 s jeho téměř o třetinu levnějším stájovým kolegou HP iPAQem H2210.


reklama
reklama
reklama