www.svethardware.cz
>
>
>

iiyama ProLite XB2780HSU: stvořen pro filmy

iiyama ProLite XB2780HSU: stvořen pro filmy
, , recenze
Dnes se na trhu vyskytuje valná většina monitorů s technologií IPS. Pro filmy se však hodí daleko více technologie VA. A právě taková je dnes recenzovaná iiyama ProLite XB2780HSU. Uvidíme, jak si poradí s našimi náročnými testy.
K oblíbeným
reklama

Pozorovací úhly


Pokud máte doma monitor s technologií TN, tak vás tento monitor velmi příjemně překvapí. Pokud však máte IPS, tak se vám nebude zdát barevný posun při pohledu ze strany. Tento posun barev je občas docela otravný a pro fotografy se až tolik nehodí. Ve filmech to má za následek změnu pleťové barvy.


BenQ GW2750HM - pozorovací úhly


Rozložení kontrastu


Nyní se podíváme na kontrast. Ten je totiž u monitorů s technologií A-MVA výrazně vyšší než u IPS. Konkrétně je to kontrast kolem 5000:1. Takto vysoký kontrast jinde prakticky nenajdete. A samotné rozložení po ploše monitoru je také docela příjemné. Nejnižší 4233:1 je sice o 30% nižší než maximální 6033:1, ale okem si tohoto rozdílu tolik nevšimnete. Čím je kontrast vyšší, resp. černá černější, tím je lidské oko méně schopno rozlišit rozdíly. Takže pokud budeme mít například rozdíl 700:1 a 1000:1 u IPS, tak bude okem daleko lépe viditelnější než 30% změna u vysokého kontrastu.


BenQ GW2750HM - kontrast při maximální jasu


BenQ GW2750HM - kontrast při jasu 120cd/m2


Při zkalibrování monitoru na 120 cd/m2 se sice rozdíl ještě lehce prohloubil, ale stále jsem si toho okem prakticky nevšiml.


Průběh jasu


Výrobce slibuje kontrast 300 cd/m2. Ten je však výrazně vyšší a dosahuje hodnoty 419 cd/m2. Právě i z tohoto důvodu je nejnižší jas docela vysoký. Celých 79 cd/m2. Pro filmy to však vůbec nevadí a vadit to bude jen lidem pracujícím v noci a hlavně s textem.


BenQ GW2750HM - průběh jasu


Podsvícení


Protože se jedná o 27" monitor, tak lze očekávat horší podsvícení. Monitor samozřejmě nemá jakoukoli kompenzaci podsvícení. Přesto se monitor popral s podsvícením docela obstojně. Hlavním důvodem toho, že je podsvícení docela dobré, je fakt, že nemá průsvity na okrajích. Ani nedochází k velkým výkyvům podsvícení uprostřed monitoru. Na krajích tmavší podsvícení totiž každý očekává a u fotek to pouze zvýrazní vinětaci.


BenQ GW2750HM - podsvícení 3D graf


BenQ GW2750HM - podsvícení 2D graf


BenQ GW2750HM - rozložení jasu při maximálním nastavení jasu v OSD


BenQ GW2750HM - rozložení jasu v procentech


BenQ GW2750HM - rozložení jasu při 120cd/m2


BenQ GW2750HM - rozložení jasu při 120cd/m2 v procentech


A oko vnímá navíc jas zcela odlišně. Má totiž logaritmické měřítko, a proto převádíme grafy do gamy 2,2. Zde si můžete všimnout, jak se podsvícení jeví pro oko.


BenQ GW2750HM - podsvícení přepočet na gamu 2,2 3D graf


BenQ GW2750HM - podsvícení přepočet na gama 2,2 v 2D grafureklama
Nejnovější články
NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo
Nyní se už opravdu můžeme těšit na to, že společnost SpaceX vstoupí do historie jako první soukromý subjekt, jemuž se povedlo umístit člověka na oběžnou dráhu. Participovat v tom bude pochopitelně i NASA, která si zvolila své staré logo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu
Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint byl vypuštěn na trh už loni v říjnu, ale nedávno tato hra dostala podporu API Vulkan v rámci aktualizace na verzi 2.0. Server Kitguru se tak podíval na to, co to přinese s ohledem na výkon 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
První testy: o kolik procent je nová GTX 1650 s GDDR6 rychlejší než stará verze? První testy: o kolik procent je nová GTX 1650 s GDDR6 rychlejší než stará verze?
Grafická karta GeForce GTX 1650 s paměťmi GDDR6 přichází stále ještě jako oficiálně nepředstavená novinka, ale její nástup je v podstatě jistý. Nyní se můžeme podívat na to, jaký výkonnostní nárůst můžeme očekávat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hubble a XMM-Newton našel nejlepší důkaz o existenci středních černých děr Hubble a XMM-Newton našel nejlepší důkaz o existenci středních černých děr
Černé díry střední velikosti jsou objekty, které jsou na tom podobně jako temná hmota či energie. Je zřejmé, že tam někde musí být, ale přesvědčivý důkaz zatím chybí. Nebo snad chyběl, jak ukazuje nová zpráva.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nastupuje NIC Killer E3100 pro 2,5Gb/s Ethernet Nastupuje NIC Killer E3100 pro 2,5Gb/s Ethernet
Společnost River Networks ohlásila vylepšenou verzi svého ethernetového kontroleru E3000, která přijde s označením E3000 a podporou Ethernetu s propustností 2,5 Gb/s. Nastane už přechod na rychlejší sítě?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář