reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Intel NUC5PGYH: hotové mini PC s Windows 10

, , recenze
Intel NUC5PGYH: hotové mini PC s Windows 10
Dnes se podíváme na minipočítač od Intelu, který dostal označení NUC5PGYH, pod nímž se ukrývá již hotový počítač vybavený RAM i pamětí pro data a systémem Windows 10. To rozhodně není mezi NUC obvyklé.
Intel NUC5PGYH: hotové mini PC s Windows 10

Teploty a hlučnost


Nyní se podrobněji zaměříme na teploty různých částí počítače a také jeho hlučnost. Ta je v klidu nízká a NUC běží v klidu, a to díky regulaci otáček chladiče využívajícího radiální ventilátorek. Vzhledem k nízké klidové teplotě procesoru bychom ale mohli v BIOSu nastavit ještě nižší otáčky, aby byl počítač zcela klidný. Jenomže lze předpokládat, že si jej řada uživatelů vybaví pevným diskem a v takovém případě nám hluk ventilátoru "nahradí" právě on. Ani v nejvyšší zátěži se hlučnost moc nezvýší (pokud vůbec), takže toto PC nás rozhodně nebude rušit, přičemž teplota je stále v normě.

Není divu, že s chlazením není u procesoru s TDP 6 W (SDP 4 W) velký problém, zvláště když je jeho součástí i grafické jádro a čipová sada. Zbývá se podívat, v jakém rozmezí se pohybují teploty procesoru dle jeho interního čidla. Je pochopitelné, že vzhledem k celkově nízké spotřebě nepůjde o velké rozpětí.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
CPU
40 °C
60 °C

Teploty byly měřeny ve 21°C okolním prostředí s použitím aplikací Core Temp pro měření a Prime95 a PCMark pro zajištění zátěže. A zvláště při zátěži procesoru a grafiky jsme tento nettop nešetřili, protože tehdy se o obě procesorová jádra postaral Prime95 a trápeno bylo i grafické jádro.

Z výsledků v tabulce je vidět, že otáčky ventilátoru by v klidovém režimu mohly jít klidně níže, aby se vytratil i jeho slabý šum. Nad 60 °C jsme se nedostali a v klidu se teploty propadly jen o 20 °C, a to při hlučnosti, jejíž změny jsem nezaznamenal, takže systém nepocítil nutnost výrazně měnit otáčky svého jediného ventilátoru. Zbývá dodat, že procesor Pentium N3700 má maximum na 90 °C , takže jsme ještě hluboko v normě.


Spotřeba a zátěž při přehrávání filmů


V druhé části této kapitoly se podíváme na minimální i maximální spotřebu, což doplníme o pohled na žravost sestavy i její zátěž jednoho jádra a celkového CPU včetně grafického jádra. Nejdříve tedy uvedeme hodnoty spotřeby v klidu a zátěži, která odpovídá předchozím naměřeným teplotám. Ve vypnutém stavu nám měřák Voltcraft Energy Check 3000 ukázal nulu, ale to neznamená, že v takovém případě si počítač nic nevezme.

Ikona Odkaz na databázi
klid
1 jádro
plná zátěž
Spotřeba
3,5 W
6,5 W
13 W

Spotřeba v klidu je pouze 3,5 W, takže pokud počítač zapomenete vypnout, vaši peněženku to rozhodně bolet nebude. Spotřeba v zátěži odpovídá jednak jednomu jádru zatíženému v Prime95 a pak je tu zcela zatížený procesor pomocí Prime95 i 3DMarku. Pokud bylo zatíženo jen jedno jádro, spotřeba činila pouze 6,5 W, při zatížení obou jader pomocí čtyř procesových vláken i grafiky se spotřeba vyšplhala na 13 W. Především díky velmi nízké hodnotě v klidovém provozu můžeme být s tímto počítačem velmi spokojeni a i při nejvyšší zátěži si vezme tak málo, že by byl klasický stolní počítač vybavený grafickou kartou daleko náročnější i v klidovém režimu. Je ale také zřejmé, že zde už mají velký vliv připojené periferie, které mohou spotřebu zvýšit a naše hodnoty také nepočítají se zapojeným 2,5" SSD nebo pevným diskem.

Nízká spotřeba tedy vyvažuje spíše nízký výkon tohoto počítače, ale pokud nám ten bude stačit, tak vše ostatní by už mělo spíše jen potěšit.

reklama
reklama
reklama