Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jednu HD 4870 X2 nebo GTX 260 SLI?

20.10.2008, Petr Štefek, recenze
Jednu HD 4870 X2 nebo GTX 260 SLI?
V dnešním článku se zaměříme na kategorii, kterou jsme pracovně pojmenovali jako "rozumný" high-end. Podíváme se tak na dvojici GeForce GTX 260 ve SLI a Radeon HD 4870 X2. Oba soupeřící systémy se pohybují v podobné cenové relaci, ale každý je poněkud jiný. Jak si vedou obě řešení v posledních hrách, to uvidíme na následujících stránkách.

    Extrémisty s 30" LCD monitory by jistě mohlo zajímat, jak si oba systémy vedou právě v nativním rozlišení jejich monitorů v širším spektru her. V následující tabulce jde dobře vidět rozdíl mezi jednotlivými systémy. V několika případech bylo zvoleno rozlišení o řád nižší, aby bylo možné porovnávat ještě ucházející hodnoty okolo 30 snímků za sekundu. Poslední sloupec "Výkon SLI (%)" znamená, kolik procent výkonu Radeonu HD 4870 X2 SLI má. Pokud tedy najdete hodnotu např. 79,25, pak platí, že GeForce GTX260 SLI dosahuje cca 80% výkonu Radeonu a je tedy pomalější. Pokud je číslo rovno nebo větší 100, pak je SLI stejně rychlé nebo rychlejší než konkurenční Radeon HD4870 X2.Z tabulky je jasně patrné, že oba systémy jsou relativně vyrovnané, tedy až na některé vyjímky, jako je Age of Conan, S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky nebo Crysis. Obecně se dá říci, že kvůli menší paměti může SLI GeForce GTX 260 mít v tomto extrémním rozlišení podstatně nižší výkon. Týká se to zejména novějších her.

Poznámka: Ve článku o zbrusu nové hře S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky jsem neúmyslně poškodil Radeon HD4870 X2, když jsem prohlásil, že CrossFire v této hře zatím nefunguje. Po reinstalaci systému, poslednímu patchi a instalování ovladačů Catalyst 8.10 se vše zdá být vyřešeno.