reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

iiyama XB2374HDS: všestranné e-IPS?

, , recenze
iiyama XB2374HDS: všestranné e-IPS?
Společnost iiyama si pro nás připravila další e-IPS monitor. V poslední době se zdá, že e-IPS zaplavily prakticky všechny výrobce. Dnes se tedy podíváme, jak si s touto novou a nadějnou technologií poradila japonská iiyama v podobě 23" modelu.
iiyama XB2374HDS: všestranné e-IPS?

Odchylka dE a barevný gamut


Co se týče barevného gamutu, tak ten iiyama XB2374HDS poskytuje prakticky přesný popis sRGB. V modré a zelené jsou lehké odchylky, ale na to jsme celkem zvyklí. V této cenové kategorii se tedy jedná o běžný výsledek. Zkrátka vše v pořádku.
Novější diagram CIE 1976 ukazuje onu lehce problémovější modrou.
Výchozí porfil


Podívejme se na konkrétní barevné odchylky. Ve výchozím nastavení monitor poskytuje pouze průměrné barevné podání. Prakticky všechny hodnoty jsou takzvaně přes čáru a pro profesionální grafiky to není dobré znamení. Průměrná barevná odchylka dE(2000)=2,89 není nic moc pěkného. Uvidíme, co s tím udělá kalibrace či ostatní profily.
Profil sRGB


Profil sRGB není o moc lepší. Některé barvy jsou sice už i pro občasnou grafickou práci dostatečné, ale ve výsledku to stále není ono. Průměrná odchylka dE(2000)=2,8 stále není to pravé ořechové.
Profil Studené


Přednastavené studené barvy nepřináší nic překvapivého. To se nestává asi u žádných monitorů. Obvykle jsou tyto režimy jen do počtu a zkrátka málokdo je využije. Barevná odchylka dE(2000)=3,35.
Profil Teplé


Až profil teplých barev přinesl alespoň nějaké zlepšení. Nejde však o samospásu a pořád čekáme na to, co udělá kalibrace. dE(2000)=2,79.

Nastavení monitoru bylo následující:
  • R=50
  • G=49
  • B=45
  • Kontrast: 50
  • Jas: 18

Docela příjemných hodnot barev dosáhnete, pokud zkalibrujete panel přes OSD menu. Většina barev se již pohybuje pod hodnotou dE(2000)=3 (ona čára v grafu). Pouze zeleno-modrá není pod 3. Průměrná barevná odchylka dE(2000)=2,17 už není tak špatná. Pokud tedy vlastníte tento monitor, určitě si trochu pohrajte s OSD menu a získáte alespoň slušné barvy.
Kalibrované pouze přes OSD


Kalibrace


Po kalibraci se už dostáváme na výrazně lepší výsledky. Pouze černá barva se nám vyšvihla do nepříjemných výšin. To je obvykle vinou nepřesnosti samotné kalibrace. Aby totiž posunul profil barvy k požadovaným, tak jsou vybrány jen některé a mezi nimi se interpoluje. Není možné kalibrovat všech 16,7 mil barev, co poskytují 8bitové barvy.

Průměrná barevná odchylka po kalibraci je už velmi slušných dE(2000)=1,15.

Jako vždy si můžete stáhnout ICM profil zde. Mějte však na paměti, že profil nemusí u vašeho monitoru podávat tak kvalitní výsledky. Pokud navíc nastoupí jiné revize monitoru, tak už profil nedoporučuji používat.


reklama
reklama
reklama