Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kingston DataTraveler R500: 128 GB v dlani

22.9.2011, Jan Vítek, recenze
Kingston DataTraveler R500: 128 GB v dlani
V dnešní době by nás asi měly zajímat především flashdisky vybavené rozhraním USB 3.0, které zajistí maximální propustnost dat, kterou zvládnou jejich paměti a kontroler. Kingston DataTraveler R500 však poskytne něco jiného - kapacitu 128 GB v malém provedení.
Kapitoly článku:
  1. Kingston DataTraveler R500: 128 GB v dlani
  2. Testy a závěrečné hodnocení
Nejdříve si uvedeme testovací sestavu založenou na platformě Intel.

Co se týče předešlých testů podobných produktů, pak ty se týkaly modelů DataTraveler Ultimate vybavených rozhraním USB 3.0. Nejdříve jsme testovali 16GB verzi tohoto modelu již před řadou měsíců, v dalším testu se objevily čtyři flash disky pro USB 3.0, které se však onomu 16GB Kingstonu nedokázaly vyrovnat při zapisování dat. Následoval test 32GB verze první generace DataTraveler Ultimate 3.0 a pak se představil DataTraveler Ultimate 3.0 G2, tedy druhá generace, jejíž výkony byly rozporuplné.
Ani s jedním z těchto flash disků však nebude náš DataTraveler R500 moci pracovat. Cílem bude ale ověřit, zda poskytne dostatečný výkon na to, aby zaplnění jeho 128GB kapacity netrvalo věčnost.


Testy


Následují testy výkonu flash disku ohledně přenosu dat. Vybrány byly jednak praktické úlohy, které se týkaly v první řadě kopírování (čtení a zápisu) jednoho 700MB souboru a pak to byl stejný test, v němž jsme ale využili 100 fotografií o velikosti cca 3 MB. Pak jsme ještě na flash disk pustili ATTO Disk Benchmark, jehož úkolem je otestovat rychlost čtení a zápisu daného úložného zařízení v závislosti na velikosti souborů a nakonec si na něm smlsnul HDD test, jenž je součástí PCMark Vantage.


Kingston DT R500
čtení (MB/s)
zápis (MB/s)
700MB soubor
30,62
24,54
100 fotografií
27,10
14,64


Výsledky praktických testů ukazují, že DataTraveler R500 nejen splnil své specifikace, ale dokonce je v případě zápisu překročil, a to téměř o 5 MB/s. Jeho výkon při sekvenčním čtení je pak možná i limitován propustností rozhraní USB 2.0, takže my můžeme být navýsost spokojeni. V případě kopírování menších souborů jsou pak výsledky pochopitelně výrazně nižší.

Následují zbylé výsledky syntetických benchmarků, kde si už jen ověříme to, co nám řekly praktické testy. Nejdříve jsme flash disk testovali pomocí benchmarku ATTO Disk Benchmark.

ATTO nám v podstatě potvrdil to, co jsme naměřili předtím a poukázal také na výrazně nižší rychlosti zápisu u 32kB bloků dat a menších v porovnání se čtením. Toto je však u flash disků bohužel naprosto normální a týká se i modelů s rozhraním USB 3.0.

A nakonec PCMark Vantage, v němž jsme v opakovaných testech dosáhli průměrné hodnoty 1084 bodů, což je oproti takové 32GB verzi DataTraveler Ultimate 3.0 (8350 bodů) dost málo. Je ale třeba si uvědomit, že jde o benchmark zohledňující použití flash disku jako systémového disku, na což se tato média moc nehodí. Na druhou stranu ale je dobré vědět, že dnes jsou na trhu flash disky, které v tomto bencharku dosáhnou i dvojnásobného skóre v porovnání s běžnými mobilními, tedy 2,5", mobilními disky.


Závěrečné hodnocení


Kingston DataTraveler R500 byl předmětem dnešní recenze, která ukázala, že jde o pěkně zpracovaný disk v pryžovém těle. Díky tomu nám jistě vydrží pád i z velké výšky, ovšem na druhou stranu bych jej nezkoušel moc ohýbat a ani se s ním potápět, neboť vodotěsný zcela určitě není. Kingston také myslel na možnost upevnění krytky konektoru na opačnou stranu, abychom ji neztratili a v balení nám poskytne také drobné, ale pevné poutko.Co se týče výkonu, pak Kingston udává hodnoty 30 a 20MB/s pro čtení a zápis, ovšem zápis je dle našich testů o necelých 5 MB/s rychlejší, což se moc často nevidí. Na druhou stranu jde stále o model s rozhraním USB 2.0 a když si provedeme cenové srovnání 64GB verzí DataTraveler R500 a o mnoho výkonnější DataTraveler Ultimate 3.0, vyjde nám cenový rozdíl cca 600 Kč, což již u cenové hladiny pod 3000 Kč stojí za úvahu.

Nicméně pokud vám o přenosové rychlosti ani tak moc nejde, respektive vám stačí uvedené hodnoty a nehodláte s flash diskem DataTraveler R500 otevírat lahvová piva, jedná se o dobrou volbu podpořenou pětiletou zárukou.


Nárazu odolné tělo
Mohl by se poškodit při ohýbání
Slušné přenosové rychlosti
Není vodotěsný
Cena v době testování: 4 700 Kč s DPH, pětiletá zárukaStále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu Kingston DataTraveler R500 128GB poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>Za zapůjčení Kingston DataTraveler R500 128 GB děkujeme Kingstonu
Vývoj ceny testovaného produktu: