reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

iiyama XB2374HDS: všestranné e-IPS?

, , recenze
iiyama XB2374HDS: všestranné e-IPS?
Společnost iiyama si pro nás připravila další e-IPS monitor. V poslední době se zdá, že e-IPS zaplavily prakticky všechny výrobce. Dnes se tedy podíváme, jak si s touto novou a nadějnou technologií poradila japonská iiyama v podobě 23" modelu.
iiyama XB2374HDS: všestranné e-IPS?

Pozorovací úhly


Dnešní monitor má lehce lesklejší povrch. Nejedná se sice o klasickou leštěnou povrchovou úpravu, ale monitor chytá trochu víc odlesků, než je zvykem. S tím musíme počítat i při pozorovacích úhlech. Barvy jsou však při pohledu ze stran perfektní. S modrým až fialovým nádechem se u IPS panelů počítá.


Kontrast


Maximální kontrast jsem naměřil velmi pěkných 1095:1. To přesahuje teoretický papírový kontrast 1000:1. Pokud si však spočteme průměrný naměřený kontrast po celé obrazovce, dostáváme zcela jinou hodnotu: 611:1. To už tak pěkně nevypadá. Na vině jsou hlavně průsvity v okrajích, o kterých jsem psal v předchozí kapitole.


Rozložení kontrastu


Podívejme se na samotné rozložení kontrastu po obrazovce. Zde je jasně vidět, kde jsou průsvity a kde zkrátka klesá kontrast a zvyšuje se jas černé barvy.

Minimální kontrast je velmi malý: 170:1 je hodnota obvyklá hlavně u notebooků. Zde se tedy projevila nízká cena panelu. Je to škoda.


Průběh jasu


Průběh jasu je prakticky ukázkový. Regulace je plynulá a ničím nerušená. Maximální hodnota 270 cd/m2 lehce překračuje udávanou hodnotu. Musíme si však uvědomit, že průběh jasu měříme v místě maximálního jasu. Pokud jej přepočítáme na průměrný jas (spodní čára grafu), jedná se o průměrný výsledek.

Nejnižší jas je průměrných 84 cd/m2. Pro sledování v noci to není až tak nízká hodnota a některým lidem by nižší hodnota přišla jistě vhod.


Stabilita jasu


Opět tu máme LED podsvícení, a tak se náběhem jasu nemusíme prakticky vůbec zabývat. Hned po zapnutí monitoru můžete pěkně sledovat obraz v jeho plné síle.


Podsvícení


Podsvícení, ach to podsvícení. To je asi tou největší slabinou tohoto monitoru. Při pohledu na grafy si jistě uděláte dobrý obrázek o tom, kde jaké je. Spodní část monitoru je celkově jasnější, avšak zcela spodní okraj je opět tmavší. Při zobrazení bílé se zkrátka průsvity z okrajů neprojevují. Zní to jako paradox, ale je to obecná vlastnost průsvitů.


Průměrné hodnota jasu podsvícení je 237 cd/m2 což je lehce pod hodnotou udávanou výrobcem, ale i tak se jedná o pěkný výsledek.


reklama
reklama
reklama