reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Kenwood UCR004010 CD-ROM

, , recenze
40x CD-ROM mechanika s novou technologií TrueX.
Rychlost CD-ROM mechanik neustále roste až k téměř k oblačným výšinám (připravuje se 44x rychlostní a dokonce i 60x CD-ROM), ovšem ne vždy je to ve prospěch věci. Vyšší rychlosti je vesměs dosahováno zvýšením rychlosti rotace CD disku, kterou však není možno udržet stejnou ve všech částech disku (směrem ke středu disku se rychlost snižuje až na zhruba 17x - při vyšší rychlosti by totiž nebylo možné data, uložená na kratších stopách, číst). Další nevýhodou je také to, že není možné trvale udržovat rychlost otáčení přes 8500 ot/min. kvůli nadměrné produkci tepla a zatížení motorku, takže po určitém čase (přibližně 10 sekund) se rotace disku zastaví. Jeho opětovné roztočení při požadavku na čtení zabere několik sekund (přibližně 5) prodlevy. Nezanedbatelným záporem není ani fakt, že při vyšších rychlostech otáčení je mechanika citlivější na poškozené CD disky, takže i mírné poškrábání může způsobit nečitelnost dat.

Odlišnou cestu zvýšení rychlosti CD-mechanik zvolila firma Zen Research, která představila svou technologii "TrueX". Její inovace spočívá v použití více laserových paprsků pro paralelní čtení dat. Klasické CD-ROM mechaniky používají pro čtení jediný laserový paprsek, který neumožňuje načítat data z několika stop současně. V TrueX mechanice je jediný laserový paprsek rozdělen do sedmi paprsků, které umožňují multi-paprskovému detektoru číst data ze sedmi nezávislých stop (nemusí se tedy jednat pouze o stopy sousední). Načtená data jsou poté uspořádána do jednoho výsledného "bitového proudu".

Prvním výrobcem, který ve své CD-ROM mechanice použil TrueX technologii je Kenwood, známý spíše z oblasti audio zařízení. UCR004010 je CD-ROM mechanika s rozhraním ATA (tedy EIDE) s nezvykle velkým 2MB datovým bufferem (data načtená paralelními paprsky musí být před svým sjednocením někde uložena). Podle Hi-Val, distributora UCR004010, je přenosová rychlost této mechaniky ("pravých" 40x150KB/s=) 6MB/s a průměrná přístupová doba je 90ms. Mechanika je klasicky vybavena čtyřpinovým audio konektorem a dvoupinovým SPDIF digitálním výstupem pro připojení k novějším zvukovým kartám.

Pro zjištění skutečné výkonnosti byly provedeny benchmarkové testy srovnávající tuto novou mechaniku s CD-ROM Plextor UltraPlex PX-32T, což je velice kvalitní 32x mechanika. Konkrétní výsledky v testech Ziff-Davis WinBench 98 a CD Tach 98 naleznete na StorageReview.

Winbench 98 dokáže změřit přenosovou rychlost CD mechaniky při čtení na vnějším a vnitřním okraji, Kenwood dosahuje v obou případech vyrovnaného výsledku kolem 6,4MB/s, rychlost Plextor se z okrajových 5MB/s snižuje na vnitřních 2,5MB/s. Přístupová doba je u Kenwood (103,6ms) o něco vyšší než u Plextor (92,1ms) a také zatížení procesoru je v případě Kenwood vyšší.

Vyrovnanou rychlost čtení ve všech částech disku potvrzuje i CD Tach 98, který provádí měření v devíti pravidelně rozložených oblastech (nejen na okraji a uvnitř), podle kterých mechaniku ohodnotí. Zatímco Plextor byl hodnocen jako 21,3x, Kenwood dosáhl vynikajícího výsledku 43,0x.

Výborně obstál Kenwood i při kopírování velkého souboru, při kterém byl o 30% rychlejší než Plextor. Pouze při převodu zvukových stop do wav formátu Kenwood za Plextorem poněkud zaostal.

Podle Hi-Val je Kenwood mechanika plně kompatibilní s CD-R médii, ovšem pouhé načtení kořenového adresáře zabralo celých 30 sekund a při kopírování některých (opravdu jen několika málo) CD-R disků se objevily chyby. Se zvyšováním rychlosti CD-ROM mechanik se také zvyšuje hlučnost, ovšem mechanika Kenwood je velmi tichá, což je dáno tím, že vlastní rychlost otáčení disku dosahuje 12x násobku. Zdá se také, že tato mechanika nikdy "neusíná", takže netrpí typickou prodlevou před započetím čtení. O nepřetržité rotaci disku svědčí také jeho zahřátí, které však není nijak kritické.

Celkově se dá říct, že Kenwood UCR004010 je zajímavou novinkou v oblasti CD-ROM, která využívá nové technologie k dosažení vysoké přenosové rychlosti. Nevýhodou je však vysoká cena - $199, za kterou je možné pořídit CD-ROM mechaniku včetně PCI SCSI adaptéru. Zatím však jde o první implementaci TrueX technologie, takže se dá očekávat další zlepšení včetně zvýšení přenosové rychlosti.

reklama
reklama
reklama