Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HP iPAQ hw6515 Mobile Messenger – plastový pracant

20.7.2005, Pavel Bureš, recenze
HP iPAQ hw6515 Mobile Messenger – plastový pracant
HP v nejbližších dnech oficiálně představí nové PDA. Nejedná se o běžný kapesní počítač, ale o zařízení s GSM modulem, čtvercovým displejem a klávesnicí. Přístroj je primárně určen do podnikové sféry, osloví ale i běžné uživatele? Jaké má výhody a nevýhody v porovnání s palmOne Treem 650?
Today obrazovka se nijak výrazně neliší oproti běžným PocketPC strojům. Pečlivý čtenář si však všimne dvou ikonek v horní liště – jedná se o ukazatel stavu signálu a GPRS připojení. Pokud je vidět pouze G, připojení není aktivní a je třeba se připojit. Po připojení se ikona změní, jsou vidět šipky indikující komunikaci. Z důvodu nižšího rozlišení displeje se na Today vejde méně údajů, takže pokud jich máte větší množství, budete muset rolovat.


Tapnutím na ikonu reproduktoru (nebo pohybem bočního šoupátka) vyvoláte dialog pro nastavení hlasitosti; mimo hlasitosti reproduktoru v PDA se jezdcem nastavuje hlasitost sluchátka. Zvuky lze úplně vypnout či použít vibrace (nastavit vibrace a zvonění současně není možné). Zapnuté vibrace poznáte podle ikonky v horní liště.

Pro odreagování najdete v systému dvě hry – karetní Solitaire a logický Jawbreaker.


Kalkulačka nabízí pouze základní funkce, výsledek můžete kopírovat do schránky. K zadávání můžete použít i QWERTY klávesnici, pro zjištění výsledku stiskněte joystick.Přímo v PDA najdete prohlížeč PDF souborů – program ClearVue PDF. Během testování se ale stalo, že několik souborů neotevřel, nezávisle na velikosti a přítomnosti české diakritiky. Program nenabízí žádné extra funkce, stránky lze zvětšovat a nastavit grafický výstup pro prezentaci (pokud máte např. připojen projektor). Škoda, že není možné přepnout do fullscreenu, aby se využil celý displej.


ClearVue Presentation slouží k prohlížení Office prezentací, tedy PPT a PPS souborů. Zkoušel jsem otevřít několik desítek souborů, ale program sis s žádným neporadil – vždy ohlásil, že daný soubor pochází z nepodporovaného Powerpointu 95. Ani nově vytvořený soubor Powerpoint 2000 nebylo možné otevřít.Aplikace Contacts nedoznala změn. Ke každé osobě si můžete uložit velké množství údajů, např. několik telefonních čísel, e-mailovou adresu, číslo sekretářky či informace o dětech. Oproti např. kontaktům v Palm OS si můžete přidat hlasovou poznámku. Nakreslení náčrtku je samozřejmostí.


Windows Mobile je moderní operační systém umožňující uložení různých typů souborů, se kterými je třeba pracovat. Základní funkce nabízí jednoduchý správce souborů příznačně nazvaný File Explorer. Soubory lze tapnutím přímo spustit (k dané příponě však musí být přiřazen patřičný program), kopírovat, mazat, odesílat přes infraport a Bluetooth.


Při vyhledávání souborů si můžete zvolit typ. Je možné použít i historii hledání.

How do I je seznam nejčastěji kladených otázek a odpovědí. Pro méně zdatné angličtináře mám špatnou zprávu – není v češtině.S HP iPAQem hw6515 můžete prohlížet obrázky díky HP Image Zone. Jak již název napovídá, aplikace je výsadou zařízení od HP. Image Zone má některé funkce shodné se správcem souborů, takže můžete obrázky přesouvat, přejmenovávat a mazat. Krom toho je lze přenést na jiné zařízení (e-mailem, Bluetooth, multimediální zprávou atp.). Pokud používáte s Messengerem tiskárnu, snímky lze tisknout. Pro jednodušší prohlížení více fotografií můžete použít slideshow. Kvůli nízkému rozlišení displeje se Messenger nehodí na prohlížení fotografií. Jednoduché a menší obrázky bez potíží zobrazí, ale k prezentaci fotek z dovolené bude lepší použít např. notebook či VGA PDA.Na HP se mi líbí, že přibalila zálohovací software. Ačkoliv se jiní výrobci klidně mohou ohradit, že dodávají ke svým PDA mnohem větší balík programů, jednoduchý a funkční zálohovací program je (alespoň dle mého soudu) mnohem potřebnější aplikace než trial verze karetní hry. Když jsem psal o jednoduchosti uživatelského rozhraní, je tomu opravdu tak. Na úvodní obrazovce jsou důležitá tlačítka Backup a Restore, není třeba uživatele zatěžovat ničím dalším. Pokud vám to nevyhovuje a chcete zůstat u této aplikace, je možné ji přepnout do rozšířeného módu, který dovoluje vybrat, co chcete zálohovat a do jakého adresáře soubor zálohy uložit.


Notes zaznamenává jak hlasové poznámky, tak i ty kreslené. Např. u Palm OS je pro záznam hlasu a kreslení poznámek vyhrazena samostatná aplikace, u Windows Mobile je vše pod jednou ikonou, což mě osobně více vyhovuje.Základem kancelářských programů jsou texty a tabulky. V Pocket Wordu a Pocket Excelu jsme vyzkoušeli několik souborů i základních operací a na žádné problémy jsme nepřišli. Jak vidíte na snímcích, kvůli malému rozlišení se na displej vejdou jen dva sloupce textu (pokud nezměním jejich šířku), naštěstí je Pocket Excel vybaven fullscreen prohlížením. Kapesní Excel umožňuje vkládat funkce, měnit vlastnosti buněk a další základní funkce.


Mezi dodávanými programy je i MSN Messenger, který já i několik známých používáme jen proto, že je třeba mít v Messengeru účet pro přístup k některým službám atp. Pro našince by byl užitečnější spíše ICQ klient či univerzální Jabber.

Nyní přejdeme k nastavení. V Settings se dá změnit funkce bočních tlačítek i těch pod displejem. Dále je možné aktivovat zámek kláves.


Užitečné je automatické doplňování slov, i když není v češtině.


Méně je někdy více. Tuto starou známou pravdu lze s úspěchem aplikovat i na Start nabídku, do ní si můžete umístit jen nejčastěji používané aplikace.

Ačkoliv je šance, že se vám ztracené PDA vrátí, velmi malá, nezapomínejte na vyplnění informací o majiteli. Jen tak vás může poctivý nálezce kontaktovat.