Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kingston HyperX SSD: výkonných 120 GB

23.12.2011, Jan Vítek, recenze
Kingston HyperX SSD: výkonných 120 GB
V září jsme si v recenzi představili zbrusu nové SSD od Kingstonu, a to konkrétně 240GB model HyperX SSD. To se ukázalo jako velmi výkonné, a tak bude zajímavé zjistit, jaký výkon nám poskytne levnější 120GB verze.

Testovací konfigurace


SSD byla připojena na základní desku Intel Clear Folk DH67CF - Intel H67 a testy byly provozovány v 64bitových Windows 7 se zapnutou funkcí TRIM. To si můžete sami ověřit zadáním příkazu "fsutil behavior query disabledeletenotify" do příkazového řádku. Pokud bude odezvou nula, TRIM je aktivován a pokud se objeví jednička, pak tomu tak není. Všechny disky měly verze firmware, které TRIM podporovaly.

Pro samotné testy jsme si přizvali 3 obvyklé aplikace:
  • h2benchw ve verzi 3.12
  • PCMark Vantage a jeho dílčí test pevných disků
  • ATTO Disk Benchmark ve verzi 2.46.

Testy h2benchw a PCMark Vantage pak byly zopakovány třikrát a výsledek se určil z průměru našich měření. ATTO obvykle udává velmi podobné hodnoty a navíc budou jeho výsledky sloužit spíše jako orientační, a tak nebyl důvod u něj průměrovat více hodnot.

Nyní již přichází čas na první výsledky z programu h2benchw rozdělené na testy seeku, pak sekvenčního čtení a nakonec nejdůležitější aplikační testy zakončené celkovým indexem, jejž využijeme i pro závěrečné hodnocení. Výsledky nově testovaného SSD Kingston HyperX zařadíme po bok již dříve zkoušených Intel X25-M, Intel SSD 510 a OCZ Vertex 3 a samozřejmě také vedle 240GB modelu HyperX SSD. A ještě si zopakujeme testovací sestavu, kde je důležitá platforma Sandy Bridge s nativní podporou SATA 6 Gbps, kterou pro nová SSD firmy Intel a OCZ Technology přímo doporučují.
  • Intel Clear Folk DH67CF - Intel H67
  • Intel Core i5-2400S
  • Corsair Nova Series 128GB
  • Samsung SpinPoint F3 - 1TB
  • 2x 4 GB Kingston KHX1600C9D3K2/8G
  • Seasonic S12II-330 330W (80 Plus Bronze)


h2benchw v3.12 - seek


Přístupová doba je velkou výhodou elektronických pamětí, které mají v tomto ohledu nad mechanickými pevnými disky velkou výhodu, protože nemusí čekat na otočení té pravé části disku pod hlavičky a jejich vystavení. Tato doba se navíc u nich nemění (či by se měnit aspoň neměla) v závislosti na místě přístupu, a proto si ani neuvedeme hodnoty přístupu pod prvních 512 MB prostoru, protože by to bylo zbytečné.
Při čtení bylo zaznamenáno mírné zvýšení čekací doby, ovšem to zpravidla nemá na celkový výkon očividný vliv a v druhém případě, tedy při zápisu, jsme se již dočkali hodnoty srovnatelné s ostatními moderními SSD.


h2benchw v3.12 - sekvenční operace


V těchto testech můžeme očekávat ty nejvyšší naměřené hodnoty, což se samozřejmě bude týkat také ATTO Disk Benchmark, kde budeme testovat víceméně to samé. Zde se jako obvykle objevila sestupná tendence výsledných hodnot, což je problém snad všech SSD. Nejprve provedeme test průměrného sekvenčního čtení, pak je to sekvenční zápis. A nakonec je to opakované čtení označované jako Core Test, které by mělo v podstatě reflektovat rychlost komunikace SSD s kontrolerem základní desky.Dle očekávání byly hodnoty týkající se sekvenčního čtení srovnatelné s 240GB modelem Kingston HyperX. Ve skutečnosti tedy byly o něco nižší, ovšem nijak výrazně, takže se 120GB HyperX SSD mohl přetahovat o druhé místo s Vertex 3 od OCZ.


h2benchw v3.12 - aplikační testy


A nyní k nejdůležitější části této kapitoly, která by měla zajímat uživatele hodlající upotřebit SSD jako systémový disk. Připraveny jsou aplikační testy rozdělené na swapování, instalování, testy simulující Word, Photoshop, kopírování, F-Prot (práce antiviru) a nakonec byl z těchto všech výsledků sestaven aplikační index.Nejspíše vlivem výrazně nižších trvalých IOPS při čtení byl výsledný aplikační výkon hodnocený benchmarkem h2benchw v případě 120GB HyperX SSD výrazně nižší než u 240GB modelu. I tak ale oba testované HyperX SSD překonaly 240GB Vertex 3, takže můžeme výkon dnes testovaného modelu označit za velmi dobrý. Schválně, zda v tom bude pokračovat.