Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak se chovat k CD-ROM

16.9.1999, Radim Vařák, recenze
Jak se chovat k CD-ROM
Zaslouží si šetrné zacházení.
CD-ROMCD-ROM mechanika je dnes již stejně běžnou součástí počítače jako disketová jednotka. Počítač bez CD-ROM mechaniky si vzhledem k objemům instalačních balíků už ani snad neumíme představit. Většina uživatelů osobních počítačů jistě potvrdí, že mechaniky CD-ROM patří mezi nejporuchovější komponenty PC sestav a také bohužel i mezi součásti s nejnižší životností. Jsou citlivé jak na správné zacházení, tak na pracovní prostředí ve kterém jsou provozovány. Rád bych vás proto seznámil se zásadami a problematikou správného používání, údržby a oprav počítačových CD-ROM mechanik.

Hlavním problémem je to, že se jedná o zařízení elektromechanická, kde mechanická část samozřejmě nedosahuje spolehlivosti elektroniky, která je dnes již na mimořádně vysoké úrovni, zejména pokud si uvědomíme, že obvodová složitost elektroniky CD-ROM si příliš nezadá se složitostí počítačové základní desky.

Nejnáročnější součástí mechaniky CD-ROM je samotná laserová jednotka, jejíž optika musí být schopna dokonale zaostřit a přečíst záznamovou stopu na disku, jejíž šířka dosahuje přibližně jedné tisíciny milimetru a to vše při mimořádně vysokých otáčkách disku, které dnes již u nejrychlejších mechanik dosahují 10.000 ot/min. Je proto pochopitelné, že zaostření paprsku na takto úzkou stopu nelze realizovat mechanickým posuvem optiky laseru a proto vlastní zaostřování laseru na stopu pracuje na principu magnetodynamickém. Optická čočka laseru je pružně upevněna spolu s vychylovacími cívkami v magnetickém poli a změnou tohoto pole dochází jak k dopřednému, tak i stranovému posuvu a tím vlastnímu zaostření paprsku laseru na stopu.

Největším nepřítelem optiky laserové jednotky je prach. Mechaniky CD-ROM nejsou nikdy zcela dokonale uzavřeny a pak stačí zrnko prachu na optice a dojde ke zkresleni laserového paprsku a tím k podstatnému zhoršení nebo i znemožnění čtení. Situace sice není vždy tak kritická, v praxi se často setkáváme s mechanikou, jejíž optika není téměř pod vrstvou prachu vidět a která přesto ještě čte i zapisuje docela spolehlivě. Ale i naopak, téměř neviditelné zrnko prachu může znemožnit její funkci zcela.

Čistota optického systému je tedy prvním předpokladem správné funkce CD mechanik. Na amatérské čištění se sice prodávají tzv. čistící cédéčka, jejich použití však nemohu příliš doporučit. Jedná se totiž o jemný štěteček, zabudovaný do běžného disku, který samotnou čočku laseru za poměrně vysokých otáček opráší. Riskujete tím nejen poškrábání plastové čočky laseru, ale dokonce i úplné vytržení pružně zavěšené optiky, zejména u těch typů, kde je optický systém poněkud vysunut.

V profesionální praxi se k čištění používá zásadně Isopropyl, jehož kilogramová cena přes dva tisíce korun se však vymyká možnostem běžného uživatele. Rozhodně nelze doporučit použití běžného etylalkoholu, ten je lépe použít ke zcela jinému účelu, o denaturovaném lihu nebo okeně ani nemluvě. Vvyčištění CD mechaniky raději svěřte odborné opravně.

Kromě samotného prachu optickému systému mimořádně nesvědčí cigaretový kouř. Dnes se již stále více prosazuje na pracovištích a kancelářích zákaz kouření, je-li však mechanika v zakouřeném prostředí provozována, její životnost se mimořádně sníží. Musíme si totiž uvědomit, že laserovou jednotku nelze z principu hermeticky uzavřít a zplodiny z cigaretového kouře se usazují nejen na vnější straně optiky, ale také uvnitř na odrazném zrcadle nebo hranolu. Zde se vyčištění již vymyká z možností i velmi vyspělého servisního pracoviště a pomůže jen kompletní výměna drahé laserové jednotky.

Kamenem úrazu bývá samozřejmě i stav samotného kompaktního disku. I malý škrábanec znamená totiž ztrátu obrovského množství dat. Elektronika CD-ROM je sice schopna chybějící data dopočítat, tato její schopnost však není neomezená, nehledě na to, že se velmi snižuje rychlost přenosu dat a pak vaše nová mechanika s šestatřicetinásobnou rychlosti pracuje stejně jako stará "osmička". Snažte se proto média vždy chránit před poškozením, a to šetrným zacházením a skladováním v původních obalech. I tak se často nevyhnete problémům. Každý se jistě již setkal s potížemi při čtení medií různých výrobců, a to zejména u amatérských tzv. pálených cédéček. Některá mechanika čte dobře modrá a zelená ale nečte zlatá media a tak podobně…Těmto problémům se bohužel v praxi nevyhnete ani u zcela nových mechanik a lze je omezit pouze důsledným používáním kvalitních disků renomovaných výrobců.

Další věcí, která snižuje životnost mechanik CD-ROM je zbytečné ponechávání medií v mechanice. I když laserová dioda pracuje s malými výkony řádu mikrowattů, je to součást, která se provozem poměrně rychle opotřebovává. Neponechávejte proto medium v mechanice pokud s ním nepracujete, aby laserová jednotka nebyla nucena zbytečně spínat a zaostřovat na stopu a tím docházelo k jejímu předčasnému opotřebení. K aktivaci CD-ROM mechaniky totiž dochází i tehdy, pokud z ní vůbec číst nechcete, ale máte například možnost vybrat si z pevných disků vašeho počítače. Operační systém v takovém případě zjišťuje, jaké CDčko máte mechanice (načítá jeho jmenovku).

Časté závady, se kterými se v praxi setkáváme, jsou vady vlastního posuvu laserové jednotky. Hrubé nastavení laseru na stopu je totiž vyřešeno mechanicky pomocí ozubeného nebo šnekového převodu, přičemž vlastní pohyb zabezpečuje běžný stejnosměrný komutátorový motorek. Kromě opotřebení součástí převodu, které má za následek zvýšení vůlí v převodu a tím snížení přesnosti posuvu dochází často k poruchám samotného motorku nebo jeho ovládací elektroniky. Svou roli zde také hraje znečištění vedeni laserové jednotky, které zapříčiňuje zvýšení mechanických odporů a tím další problémy.