reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Intel SSD 520 a Kingston SSDNow V+200 v testu

, , recenze
Intel SSD 520 a Kingston SSDNow V+200 v testu
Výrobci neúnavně vyvíjejí nové modely SSD, a tak musíme reagovat také my s naším testem, v němž se předvedou novinky firem Intel a Kingston. Obě testovaná SSD jsou založena na identických kontrolerech firmy SandForce a obě jsou určena pro běžné spotřebitele.
Intel SSD 520 a Kingston SSDNow V+200 v testu

Testovací konfigurace


SSD byla připojena na základní desku Intel Clear Folk DH67CF - Intel H67 a testy byly provozovány v 64bitových Windows 7 se zapnutou funkcí TRIM. To si můžete sami ověřit zadáním příkazu "fsutil behavior query disabledeletenotify" do příkazového řádku. Pokud bude odezvou nula, TRIM je aktivován a pokud se objeví jednička, pak tomu tak není. Všechny disky měly verze firmware, které TRIM podporovaly.

Pro samotné testy jsme si přizvali 3 obvyklé aplikace:
  • h2benchw ve verzi 3.12
  • PCMark Vantage a jeho dílčí test pevných disků
  • ATTO Disk Benchmark ve verzi 2.46.

Testy h2benchw a PCMark Vantage pak byly zopakovány třikrát a výsledek se určil z průměru našich měření. ATTO obvykle udává velmi podobné hodnoty a navíc budou jeho výsledky sloužit spíše jako orientační, a tak nebyl důvod u něj průměrovat více hodnot.

Nyní již přichází čas na první výsledky z programu h2benchw rozdělené na testy seeku, pak sekvenčního čtení a nakonec nejdůležitější aplikační testy zakončené celkovým indexem, jejž využijeme i pro závěrečné hodnocení. Výsledky nově testovaného SSD Kingston SSDNow V+200 a Intel SSD 520 Series zařadíme po bok již dříve zkoušených Intel SSD 510 a OCZ Vertex 3 a samozřejmě také vedle 120GB a 240GB modelu Kingston HyperX SSD. A ještě si zopakujeme testovací sestavu, kde je důležitá platforma Sandy Bridge s nativní podporou SATA 6 Gbps, kterou pro nová SSD firmy Intel a OCZ Technology přímo doporučují.

Ve výsledných grafech budou nově testované modely zvýrazněny pomocí červených sloupců, abyste je mohli snadno identifikovat.


h2benchw v3.12 - seek


Přístupová doba je velkou výhodou elektronických pamětí, které mají v tomto ohledu nad mechanickými pevnými disky velkou výhodu, protože nemusí čekat na otočení té pravé části disku pod hlavičky a jejich vystavení. Tato doba se navíc u nich nemění (či by se měnit aspoň neměla) v závislosti na místě přístupu, a proto si ani neuvedeme hodnoty přístupu pod prvních 512 MB prostoru, protože by to bylo zbytečné.Průměrná přístupová doba u nového Kingston SSDNow V+200 byla celkem v normě, pouze při psaní byla oproti jiným modelům téže firmy mírně zvýšená. V případě Intelu byla přístupová doba vždy o něco vyšší než u jiných SSD, ovšem SSD 520 Series již využívají kontroler SandForce, který by měl hodnoty dostat na úroveň stejně vybavených modelů jiných firem. To se podařilo jen částečně.


h2benchw v3.12 - sekvenční operace


V těchto testech můžeme očekávat ty nejvyšší naměřené hodnoty, což se samozřejmě bude týkat také ATTO Disk Benchmark, kde budeme testovat víceméně to samé. Zde se jako obvykle objevila sestupná tendence výsledných hodnot, což je problém snad všech SSD. Nejprve provedeme test průměrného sekvenčního čtení, pak je to sekvenční zápis. A nakonec je to opakované čtení označované jako Core Test, které by mělo v podstatě reflektovat rychlost komunikace SSD s kontrolerem základní desky.

Sekvenční čtení a zápis se moc nevydařil modelu Kingston SSDNow V+200, který dosáhl nejnižších hodnot ze všech modelů se SandForce. V Core Test se o něco zlepšil, zatímco Intel SSD 520 byl všude v podstatě průměrný. Nyní již ale přijde čas na lámání chleba, neboť doposud jsme SSD pouze zahřívali.


h2benchw v3.12 - aplikační testy


A nyní k nejdůležitější části této kapitoly, která by měla zajímat uživatele hodlající upotřebit SSD jako systémový disk. Připraveny jsou aplikační testy rozdělené na swapování, instalování, testy simulující Word, Photoshop, kopírování, F-Prot (práce antiviru) a nakonec byl z těchto všech výsledků sestaven aplikační index.

Aplikační testy ani jedno z nově testovaných SSD nezvládlo nijak obdivuhodně. Dá se říci, že se spíše jen oba modely jen přetahovaly o to, který z nich bude skutečně na chvostě SSD vybavených kontrolerem SandForce a který bude jen o málo lepší, což nakonec o chlup lépe zvládl Intel SSD 520. Toto SSD bylo přitom následně pomocí nástroje Intel SSD Toolbox a jeho Secure Erase vráceno do ideální kondice a poté proběhly další, už jen aplikační testy. Výsledek ale odpovídal tomu, co můžete sami vidět výše v uvedených grafech.

A co na to řekne PCMark Vantage?

reklama
reklama
reklama