Ideální doplněk ke staršímu notebooku
29.11.2002, Štěpán Mrázek, recenze

V dnešní době jsou již snad všechny notebooku vybaveny faxmodemem. Otázkou ovšem zůstává jak se připojí k internetu starší majitelé, jejichž notebook není faxmodemem vybaven ? Snadno, použijí modem externí. Nejlépe s USB rozhraním.
Kapitoly článku:
- Ideální doplněk ke staršímu notebooku
- Dodávané příslušenství, testy rychlosti a závěr
Připojení k internetu je v dnešní době v podstatě standardem, pro mnoho lidí je však spíše nutností. Pokud máte klasickou desktopovou sestavu, není problém dokoupit PCI faxmodem za pár stovek. Otázkou je co dělat v případě, že vlastníte starší notebook (aktuálně prodávané modely již běžně obsahují faxmodem), který takto vybaven není. V takovém případě máte dvě možnosti, první je PCMCIA zařízení (povětšinou se vyrábějí společně s Ethernet řadičem) a druhou pak externí modem na USB rozhraní. Jeden takový faxmodem vám představíme v dnešní recenzi.
Pozn.: Pokud vás zajímají rozdíly mezi jednotlivými druhy modemu (winmodem, softmodem, atd.) doporučuji vám tento článek.
Pozn.: Na další stránce naleznete přehled dodávaného softwaru a jeho možností společně s výsledky provedených testů.
Jedná se o soft modem Well FM-56USB s rozhraním USB, který je postaven na čipové sadě SGS Thomson. Faxmodem podporuje samozřejmě protokol V.90, podporuje zároveň i nejnovější protokol V.92 – i když si nejsem jist, zda je využití tohoto protokolu v našich končinách vůbec možné. Zkoušel jsem se namátkou dotázat několika ISP (IOL či Tiskali) a nikdo z nich tento protokol nepodporuje a to ani na placených připojeních. Vyjímkou je snad jedině Volný, kde je možné (alespoň podle údajů od ISP) tento protokol použít.
Pozn.: Pokud vás zajímají rozdíly mezi jednotlivými druhy modemu (winmodem, softmodem, atd.) doporučuji vám tento článek.
Technické specifikace
- Softmodem
- USB rozhraní
- Čipová sada SGS Thompson
- Funkce data, fax, voice
- 2x konektor RJ-11, 1x USB kabel (napevno připojený k modemu)
- Přenosové protokoly: V.92, V.90, V.34, atd. (maximální rychlost 56 Kb/s)
- Protokol pro videokonference: V.80
- Korekce chyb: V.42 LAPM, MNP 2-4
- Komprese dat: V.44, V.42bis, MNP 5
- Fax: G3 kompatibilní, Class 1, rychlost vysílání/příjem až 14,4 Kb/s
- Doporučená konfigurace: Pentium 233 MHz, 32 MB RAM
- Ovladače: Linux (jádro 2.4), Windows 98/ME/2000/XP
Download ovladačů
Pro operační systémy zmíněné v přehledu technických specifikací si můžete stáhnout ovladače přímo ze stránek společnosti Joyce, která nám faxmodem k recenzi zapůjčila:
- Windows 98 - http://www.joyce.cz/download/Fm56usb98.zip
- Windows ME - http://www.joyce.cz/download/Fm56usbME.zip
- Windows 2000 / Windows XP - http://www.joyce.cz/download/Fm56usb2000XP.zip
- LINUX kernel 2.4.x - http://www.joyce.cz/download/slmdm-2.7.4_i386.tar.gz, http://www.joyce.cz/download/slmdm-2.7.4_debug.tar.gz
Pozn.: Na další stránce naleznete přehled dodávaného softwaru a jeho možností společně s výsledky provedených testů.